Siūloma daugiau mokėti advokatams už teisinę pagalbą seksualinę prievartą patyrusiems vaikams

Advokatams už antrinės teisinės pagalbos teikimą vaikui, nukentėjusiam nuo seksualinio išnaudojimo, siūloma dvigubinti Vyriausybės nustatytą užmokestį.

Seimo narė Dovilė Šakalienė. <br>Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Seimo narė Dovilė Šakalienė. <br>Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2023-02-07 15:41

Tai numatančias Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisas įregistravo Seimo narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė kartu su frakcijos kolegomis.

Jei Seimas pritartų, būtų padidintas valstybės garantuojamos antrinės teisinės pagalbos įkainis vaikų seksualinio išnaudojimo bylose bei sudaryta galimybė pasirinkti advokatą ir dalinai kompensuoti pagalbos kainą.

Seimo narės D. Šakalienės nuomone, šiuo metu Vyriausybės nustatytas advokato atlygis už teikiamą antrinę teisinę pagalbą neatitinka rinkos sąlygų.

„Nors valstybė garantuoja būtiną teisinę pagalbą nepilnamečiams, nukentėjusiems nuo seksualinio pobūdžio nusikalstamų veikų, tačiau Vyriausybės nustatytas advokato atlygis už teikiamą antrinę teisinę pagalbą (20 eurų už valandą, o visas užmokestis už atstovavimą nukentėjusiojo, civilinio ieškovo interesams baudžiamojoje byloje nuo ikiteisminio tyrimo iki kasacinės instancijos yra vertinamas 620 eurų, t. y. 20 eurų x 31 valanda), neatitinka rinkos sąlygų ir neskatina geriausių baudžiamosios teisės ir proceso specialistų teikti teisines paslaugas tokiose bylose pagal Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo nuostatas“,– sako projektą parengusi D. Šakalienė.

Įstatymo pataisomis taip pat siūloma sudaryti galimybę pasirinkti advokatą, o valstybė dalinai kompensuotų pagalbos kainą. D. Šakalienė siūlo šį kompensavimo mechanizmą taikyti būtent nukentėjusiojo nuo seksualinių nusikaltimų nepilnamečio atstovavimui. Projektą parengusi D. Šakalienė sako, kad gali susiklostyti situacija, kai nepilnamečio atstovavimui siekiant pasisamdyti pageidaujamą, šioje srityje besispecializuojantį, advokatą šeima susidurs su finansiniais sunkumais, t. y. formaliai laikoma, kad šeima pajėgi savarankiškai pasisamdyti advokatą ir, atitinkamai, valstybės garantuojama teisinė pagalba tokiam vaikui nepriklausys.

„Tačiau realybėje šios išlaidos yra sunkiai pakeliamos, turint omenyje, kad nukentėjusiam vaikui bei jo šeimai ir taip reikia eilės papildomų paslaugų bei pagalbos. Dabartinis teisinis reguliavimas nenumato galimybės valstybei prisidėti ir atlyginti dalį teisinių paslaugų išlaidų, kitą dalį sumokant pačiam atstovaujamajam. Šiuo metu nukentėjusiajam paliekamas pasirinkimas arba kreiptis dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos (jei jis atitiks įstatymo sąlygas) arba samdytis advokatą pačiam, be valstybės pagalbos, nes teisinę pagalbą teikiančiam advokatui draudžiama bet kokia forma imti atlygį iš asmens, kuriam teikiama antrinė teisinė pagalba“,– dabartinį teisinį reguliavimą komentuoja D. Šakalienė.

Anot parlamentarės, neadekvatūs antrinės teisinės pagalbos įkainiai nesukuria gynėjams nei motyvacijos specializuotis, nei konkurencijos, dėl to kenčia atstovavimo kokybė.

„Vieša paslaptis, kad valstybės garantuojamos teisinės pagalbos kokybė šlubuoja, daug klientų turintys puikios reputacijos advokatai nemato prasmės už penkiskart mažesnį įkainį imtis sudėtingų bylų. O būtent tokios ir yra vaikų seksualinio išnaudojimo bylos – reikalaujančios įsigilinimo, jautrumo ir kompetencijos. Tuo tarpu advokatų rinkos įkainiai yra per aukšti absoliučiai daugumai šeimų, kurioms nepriklauso valstybės garantuojama teisinė pagalba, o net jei priklauso – jie neturi teisės pasirinkti advokato. Institucijos pripažįsta, kad ne visais atvejais nukentėjęs vaikas gauna gynėją, o jei gauna – neretai nėra kokybiškai ginamas. Todėl bent dalinis įkainio padidinimas ir teisė šeimai pasirinkti kokybiškesnį gynėją yra mažiausia, ką valstybė gali padaryti,“ – pakeitimų poreikį paaiškina socialdemokratė.

Jos nuomone, siūlomos įstatymo pataisos skatins advokatų specializaciją, pagerins teisinių paslaugų kokybę ir prieinamumą ypatingai jautriose bylose, ginant nuo seksualinio išnaudojimo ir prievartos nukentėjusius vaikus.

„Būtina užtikrinti kokybišką teisinę pagalbą kiekvienam nuo seksualinės prievartos nukentėjusiam vaikui, kad ir kokia būtų jo šeimos ar artimųjų turtinė padėtis,“ – pabrėžia Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Orinta Leiputė.

Kaip nurodoma dokumento aiškinamajame rašte, Lietuvoje per metus registruojama 200 – 300 nusikalstamų veikų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui prieš vaiką. Jei kiekvienu iš šių atvejų būtų teikiama valstybės garantuojama teisinė pagalba nukentėjusiam vaikui, tai dėl padidėjusio užmokesčio, parlamentarės D. Šakalienės skaičiavimais, galėtų prireikti papildomų 186 tūkst. eurų per metus biudžeto lėšų. Siūloma, kad įstatymo pataisos įsigaliotų šių metų liepos 1 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.