L. Kasčiūnas: sprendimai dėl pranešėjo istorijos tyrimo bus priimti tik po NSGK susitikimo su Generaline prokuratūra

Generalinei prokuratūrai konstatavus, kad 2019 m. pavasarį tuometiniam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui adresuotas kreipimasis dėl galimai neteisėtos Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos nebuvo tinkamai išnagrinėtas, dabartinis komiteto vadovas Laurynas Kasčiūnas neatmeta, kad parlamentui teks iš naujo imtis pranešėjo istorijos tyrimo.

Laurynas Kasčiūnas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Laurynas Kasčiūnas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
 VSD vadovas D.Jauniškis.<br>V.Skaraičio nuotr.
 VSD vadovas D.Jauniškis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Augustė Lyberytė, ELTA

May 18, 2023, 2:31 PM, atnaujinta May 18, 2023, 2:44 PM

Visgi Seimo narys pažymi, kad tolimesni sprendimai bus priimti tik po susitikimo su Generalinės prokuratūros atstovais ir susipažinus su jų pateiktomis išvadomis.

„Artimiausiomis savaitėmis kviesimės Generalinę prokuratūrą į Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdį, kad pateiktų to patikrinimo detalesnius rezultatus – kas, jų požiūriu, nebuvo padaryta, ką reikėtų padaryti. Ir tada apsispręsime, kuria kryptimi judėti“, – Eltai sakė L. Kasčiūnas.

„Jeigu tokia autoritetinga institucija kaip Generalinė prokuratūra konstatuoja, kad tos procedūros, kurios buvo atliekamos, buvo netinkamos, be jokios abejonės jas gali tekti kartoti“, – aiškino jis.

Klausiamas, ar tokios prokurorų išvados atveria kelią parlamentui imtis specialiosios tyrimo komisijos kūrimo, L. Kasčiūnas nurodė, kad pakartotinis tyrimas galėtų vykti keliomis formomis.

„Tada yra variantai – specialioji komisija, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, žvalgybos kontrolierius. Daug variantų, bet parlamentinių variantų“, – nurodė politikas.

„Pirma darysime išvadas, o dėl antro žingsnio spręsime tada, kai išklausysime, kas buvo ne taip jų požiūriu“, – pakartojo jis.

ELTA primena, kad Generalinei prokuratūrai atlikus patikrinimą, konstatuota, kad 2019 m. pavasarį tuometiniam Seimo NSGK pirmininkui adresuotas pranešėjo kreipimasis nebuvo tinkamai išnagrinėtas ir įvertintas. Todėl prokurorai aktualią medžiagą perdavė parlamentinę žvalgybos institucijų kontrolę vykdančiam Seimo komitetui – klausimas grąžintas į NSGK.

Diskusijos dėl galimo tyrimo parlamente atsirado pasirodžius žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurioje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu. Taip pat nemažai dėmesio skiriama tuometinio kandidato į šalies vadovo postą Gitano Nausėdos rinkiminei kampanijai bei prezidentavimo laikotarpiui.

Pagrindinis istorijos šaltinis – daugelį metų žvalgybos struktūrose dirbęs ir dar 2019 m. dėl neskaidrios VSD veiklos į ankstesnės kadencijos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininką Vytautą Baką kreipęsis pranešėjas.

VSD vadovybė griežtai atmeta viešai reiškiamus kaltinimus, esą žvalgyba rinko informaciją neteisėtai. Darius Jauniškis tvirtina, kad žvalgybos pareigūnai priešrinkiminiu laikotarpiu domėjosi visų kandidatų į prezidentus aplinka ir tai, pasak jo, yra įprasta praktika.

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.