A. Kupčinskas siūlo keisti rinkimų biuletenių dizainą: būtų skirtingos spalvos ir QR kodas

Siekiant palengvinti rinkimų komisijų darbą skaičiuojant balsavimo rezultatus, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Andrius Kupčinskas siūlo keisti rinkimų balsalapių dizainą.

 Andrius Kupčinskas.<br> O.Gurevičiaus (ELTA) nuotr.
 Andrius Kupčinskas.<br> O.Gurevičiaus (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Jadvyga Bieliavska

Jun 3, 2023, 8:37 AM

Rinkimų kodekso pataisas įregistravęs politikas siūlo naudoti skirtingų spalvų vienmandačių ir daugiamandatės rinkimų apygardų biuletenius ir sudaryti galimybę atsirasti QR matricos kodui.

Eltai politikas konkrečių galimų balsalapių spalvų nenurodė, nes, anot jo, spalvos ne tiek svarbu, gali būti ir geltona, žalia, raudona, svarbu, kad būtų skirtingas atspalvis.

„Per savivaldos rinkimus visi biuleteniai buvo žalsvos spalvos ir tai kėlė nepatogumų rinkimų komisijų nariams, neprasmingai pareikalavo daugiau laiko. Vietoj to, kad iškart atidarius balsadėžes, būtų atskirti daugiamandatės ir vienmandačių apygardų biuleteniai, komisijų nariai turėjo peržiūrėti vienodų biuletenių turinį ir juos pirmiausia išrūšiuoti. Beje, Seime balsuojant slaptame balsavime dėl pareigūnų skyrimo, visi biuleteniai būna skirtingų spalvų, kas leidžia greičiau suskaičiuoti balsus“,– Eltai sakė Rinkimų kodekso pataisų autorius A. Kupčinskas.

Pasak parlamentaro, parengti projektą paskatino šių metų kovo mėnesį vykę savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. A. Kupčinskas iš rinkimų komisijų narių girdėjo nusiskundimus, kad balsų skaičiavimas ir biuletenių rūšiavimas užima daugiau laiko, kai vykstant vienmandatės ir daugiamandatės apygardų rinkimams vienu metu, biuleteniai yra vienos spalvos.

A. Kupčinsko nuomone, rinkimų biuletenyje turėtų atsirasti ir vieta QR matricos kodui.

„Išankstiniame balsavime vis dar naudojamas vienintelis apygardos komisijos antspaudas, su kuriuo komisijos pirmininkai turi „lakstyti“ per visą miestą į skirtingas balsavimo vietas ir antspauduoti šimtus biuletenių. Kur kas paprasčiau būtų naudoti QR matricos kodo ženkliukus-lipdukus, kurie šiuolaikiškesni už atspaudą ir taip pat palengvintų komisijų darbą“,– Eltai sakė A. Kupčinskas.

Jeigu Seimas pritartų jo pasiūlytoms pataisoms, Rinkimų kodekse būtų numatyta, kad „rinkimų biuleteniai yra dvejopi ir skirtingų atspalvių“, juose būtų „vieta rinkimų ar balsavimo komisijos antspaudui arba QR matricos kodui“.

Įsigaliojus pasiūlytoms Rinkimų kodekso pataisoms, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turėtų iš naujo nustatyti rinkimų biuletenių pavyzdžius ir formas.

Siūlo reitingavimo langelius išdėstyti prie politinių organizacijų

A.Kupčinskas siūlo keisti ir reitingavimo langelių išdėstymą rinkimų biuletenyje. Jeigu Seimas pritartų, jie atsirastų po kiekviena politine organizacija, koalicija. Jo nuomone, patogesnis reitingavimo langelių išdėstymas paskatins rinkėjus aktyviau reitinguoti kandidatus politinių organizacijų sąrašuose.

„Dabartiniai reitingavimo langeliai yra išdėstyti biuletenio apačioje prie kitos informacijos ir pusė rinkėjų jų net nepastebi. Tai vienas iš motyvų, kodėl rinkėjai nereitinguoja kandidatų balsuodami už sąrašus. Beje, kandidatai vykdydami rinkiminę agitaciją savo leidiniuose, reklaminėje medžiagoje ir balsavimo pavyzdžiuose reitingavimo langelius išdėsto iškart prie savo politinės organizacijos“,– sako A. Kupčinskas. Jis pastebi, kad per 2023 m. savivaldybių tarybų rinkimus tik 52,99 proc. galiojančių biuletenių buvo su pirmumo balsais.

Rinkimų kodekso pataisas parengęs A. Kupčinskas siūlo numatyti galimybę reitinguoti ne 5, o 10 kandidatų. Jo nuomone, tai suteiktų rinkėjams daugiau galimybių pasirinkti.

„Pirmumo langelių skaičiaus padvigubinimas išplėstų pasirinkimo galimybę tarp didesnio kandidatų skaičiaus, nei vien tik surašant tradicinę penketuko seką. Juolab, kandidatų sąrašai išsiplėtė ir dabar tapę ilgesni nei ankstesniuose rinkimuose“, – sako A. Kupčinskas.

Parlamentaras pastebi, kad pvz. Latvijoje per parlamento rinkimus rinkėjams nėra ribojama galimybė suteikti pirmumo balsus arba pažymėti kandidatus, kuriems suteikia neigiamą pirmumo balsą (nubraukdami kandidatą politinės organizacijos sąraše). Anot A. Kupčinsko, tai galima būtų palyginti su loterija, kai užbraukiami vieni ar kiti numeriai.

Rinkimų kodekso pataisas kartu su A. Kupčinsku teikia Seimo nariai Romualdas Vaitkus, Laima Nagienė, Orinta Leiputė ir Deividas Labanavičius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.