Lietuvos žydų bendruomenė apie R. Žemaitaičio pareiškimus: tikimės aktyvių valstybės veiksmų

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė apgailestauja dėl pastaruoju metu Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio skleidžiamų antisemitinių pasisakymų. Lietuvos žydai tikisi, kad valstybė imsis aktyvių veiksmų, siekiant užkirsti kelią visų formų antisemitizmo apraiškoms Lietuvoje.

Remigijus Žemaitaitis, Faina Kukliansky.<br>Lrytas.lt koliažas
Remigijus Žemaitaitis, Faina Kukliansky.<br>Lrytas.lt koliažas
Remigijus Žemaitaitis.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Remigijus Žemaitaitis.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Remigijus Žemaitaitis.<br>Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Remigijus Žemaitaitis.<br>Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Remigijus Žemaitaitis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Remigijus Žemaitaitis.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Jun 21, 2023, 8:49 AM

„Reikia pasakyti, kad Lietuvoje tokio pobūdžio reiškinių jau seniai nebuvo ir žydai, gyvenantys Lietuvoje, praėjus 80 metų po Vilniaus geto likvidavimo, tikėjosi, kad ir nebebus. Juo labiau, vykstant karui Ukrainoje, kai žmonės, sudarantys tautinę mažumą, agresoriaus gali būti panaudoti kaip įrankis socialiniams konfliktams ir visuomenės skaldymui“, – rašoma Lietuvos žydų bendruomenės spaudai išplatintame pranešime.

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė mano, kad tokia Seimo nario veika sąmoningai iššaukia tautinę nesantaiką tokiomis priemonėmis, kaip istorinės atminties iškraipymas ir Rusijos caro „Ochrankos“ skleisti „Siono išminčių protokolų“ tęsinys, pažymima pranešime.

„Gėda dėl valstybės, kurioje gyvename, mylime ir gerbiame. Jos piliečiai negali rinkti į Seimą asmenų, kurie gali sau leisti tokius žodžius“, – akcentuojama pranešime.

Taip pat pabrėžiama, kad nepaisant to, jog dėl R. Žemaitaičio pasisakymų Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą, juos taip pat pasmerkė aukščiausio rango šalies vadovai, tačiau ši antisemitinės retorikos banga kelia Lietuvos žydų bendruomenės nariams pažeminimo ir nesaugumo jausmą.

„Jeigu ir toliau LR Seimo narys tęs savo veiką ir organizuos aplink save pasekėjus, Lietuvos žydai negalės jaustis saugūs savo pačių gimtinėje, demokratinėje Europos šalyje“, – pabrėžia Lietuvos žydų bendruomenė.

Pranešime atkreipiamas dėmesys ir į Rusijos žiniasklaidoje pasirodžiusią melagingą informaciją, susijusią su Holokaustu Baltijos valstybėse.

„Rusijos spauda jau pasigavo šią situaciją ir panaudojo savo naudai, kai užsienyje pasirodė straipsniai su tokiomis antraštėmis: „Rusijos žiniasklaida skelbia išslaptintus dokumentus apie Holokaustą“ ir „Rusija paviešino naujus dokumentus, kuriuose teigiama, kad Estija, Latvija ir Lietuva buvo labai susijusios su masinėmis žydų žudynėmis Holokausto metu“, – rašoma Lietuvos žydų bendruomenės pranešime.

„Lietuvos žydai niekada nekaltino visos lietuvių tautos dėl Holokausto Lietuvoje ir dabar tiki, kad Rusijos žiniasklaidoje pasirodę straipsniai nebuvo Seimo nario tikslas. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė nuo šių straipsnių griežtai atsiriboja“, – akcentuojama bendruomenės komentare.

ELTA primena, kad kritikos dėl antisemitinių pasisakymų jau anksčiau sulaukęs Seimo narys R. Žemaitaitis toliau dalijasi tarptautinę bendruomenę piktinančiais pareiškimais. Pastarąją savaitę jis apkaltino žydus esą vykdžius lietuvių holokaustą. Tokį pareiškimą jau pasmerkė premjerė bei Seimo pirmininkė.

Ažiotažą savo pasisakymais „Facebook“ socialiniame tinkle R. Žemaitaitis sukėlė ir anksčiau. Politikas pasidalijo įrašu apie netoli Betliejaus, Palestinoje, Izraelio nugriautą mokyklą ir pareiškė, kad „be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – Izraelis“.

Po R. Žemaitaičio pasisakymų kilo tarptautinio pasipiktinimo banga: į pareiškimus netruko sureaguoti Izraelio, Vokietijos, JAV ir Nyderlandų ambasados bei Amerikos žydų komitetas (AJC), pasmerkę Seimo nario teiginius ir reikalaudami viešo atsiprašymo.

Sureagavo ir R. Žemaitaičio bendražygiai – po ažiotažą sukėlusios istorijos partija „Laisvė ir teisingumas“ sustabdė R. Žemaitaičio narystę.

Generalinė prokuratūra dėl parlamentaro antisemitinių pareiškimų yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.