Seimas imasi Rinkimų kodekso pataisų

Į konstitucinių įstatymų sąrašą įrašytas Rinkimų kodeksas artimiausiu metu gali būti šiek tiek pakoreguotas. Kai kuriems jo pakeitimams jau pritarė Teisės ir teisėtvarkos komitetas, tačiau dar laukia svarstymo ir priėmimo stadijos Seime.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) rinkimų štabo vadovas Andrius Vyšniauskas. <br>M.Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) rinkimų štabo vadovas Andrius Vyšniauskas. <br>M.Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Jadvyga Bieliavska

Sep 26, 2023, 7:11 AM

Rinkimų kodekso pataisų projektas susijęs su kandidatų dokumentų pateikimo terminais, kandidatų atšaukimo procedūromis ir jų biografijomis, balsų perskaičiavimo mechanizmu, apribojimais kandidatuoti teistiems asmenims, prievole deklaruoti buvusias ir esamas priklausomybes politinėms organizacijoms ir buvusioms Komunistų partijoms.

Rinkimų kodekse siūloma numatyti draudimą manipuliuoti interneto platformose, t.y. naudoti taip vadinamas „trolių fermas“.

Taip pat siūloma nustatyti, kad asmuo negali kandidatuoti rinkimuose ne tik, kai jam teismas paskiria bausmę, bet ir tada, kai paskiria baudžiamojo poveikio priemonę.

Jeigu Seimas pritartų, Rinkimų kodekse būtų numatyta kandidatams prievolė deklaruoti buvusias ir esamas priklausomybes politinėms organizacijoms, taip pat deklaruoti priklausomybę buvusioms Komunistų partijoms (SSKP, LKP (SSKP) ar LKP) ir nurodyti jose eitas pareigas.

Naujos kadencijos VRK nariams siūloma numatyti prievolę gauti leidimus dirbti su slapta informacija.

Rinkimų kodekso pakeitimais siūloma paankstinti terminus, prieš kiek laiko yra pateikiami kandidatų pareiškiniai dokumentai. Tikimasi, kad paankstinus terminus, bus atverta daugiau erdvės koreguoti klaidas dokumentuose.

Siūloma nustatyti, kad VRK per savo informacines sistemas turėtų iškart informuoti kandidatus apie jų pareiškinių dokumentų neatitikimus. Jeigu Seimas pritartų, būtų suteikta galimybė partijoms atšaukti savo kandidatų pareiškinius dokumentus iki kandidatų sąrašų oficialaus paskelbimo, jeigu kandidatui yra pareiškiami įtarimai padarius nusikalstamą veiką.

Planuojama tikslinti kompromituojančios informacijos sąvoką ir sukurti aiškesnį algoritmą, kaip kandidatas gali ginti savo reputaciją rinkimų metu, jeigu apie jį yra paskelbiama kompromituojanti informacija. Taip pat nustatomas aiškesnis VRK vaidmuo šiame procese.

Rinkimų kodekso pataisomis siūloma uždrausti politinės rinkimų kampanijos metu platinti ataskaitas savivaldybės, Seimo ir Europos Parlamento lėšomis.

Taip pat planuojama patikslinti balsų perskaičiavimo mechanizmą: atsirastų galimybė savivaldos rinkimuose perskaičiuoti sąrašų gautus balsus ir pirmumo (reitingavimo) balus.

Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Vyšniauskas sako, kad esminių Rinkimų kodekso nuostatų keisti neplanuojama.

„Siūlomi Rinkimų kodekso pakeitimai yra nedideli, bet sprendžia savivaldos rinkimuose iškilusias problemas, pavyzdžiui, dėl kandidatų biografijų, teistumo, naudojimosi taip vadinamomis „trolių fermomis“ socialiniuose tinkluose“, – Eltai sakė A. Vyšniauskas.

Jo teigimu, Rinkimų kodeksas yra gyvas dokumentas, kurio keitimas yra neišvengiamas, atsižvelgiant į rinkimuose vis iškylančius naujus klausimus, tačiau tai yra labiau techniniai pataisymai.

Seimo narys A.Vyšniauskas tikisi, kad Rinkimų kodekso pataisos bus priimtos spalį.

Rinkimų kodeksas negali būti keičiamas vykstant rinkimų politinei kampanijai, išskyrus atvejus, kai būtina įgyvendinti Konstitucinio Teismo aktą arba Europos Sąjungos teisės aktą, primena ELTA.

Rinkimų kodeksas yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, todėl jo keitimo procedūra yra sudėtingesnė. Jis gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 85 visų Seimo narių balsų dauguma.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Lietuva tiesiogiai“: nerimas dėl karo – kaip jį valdyti?