Šiluvoje – nauja speciali kapavietė: čia atguls ypatingai skaudaus likimo kūdikiai

Lapkričio 13 d. pradės veikti speciali Šiluvos kapavietė, kurioje bus laidojami iki 22-os nėštumo savaitės Kauno ligoninėse po persileidimo ar aborto mirę kūdikiai. Tai pirma bendra tokiems kūdikiams skirta Kauno ligoninių kapavietė, kuri bus nuolat pildoma. Šiluvos kapinėse po didžiule liepa pirmiausiai bus palaidotos urnos su 2020–2023 m. mirusių kūdikių palaikais.

 Iki tol urnos buvo saugomos Kauno klinikų ir LSMU Kauno ligoninės koplyčiose.<br> lrytas.lt montažas.
 Iki tol urnos buvo saugomos Kauno klinikų ir LSMU Kauno ligoninės koplyčiose.<br> lrytas.lt montažas.
 Šiluvos kapavietė mirusiems kūdikiams.<br> kasvykstakaune.lt nuotr.
 Šiluvos kapavietė mirusiems kūdikiams.<br> kasvykstakaune.lt nuotr.
 Šiluvos kapavietė mirusiems kūdikiams.<br> kasvykstakaune.lt nuotr.
 Šiluvos kapavietė mirusiems kūdikiams.<br> kasvykstakaune.lt nuotr.
 Šiluvos kapavietė mirusiems kūdikiams.<br> kasvykstakaune.lt nuotr.
 Šiluvos kapavietė mirusiems kūdikiams.<br> kasvykstakaune.lt nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Skirmantė Javaitytė

2023-11-07 20:19, atnaujinta 2023-11-08 08:23

Iki tol urnos buvo saugomos Kauno klinikų ir LSMU Kauno ligoninės koplyčiose.

Žmogus – nuo prasidėjimo momento

Kauno klinikų dvasinė asistentė Svetlana Adler-Mikulėnienė pabrėžė, kad pagal Lietuvos įstatymus, žmogumi yra pripažįstamas embrionas nuo pat prasidėjimo momento. „Lietuva yra viena pažangiausių Europos valstybių, kur embrionas nuo pat prasidėjimo laikomas žmogaus palaikais, o ne medicinine atlieka. Kiekvienas žmogus turi teisę būti palaidotas“, – teigė ji. Tiesa, toks požiūris Lietuvos įstatymuose įtvirtintas visai neseniai – dar iki 2018 m. gegužės žmogaus embrionas iki 22 sav. buvo prilyginamas medicininėms atliekoms, tad su jomis ir būdavo deginamas bei kartu laidojamas kapinėse.

2018 m. gegužės 1 d. Lietuvoje įsigalioję LR Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pakeitimai pripažino žmogumi vaisių iki 22-os nėštumo savaitės ir suteikė teisę būti palaidotam. LR sveikatos apsaugos ministro 2019 m. birželio 11 d. įsakymas įpareigojo medicinos įstaigas embrioną ir vaisių iki 22-os nėštumo savaitės atskirti nuo medicininių atliekų, rinkti, kremuoti ir palaidoti. Kauno arkivyskupija bendradarbiauja su medicinos įstaigomis dėl paskutinio šio įsakymo punkto – palaidoti. Buvo kreiptasi į Raseinių rajono savivaldybę, kuri Šiluvos kapinėse skyrė kapavietę.

Kitu ministro įsakymu buvo leista tėvams pasiimti palaidoti tokius vaikelius šeimos ar neatlygintinai skirtame naujame kape, užpildant ligoninėje prašymą per 4 d. nuo įvykusio persileidimo ar aborto.

„Jau penkerius metus tėveliai turi galimybę patys palaidoti tokius vaikelius, tačiau ne visi sudėtingoje situacijoje turi galimybę ar tiesiog nesužino, kad tai gali padaryti“, – pastebėjo S. Adler-Mikulėnienė.

Laidos kartą per metus

Lapkričio 13 d. Šiluvos kapavietėje bus palaidotos septynios suyrančios kapsulės su 2020–2023 m. Kauno ligoninėse mirusių kūdikių kremuotais palaikais. Planuojama, kad po to laidotuvės šiame kape reguliariai vyks kartą per metus.

Kodėl laidotuvių ceremonijai pasirinkta lapkričio 13-oji? „Spalio 15 d. minima Kūdikio netekties atminimo diena, o lapkričio 23-iąją – Negimusio kūdikio diena. Kiekvieno mėnesio 13 d. minima Marijos diena Šiluvoje. Be to, lapkričio 1–8 d. vyksta Vėlinių aštuondienis, kurio metu bažnyčia meldžiasi už mirusiuosius. Pasirinkome lapkričio 13-ąją tarp dviejų svarbių datų“, – sakė S. Adler-Mikulėnienė.

Prie kapavietės skulptorius Nerijus Kavaliauskas ruošia kūdikių atminimo paminklą.

„Paminklą kurti įkvėpė Onos Valiukevičiūtės daina „Tu numegzk man, mama, kelią“. Kompozicijoje bus „nerti“ angelai, kelias. Nesinori kūriniu nieko nuteisti, tema skausminga… Šis paminklas bus baltos spalvos ir simbolizuos viltį! (…) Turiu daug vaikų, buvo sunkių gimdymų, išgyvenimų. Vaikų tema labai jautri, sunku įsivaizduoti, ką išgyvena kūdikio netekę tėvai. Siųsime jiems šviesią žinutę“, – kalbėjo skulptorius N. Kavaliauskas.

Vyks Mišios ir laidotuvės

Lapkričio 13 d. 12 val. Šiluvos bazilikoje vyks Mišios, o po jų procesija neš urnas į kapines už koplyčios, ten vyks laidotuvių ceremonija.

„Tai didelės svarbos įvykis, atkreipiant dėmesį, kad gyvybė svarbi nuo pat jos prasidėjimo momento iki natūralios mirties. Tai dėmesys žmogui, kuris neišvydo dienos šviesos, bet mes negalim jo traktuot kaip nežmogaus. Jis neturėjo galimybės gyventi, bet jį palaidojam oriai ir pavedam ypatingai Dievo Motinos globai. Tai ženklas visai Lietuvai, kad kiekvieną žmogų reikia gerbti ir mylėti, o ypač padėti tam, kuris negali apsiginti“, – kalbėjo vyskupas Saulius Bužauskas.

Jis akcentavo, kad Šiluva šiam kapui pasirinkta neatsitiktinai. „Tai dvasinis visos Lietuvos centras. Ten vyko pirmas Mergelės Marijos apsireiškimas Europoje. (…) Kūdikių netekusius artimuosius kviesime atvykti į Šiluvą, pasimelsti prie Mergelės Marijos paveikslo, kuris garsėja malonėmis“, – kalbėjo vyskupas S. Bužauskas ir pridūrė: „Dievas yra meilė, o kas prie meilės, paguodos prisiliečia – tas stoja Jo pusėn.“

Kauno klinikų dvasinė asistentė pažymėjo, kad įprastai laidotuvėms, gedului naudojama juoda spalva, tačiau vaikai iki 7 m. laikomi nekaltais, skaisčiais, dėl to per jų laidotuves naudojama daugiau šviesios, baltos spalvos. Ji ragino į šias laidotuves nevežti gėlių, o verčiau prisidėti prie kapavietės įrengimo, kurį organizuoja nevyriausybinė organizacija „Padedu augti“.

Vilties ir paguodos vieta

Kauno klinikų dvasinė asistentė S. Adler-Mikulėnienė teigė, kad Šiluvos kapas taps vilties, nusiraminimo ir paguodos vieta kūdikių iki 22-osios nėštumo savaitės netekusioms šeimoms. „Tai priemonė padėti šeimoms išgedėti ir parodymas, kad jų vaikeliai pagarbiai palaidojami“, – teigė pašnekovė.

Kūdikių kapavietė bus įrengta šalia liepos medžio, esančio prie kapinių tvoros, atokiau nuo svetimų akių, kad būtų galima privačiai pabūti. „Ši liepa yra trikamienė, vasarą ji suteiks jaukų pavėsį, tarsi apglėbs, kaip motina. Tolumoje matysis bazilika, koplyčia, laukai. Vieta leis pabūti ramiai, susikaupti, apverkti, išlieti savo skausmą, pabūti su vaikeliu ir savimi, ieškoti paguodos, atleisti sau“, – kalbėjo S. Adler-Mikulėnienė.

Šalia kapavietės iš pradžių atsiras laikinas kryžius, o vėliau bus įrengtas N. Kavaliausko paminklas, bus vietos atsisėsti, pabūti ramybėje, uždegti žvakutę ar pasimelsti, o kartu bus galimybė aptvarkyti aplinką. Čia galės užsukti kiekvienas norintysis.

Pašnekovė pažymėjo, kad Ukmergės ligoninė, prieš uždarant Ginekologijos skyrių, 2020 m. gruodį Ukmergės Dukstynos kapinėse palaidojo urną su kremuotais žmogaus embrionais bei vaisiais iki 22-osios nėštumo savaitės. Tokių kapų galima rasti Latvijoje, Lenkijoje, Italijoje, Amerikoje bei kitose šalyse. Beje, Vilniaus Karveliškių kapinėse irgi laidojami žmogaus embrionai, tačiau atskiruose kapuose, o Šiluvos kapas bus bendras tokiems kūdikiams ir bus nuolat pildomas.

„Svajoju, kad tokios kapavietės atsirastų visoje Lietuvoje: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose miestuose“, – viltį išsakė dvasinė asistentė.

Pagalba netekus kūdikio

Pagalbą po persileidimo ar aborto teikia:

Kauno arkivyskupijos Šeimos centras, tel. nr.: 8 37 321122.

„Krizinio nėštumo centras“, tel. nr.: 8 603 57912.

Ugdymo ir konsultavimo centras, tel. nr.: 8 676 87545.

Asociacija „Padedu augti“, tel. nr.: 8 677 81570.

Būsimų ir esamų mamyčių bei tėvelių asociacija „Gandras“, tel. nr.: 8 614 10925.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ar Lietuvos ekonomika kyla iš duobės?