Po buvusio tarybos nario savivaldybei teiktų čekių tyrimo prokuratūra kreipėsi į teismą

Gindama viešąjį interesą Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė kreipėsi į teismą su ieškiniu, kuriuo prašoma pripažinti negaliojančia sutartį, pagal kurią buvęs Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys neteisėtai panaudojo jo kaip tarybos nario veiklai skirtas lėšas. Prokuratūra ieškiniu prašo Tauragės rajono savivaldybės naudai priteisti beveik 29 tūkst. eurų, rašoma Generalinės prokuratūros pranešime. 

Asociatyvi nuotr.<br>„123rf.com“ nuotr.
Asociatyvi nuotr.<br>„123rf.com“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Generalinė prokuratūra

Nov 10, 2023, 10:58 AM

Įtarus, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas naudoja neteisėtai, Klaipėdos apygardos prokuratūra atliko tyrimą dėl tokių išmokų panaudojimo Tauragės rajono savivaldybėje teisėtumo. Šio tyrimo metu siekiama įvertinti, ar minėtos savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas.

Prokuratūros atlikto tyrimo metu nustatyta, kad buvęs Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys Vilmantas Liorančas sudarė su jo paties valdoma bendrove automobilių nuomos sutartį, pagal kurią nuo 2017 metų iki 2023 metų jis nuomojosi automobilius. Nustatyta, kad šios sutarties pagrindu V. Liorančas Tauragės rajono savivaldybei teikė sąskaitas ir išlaidų ataskaitas, kaip tarybos nario veiklos išlaidas pagrindžiančius dokumentus. Pagal juos savivaldybė buvusio tarybos nario veiklai apmokėti per 6,5 metų automobilių nuomos mokesčiui skyrė 28 848 eurų.

Prokuratūros ieškinyje atkreiptas dėmesys į tai, jog karantino metu (2020 m. lapkričio mėn. iki 2021 m. balandžio mėn.), kai Tarybos ir komitetų posėdžiai vyko nuotoliniu būdu ir bendravimas buvo apribotas, V. Liorančas savivaldybei teikė dokumentus dėl maksimalaus dydžio išlaidų už automobilio nuomą. Turimais duomenimis, karantino metu V. Liorančui iš viso buvo pervesta 2580 eurų.

Ieškinyje pažymima, jog V. Liorančo teiktose sąskaitose-faktūrose automobilio nuomos suma buvo nurodoma artima arba lygiai tokia pati kaip Tauragės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente tarybos nariui numatyta galima maksimali išmokos suma. Pabrėžtina, kad ši suma atitinkamai kito pagal Reglamente numatytą išmokos dydį. Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad dalis minėtos sutarties pagrindu teiktų sąskaitų buvo išrašomos didesniu nuomos įkainiu nei jis buvo numatytas sutartyje, taip pat dalyje sąskaitų buvo nurodomos maksimalios automobilių nuomos sumos, nors faktiškai transporto priemonės buvo panaudojamos tik kartą per mėnesį.

Šie duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad automobilio nuomos sutartis ir vėlesni jos pakeitimai, buvo sudaryti turint tikslą gauti maksimalias tarybos nariams galimas išmokas savo asmeniniams, ar verslo poreikiams tenkinti, o ne pagrįsti tarybos nario realiai patirtas išlaidas, susijusias su jo, kaip tarybos nario veikla.

Įvertinus visus tyrimui reikšmingus duomenis bei faktines aplinkybes, darytina išvada, jog automobilio nuomos sutartis yra sudaryta neketinant sukurti realių civilinių teisinių santykių, laikytina tariamu sandoriu, bei prieštarauja civilinių santykių dalyvių elgesio principams ir, tokiu būdu, pažeidžia viešosios tvarkos ir geros moralės nuostatas. Konstatavus, jog buvęs tarybos narys sudarė niekinius ir negaliojančius sandorius, laikytina, kad jis nepagrindė savo kaip tarybos nario veikloje patirtų išlaidų, t. y. nepagrįstai praturtėjo.

Lapkričio 9 dieną Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė kreipėsi į Tauragės apylinkės teismo Tauragės miesto rūmus dėl minėto sandorio pripažinimo negaliojančiu bei nepagrįsto praturtėjimo. Prokurorė ieškiniu prašo pripažinti niekine ir negaliojančia automobilių nuomos sutartį bei priteisti iš buvusio tarybos nario 28 848 eurus Tauragės rajono savivaldybės naudai.

Primename, kad š. m. spalio 30 dieną prokuratūra kreipėsi į teismą su civiliniu ieškiniu dėl beveik 17 tūkst. eurų priteisimo iš kito buvusio Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario Tomo Alijošiaus. Tyrimas dėl kitiems tarybos nariams veiklai skirtų išmokų panaudojimo Tauragės rajono savivaldybėje teisėtumo, tęsiamas.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.