Prokuroras prašo Š. Narbutui COVID-19 reagentų pirkimo byloje skirti 75 tūkst. eurų baudą, priteisti iš jo per 300 tūkst. eurų

Apeliacinis teismas ketvirtadienį atvertė dėl sukčiavimo ir piktnaudžiavimo išteisinto buvusio Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) vadovo Šarūno Narbuto bylą. Joje prokurorai siekia pakeisti pirmos instancijos teismo sprendimą, pripažinti asmenį kaltu, skirti jam 75 tūkst. eurų baudą.

 Š. Narbutas<br> D. Labučio (ELTA) nuotr.
 Š. Narbutas<br> D. Labučio (ELTA) nuotr.
 Š. Narbutas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
 Š. Narbutas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
 Š. Narbutas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
 Š. Narbutas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Gytis Pankūnas

Nov 16, 2023, 10:09 AM, atnaujinta Nov 16, 2023, 10:50 AM

Kaip nurodė bylą nagrinėjantis teisėjas Linas Šiukšta, apeliacinį skundą pateikęs prokuroras Gintaras Jasaitis nurodė, kad Š. Narbuto išteisinimas dėl sukčiavimo ir piktnaudžiavimo, Lietuvai pandemijos metu įsigyjant COVID-19 reagentus, buvo nepagrįstas. Anot prokuroro, kaip nurodė teisėjas, išteisinamąjį sprendimą priėmęs pirmos instancijos teismas tinkamai neįvertino visų bylos aplinkybių.

G. Jasaitis Apeliacinio teismo prašo panaikinti Š. Narbutą išteisinusį teismo sprendimą, pripažinti asmenį kaltu dėl sukčiavimo ir piktnaudžiavimo, skirti jam 75 tūkst. eurų baudą bei priteisti iš jo per 300 tūkst. eurų Sveikatos apsaugos ministerijai.

Tuo metu, anot teisėjo L. Šiukštos, išteisintasis Š. Narbutas nesutinka su prokuroro G. Jasaičio skundu, jo manymu, prokuratūra įrodymus byloje vertina selektyviai.

Prašė apklausti Ispanijos bendrovės atstovą

Prokuroras G. Jasaitis prašė teismo byloje atlikti įrodymų tyrimą. Jis taip pat prašė apklausti informaciją apie norimų įsigyti reagentų specifikacijas perdavusios Ispanijos bendrovės „PMS International“ atstovą Laurentą Mendes. Anot prokuroro, šis asmuo teismo proceso nebuvo tinkamai apklaustas.

„Būtina apklausti Š. Narbutą. (...) Buvo iš esmės atsisakyta atsakyti į teismo ir kaltintojo klausimus. Ką tai reiškia? Nebuvo galimybės užduoti jam klausimus apie aplinkybes, apie kurias jis nebuvo davęs parodymus“, – kitą prašymą įvardijo prokuroras.

Teisėjas L. Šiukšta kėlė klausimą, kur rasti prokuroro minimą L. Mendes.

„Kur mums jį rasti, kad galėtume asmenį betarpiškai apklausti?“, – stebėjosi teisėjas.

Prokuroras G. Jasaitis teigė, kad Lietuvos institucijos gali padėti surasti minimą asmenį užsienyje.

„Yra Teisingumo ministerija, Generalinė prokuratūra“, – sakė G. Jasaitis.

Jis aiškino, kad L. Mendes apklausa padėtų, siekiant išsiaiškinti Š. Narbuto tarpininkavimo, perkant COVID-19 reagentus, aplinkybes.

Pats Š. Narbutas teisme sakė nesutinkantis su G. Jasaičio prašymais. Tiesa, jis teigė nežinantis, ar norėtų atsakyti į prokuroro klausimus.

„Dėl to norėčiau pasitarti su advokatu“, – sakė Š. Narbutas.

Š. Narbuto advokatas Raimundas Lideika akcentavo nepritariantis prokuroro G. Jasaičio siūlymui apklausti byloje L. Mendes. Anot jo, nėra nustatyta, kokia yra šio asmens pilietybė.

„Tai kur mes jo ieškosime?“, – kėlė klausimą advokatas.

R. Lideika kartu dėstė, kad L. Mendes jau buvo atsakęs į klausimus ir jo atsakymų, advokato manymu, pakanka.

Įrodymai nebus tiriami

Galiausiai bylą nagrinėjanti teisėjų kolegija atmetė G. Jasaičio prašymą apklausti L. Mendes. Teismas pažymėjo, kad šį asmenį surasti gali būti keblu. Kaip nurodė teisėjas L. Šiukšta, asmens paieškos gali užtrukti ir tokiu būdu pernelyg užtruktų bylos nagrinėjimas.

Š. Narbutas, pasitaręs su advokatu, pareiškė, kad atsakinėti į prokuroro klausimus atsisako.

„Šiuo metu savo teise duoti parodymus nesinaudosiu“, – sakė išteisintasis.

Teismas paskelbė netenkinantis prokuroro prašymų dėl Š. Narbuto apklausos ir dėl įrodymų tyrimo byloje.

Kitas posėdis byloje numatytas gruodžio 4 d., jo metu planuojama išgirsti baigiamąsias bylos dalyvių kalbas.

Išgirdo išteisinamąjį sprendimą

Šių metų gegužę Vilniaus apygardos teismas išteisino baudžiamojoje byloje dėl COVID-19 reagentų pirkimo sukčiavimu ir piktnaudžiavimu kaltintą buvusį POLA vadovą Š. Narbutą. Teismo manymu, asmens padaryti veiksmai neatitiko nusikalstamų veikų požymių.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Gintaras Jasaitis siūlė teismui pripažinti Š. Narbutą kaltu dėl sukčiavimo ir piktnaudžiavimo COVID-19 reagentų pirkimo byloje, skirti jam 75 tūkst. eurų baudą, priteisti iš jo Sveikatos apsaugos ministerijai 303,4 tūkst. eurų.

Š. Narbutas neigė jam pateiktus kaltinimus ir pabrėžė, kad tarpininkaudamas, perkant COVID-19 reagentus, jokių įstatymų nepažeidė.

ELTA primena, kad teisėsauga anksčiau skelbė surinkusi duomenis, kad 2020 m. kovą-liepą Š. Narbutas, kaip įtariama, veikdamas kaip Vyriausybės atstovas, ekspertas, gavo tuometinės sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės ir tuometinio premjero Sauliaus Skvernelio patarėjo Luko Savicko nurodymą derėtis dėl COVID-19 reagentų pirkimo Vyriausybės vardu.

Bylos duomenimis, tuometinis POLA vadovas Š. Narbutas derėjosi su užsienio bendrovės atstovu dėl COVID-19 testų įsigijimo kainos, tąkart susiderėta dėl daugiau nei 300 tūkst. reagentų nusipirkimo. Teisėsaugos vertinimu, sutarus, kad vieno COVID-19 testo kaina bus 17 eurų, 1 euras minėtoje sumoje buvo numatytas Š. Narbutui kaip atlygis už tarpininkavimas. Teisėsauga įtaria, kad apie šį atlygį už tarpininkavimą bei vėliau sudarytą galima fiktyvią komercinio atstovavimo sutartį Š. Narbutas Vyriausybės atstovų neinformavo.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jau įvykus beveik 5 mln. vertės COVID-19 tyrimo reagentų pirkimams, sudarytos sutarties pagrindu į Š. Narbuto asmeninę banko sąskaitą už tarpininkavimo paslaugas per keletą kartų buvo pervesta didesnė nei 300 tūkst. eurų suma.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.