R. Duchnevičius ir R. Malinauskas įvertino siūlymą uždaryti dar du pasienio kontrolės punktus su Baltarusija

Vilniaus rajono ir Druskininkų savivaldybių merai nevienareikšmiškai vertina Nacionalinės saugumo komisijos (NSK) siūlymus uždaryti Raigardo ir Lavoriškių pasienio kontrolės punktus (PKP) su Baltarusija.

 Lrytas.lt koliažas
 Lrytas.lt koliažas
 Ričardas Malinauskas <br>M.Patašiaus nuotr.
 Ričardas Malinauskas <br>M.Patašiaus nuotr.
 Ričardas Malinauskas <br>G.Bitvinsko nuotr.
 Ričardas Malinauskas <br>G.Bitvinsko nuotr.
Robertas Duchnevičius.<br>Karolinos Gudžiūnienės/ELTA nuotr.
Robertas Duchnevičius.<br>Karolinos Gudžiūnienės/ELTA nuotr.
Robert Duchnevič.<br>M. Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Robert Duchnevič.<br>M. Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Augustė Lyberytė

Feb 6, 2024, 3:29 PM, atnaujinta Feb 6, 2024, 4:18 PM

Socialdemokratas Robert Duchnevič pripažįsta, kad valstybė turi rūpintis savo saugumu. Tačiau politikas akcentuoja – svarbu užtikrinti, kad gyventojai turėtų galimybę lankyti kaimyninės valstybės pasienyje gyvenančius artimuosius.

Tuo metu kurortinio miesto vadovas Ričardas Malinauskas nesileidžia į geopolitinius vertinimus ir akcentuoja, kad Druskininkai turėtų išlikti atviri visiems – ir turistams iš Baltarusijos. Todėl ir Raigardo PKP, esančio Druskininkų pasienio užkardoje, uždarymą jis vertina kritiškai.

„Mes esame kurortas. Kurortas visiems. Mes nelendame į geopolitinius, saugumo klausimus, nes tai ne mūsų funkcija ir lygis. Mes už tai, kad pas mus atvyktų ilsėtis, gydytis ir sveikatintis visi norintys, geranoriškai nusiteikę žmonės. O kurie yra geranoriškai nusiteikę – tuo dalyku turi rūpintis tarnybos“, – Eltai sakė R. Malinauskas.

 

Visgi, vertinti NKS siūlymus nacionalinio saugumo perspektyvoje, Druskininkų meras nesiėmė.

„O ta izoliacija ir uždarymas – žiūrint, vėlgi, iš mero pozicijos – yra neigiamas. Žiūrint į valstybės saugumo klausimus – čia jau ne mano kompetencija“, – aiškino jis.

R. Malinauskas akcentavo, kad Raigardo PKP uždarymas gali turėti pasekmių ir vietos verslui.

„Žinote, kiekviena kliūtis, kiekvienas barjeras yra papildoma našta, problema ir sunkumas“, – sakė jis, prisimindamas sanatorijos „Belorus“ istoriją.

„Aš tikrai nemanau, kad buvo teisingi sprendimai žlugdyti Baltarusijos sanatoriją, kuri yra Druskininkuose – vien dėl to, kad ji visą laiką gydė vaikus, vaikus su negalia. Mes (...) tikrai neparodome gražaus bendradarbiavimo tarp kaimynų ir tautų“, – apgailestavo meras.

Todėl ir NKS siūlomų sprendimų nauda R. Malinauskas abejoja.

„Mes tų žioplų klaidų esame tikrai padarę. Šiandien dienai, ar šie sprendimai padidins valstybės saugumą – nežinau. Ne man spręsti. Bet iš šono žiūrint, kai mes trukdome eiliniams žmonėms atvažiuoti, mano supratimu, mes (...) parodome pagrindine eiliniams žmonėms mūsų požiūrį ir mūsų santykius“, – apibendrino jis.

R. Duchnevič: turėtume užtikrinti, kad žmonės turėtų galimybę bendrauti su savo artimaisiais Baltarusijoje

Tuo metu Vilniaus rajono meras R. Duchnevič siūlymus uždaryti Lavoriškių PKP vertina atsargiai. Nors sutinka, kad svarbu rūpintis šalies nacionaliniu saugumu, savivaldybės vadovas akcentuoja – privalu užtikrinti gyventojų susisiekimą su Baltarusijoje esančiais giminaičiais.

„Nematau, kad Lavoriškių punkto uždarymas labai didelė problema“, – Eltai sakė R. Duchnevič.

„Turime suprasti, kad šios teritorijos pasienyje yra tampriai susiję ir giminystės ryšiais, ir mūsų piliečių giminės gyvena tam tikrose vietose dėl vienų ar kitų istorinių priežasčių. Mes turime žmones ne šiaip apsipirkti važiuojančius, bet važiuojančius pas šeimas, pas vyresnio amžiaus žmones. Mes turėtume užtikrinti, kad tas patekimas nebūtų totaliai apribotas, kad turėtume galimybę mūsų žmonėms užtikrinti bendravimą su savo šeimų nariais“, – akcentavo jis.

Socialdemokratas taip pat pabrėžė – reikia palikti atvirą kelią ir iš Baltarusijos pasitraukti norintiems režimo oponentams.

„Jeigu kalbame apie ribojimą tų srautų, kurie tiesiog važiuoja užsipilti degalų ar apsipirkti – asmeniškai esu tokių ribojimų šalininkas. Mūsų žmonės patenka į šalį, kuri nėra draugiškai mums nusiteikusi“, – aiškino meras.

„Turime suprasti, kad dabartiniais geopolitiniais laikais tai yra reikalinga. Bet mes negalime totaliai izoliuotis ir turime užtikrinti, kad dėl tokių ribojimų mūsų gyventojai nejaustų nepatogumų gyvenant čia“, – pakartojo jis.

Antradienį posėdžiavusi Nacionalinio saugumo komisija (NSK) siūlo uždaryti dar du pasienio kontrolės punktus (PKP) su Baltarusija. Vyriausybei teikiamas siūlymas nuo šių metų kovo 1-osios stabdyti pėsčiųjų, dviratininkų, kito transporto ir prekių judėjimą Lavoriškių ir Raigardo PKP.

Nuo praėjusių metų rugpjūčio laikinai uždaryti Šumsko ir Tverečiaus PKP su Baltarusija.

Šiuo metu Lenkijos pasienyje su Baltarusija veikia vienas pasienio kontrolės punktas, Latvijos pasienyje – du, o Lietuvos pasienyje – keturi.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė vasaros pabaigoje buvo užsiminusi apie svarstymus dėl Lavoriškių ir Raigardo PKP uždarymo, tačiau jie, anot politikės, tuo metu nebuvo formalūs.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: G. Nausėda ir I. Šimonytė apie antrąjį prezidento rinkimų turą