Seimas linkęs pritarti siūlymui LKP paskelbti nusikalstama organizacija

Seimas antradienį pateikimo stadijoje pritarė įstatymo projektui, kuriuo siekiama Lietuvos komunistų partiją (LKP) teisiškai įvertinti kaip nusikalstamą organizaciją.

Seimo narys Adronius Ažubalis. <br>D.Labučio (ELTA) nuotr.
Seimo narys Adronius Ažubalis. <br>D.Labučio (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 26, 2024, 12:44 PM

Už siūlymą balsavo 52 Seimo nariai, prieš – 4 , susilaikė 43 parlamentarai.

„Girdžiu kalbas iš kai kurių kolegų politikų, kad toks įstatymas gali supriešinti visuomenę. Tačiau ar teisingumas gali supriešinti? Žinoma, kad ne“, – Seimo posėdžio metu teigė vienas iš siūlymo iniciatorių konservatorių frakcijos narys Audronius Ažubalis.

„Priėmus šį įstatymą Lietuvos valstybė konstatuotų, kad Lietuvos komunistų partija yra atsakinga už kolaboravimą su okupacine valdžia, taikytas represines priemones prieš Lietuvos gyventojus ir pačią valstybę“, – akcentavo jis.

Politikas taip pat pabrėžė, kad šiuo įstatymo projektu yra sprendžiamas tik LKP kaip juridinio asmens ir jos vadovų vertinimo klausimas.

„Tai nėra niekaip susiję su eiliniais LKP nariais“, – patikino jis.

Projekto teikėjas A. Ažubalis posėdžio metu susilaukė klausimo ir apie tai, ar smerkia LKP veikloje dalyvavusius asmenis.

„Lyderius ir tuos, kurie rodė iniciatyvą, be jokios abejonės, taip (smerkiu – ELTA). O eilinių narių – aš neturiu teisės. Čia yra jų sąžinės reikalas. Jie patys turi įvertinti savo gyvenimą“, – pabrėžė konservatorius.

Savo ruožtu Mišrios Seimo narių grupės narė Agnė Širinskienė akcentavo, kad šiuo metu projektas yra nebeaktualus, nes dauguma LKP vadovų jau nebedalyvauja aktyvioje politikoje.

„Jeigu būtų 1991–1992 metai ir mes tokius projektus svarstytume, tai būtų logiška ir nuoseklu. Nes taip, tuo metu buvo daug žmonių, kurie galėjo dalyvauti rinkimuose, jie dar buvo tokio amžiaus, kai gali dalyvauti“, – sakė A. Širinskienė.

„Realiai tokių pasekmių, kurios būtų apčiuopiamos, įstatymas nesukels“, – pridūrė ji.

Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas stebėjosi, kodėl būtent LKP siūloma įvardinti nusikalstama organizacija, jeigu ji buvo įkurta prieš Lietuvos nepriklausomybės paskelbimą.

„Aš kalbu apie juridinį broką. Ištaisykite tai – aš balsuosiu už tą įstatymą. Dabar jūs apkalbate Lietuvos komunistų partiją, kuri atsirado likus dviem su puse mėnesio iki nepriklausomybės paskelbimo“, – sakė E. Gentvilas.

Savo ruožtu A. Ažubalis akcentavo, kad svarbiausia pritarti inciatyvai, o dėl projekto detalių, pasak jo, galima diskutuoti vėliau.

„Svarbiausia pritarti šiam projektui, o po to jau pastabos jūsų – apie periodiškumą, apie periodizaciją – apie tai galime diskutuoti komitetuose. Bet aš remiuosi istorikų darbais“, – sakė jis.

Politikas atkreipė dėmesį, kad LKP buvo įkurta 1989 metų gruodžio 29 dieną.

Projektu buvo siūloma, kad vadovaujančias pozicijas LKP užėmusiems jos nariams būtų apribotos galimybės dalyvauti Lietuvos politinėje ir diplomatinėje veikloje.

Taip pat tokiems asmenims norint dalyvauti rinkimuose, jų priklausymas ir dalyvavimas LKP veikloje turėtų būti nurodytas Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) internetiniame puslapyje bei jo rinkiminiame plakate.

Dalis politikų ir istorikų šią iniciatyvą anksčiau pasisakė vertinantys kritiškai. Pasak jų, šis įstatymo projektas yra pavėluotas, nes dauguma LKP priklausiusių asmenų jau yra mirę.

Taip pat keliamas klausimas, kaip priėmus tokį įstatymo projektą reikėtų vertinti Lietuvos sąjūdžio narius bei Nepriklausomybės akto signatarus, kurie taip pat buvo ir LKP nariai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.