Desovietizacijos komisija siūlo nukelti „Vėliavnešių“ skulptūrą Ukmergėje: tai tipinis sovietinis paminklas

Trečiadienį posėdžiavusi vadinamoji desovietizacijos komisija „Vėliavnešių“ skulptūrą Ukmergėje pripažino sovietiniu paminklu, jį rekomenduojama nukelti.

Sovietiniai paminklai<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Sovietiniai paminklai<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Sovietiniai paminklai<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Sovietiniai paminklai<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Viktorija Smirnovaitė

Apr 3, 2024, 5:01 PM

„Nežiūrint jo meninės vertės, tai yra tipiškas sovietinis paminklas, propaguojantis Sovietų Sąjungą. Mūsų nuomone, jis turėtų būti nukeltas, (...) išsaugant skulptūrą, perkeliant ją į muziejų ar kitais būdais“, – Eltai po komisijos posėdžio teigė jos pirmininkas Vitas Karčiauskas.

Dėl „Vėliavnešių“ paminklo nukėlimo į desovietizacijos komisiją kovo pradžioje kreipėsi Nacionalinis susivienijimas. Partija teigė, jog paminklas simbolizuoja sovietinę okupaciją. Ukmergės rajono meras Darius Varnas sakė, kad nukelti paminklą yra svarstoma.

Trečiadienį posėdžiavusi komisija taip pat rekomendavo nukelti paminklus sušaudytiems sovietiniams aktyvistams Vaškuose bei pašalinti ir prie Simno kapinėse esančio paminklo, skirto žuvusiems kovotojams už tarybų valdžios įtvirtinimą Lietuvoje, lentą.

Komisija taip pat nagrinėjo Šakių rajono savivaldybės klausimą dėl ant Kidulių karių kapinių tvoros esančių žvaigždžių. Visgi, nutarta, kad jos autoritarinių ar totalitarinių režimų nepropaguoja.

„Nemanome, kad ant stulpelio esanti žvaigždė, kai už tvoros yra daug palaidota karių, kažką ypatingo propaguoto. Šiuo atveju ji žymi kariškius, todėl nematėme reikalo tą žvaigždę pakeisti“, – sakė V. Karčiauskas.

Taip pat rekomenduojama pašalinti ir paminklus-obeliskus Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietose Kretingalėje, Eišiškėse ir Šalčininkuose.

Tuo metu dėl Ariogaloje likusios paminklo Antrojo pasaulinio karo Sovietų kariams dalies dar bus laukiama tikslesnės informacijos iš savivaldybės, dėl obelisko Mažeikiuose komisija kreipėsi papildomų pažymų iš Užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijų bei Kultūros paveldo departamento.

Išvados dėl S. Nėries gatvių Šakiuose ir Pasvalyje – skirtingos

Komisija taip pat nagrinėjo Šakių ir Pasvalio rajonų savivaldybių prašymus dėl poetės Salomėjos Nėries vardo gatvių. Pasvalio atveju, S. Nėries pavadinimo gatvę rekomenduojama keisti, priešingai nei Šakiuose.

„Dėl Salomėjos Nėries gatvių Kudirkos Naumiestyje ir pačiuose Šakiuose – kadangi tas kraštas susijęs su jos gimtine, nusprendėme šioje vietoje dar palaukti daugiau informacijos iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro, kad jie parengtų pažymą apie jos gyvenimą ir kūrybą iki 1940 m.“ – sakė V. Karčiauskas.

„Tačiau Pasvalio rajono savivaldybės atveju, Salomėjos Nėries gatvių pavadinimai Joniškėlyje ir pačiame Pasvalyje turėtų būti pakeisti, nes niekur neradome informacijos, kad su tais kraštais Salomėja Nėris kaip nors būtų susijusi“, – sakė V. Karčiauskas.

V. Karčiauskas taip pat atkreipė dėmesį, kad savivaldybių kreipimaisi dėl rašytojo Petro Cvirkos ir poeto Liudo Giros kartojasi ir primena, kad komisijos rekomendacijos dėl šių asmenybių vardo gatvių išlieka, kaip ir nutarta anksčiau – juos rekomenduojama pakeisti.

„Gagarino atvejai jau taip pat kartojasi – taip, tai kosmonautas, nusipelnęs žmogus pasaulio istorijoje, tačiau taip pat jis – sovietų kariškis, su Lietuva nieko bendro neturintis, todėl rekomenduojame keisti gatvės pavadinimą. (...) O Kosmonautų pavadinimas – tai yra tam tikros žmonių grupės pavadinimas. Tai prieštaravimo jokio dėl to nematome, čia jau savivaldos reikalas“, – Pasvalio rajono savivaldybės kreipimąsi komentavo V. Karčiauskas.

„Dėl Juliaus Janonio taip pat jau kartojamės (...) Jo kaltinti totalitariniais ir autoritariniais režimais nėra jokio pagrindo“, – pridūrė desovietizacijos komisijos pirmininkas.

Nuo 2023 metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.

2022 metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti LGGRTC ir savivaldybių institucijoms.

 

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.