V. Rakutis sureagavo į kritikų pastabas: nesu kaltintojas, bet diskusija turi vykti

Konservatorių frakcijos narys Valdas Rakutis sureagavo į kilusį pasipiktinimą dėl įžeidžių pareiškimų apie jaunas moteris ir jų sprendimus neturėti vaikų. Parlamentaras tikina, jog susiduriant su demografiniais iššūkiais, būtina kalbėti apie gimstamumo klausimus. Ir, pabrėžia jis, pasisakymai šia tema negali būti vertinami kaip „neskoningas moralizavimas“.

 V. Rakutis<br> M. Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 V. Rakutis<br> M. Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 23, 2024, 5:15 PM

„Reakcijos, kurių sulaukė mano komentarai rodo, jog ši tema yra labai jautri, labai nepatogi, nemaloni, galimai net vulgari ar užgaunanti. Kartais kalbame apie demografiją, bet neleidžiame sau kalbėti apie gimstamumą, apie grėsmes jam, apie gyvenimo būdus ir madas, kurios lemia mažėjantį gimstamumą“, – antradienį savo „Facebook“ paskyroje rašė V. Rakutis.

„Noriu pabrėžti, kad aš nesu kaltintojas, nekaltinu jokios moters, ar jokio vyro dėl jų priimtų sprendimų jų asmeniniame gyvenime (...)“, – teigė jis, akcentuodamas, jog gimstamumo tema būtina diskutuoti.

„Diskusija turi vykti, ši tema neturi būti tabu, ji neturi būti priimta asmeniškai, priimta kaip įžeidimas ar neskoningas moralizavimas“, – pridūrė parlamentaras.

Seimo narys tikina, kad naujienų portalo tv3.lt laidoje aptarinėjant saugumo klausimus buvo paliesta ir demografinės padėties problematika. Anot politiko, išsakyta frazė bei kreipinys „panos“ nemažą dalį jaunų moterų įžeidė asmeniškai. Tačiau parlamentaras aiškino, jog sąvokos „panos“ kilmė yra solidi.

„XX a. pradžioje Pana buvo vadinama švenčiausia mergelė Marija. Gal tai lenkų kalbos tradicija – tekėjusios moterys vadinamos Pani, netekėjusi – Panenka. Taigi kalba eina apie merginas“, – aiškinosi politikas.

Jis taip pat pateikė savo matymą, susijusį su moterų sprendimu susilaukti vaikų. V. Rakutis pabrėžė, jog šeimose lemiamą žodį šiuo klausimu taria moteris, kuri ir prisiima didžiąją dalį atsakomybių už vaiką. Visgi, Seimo narys pažymi, jog ne visas amžius yra tinkamas gimdymui.

„Yra optimalus moters amžius, kada jai tinka gimdyti. Jo pradžia kiekvienam žmogui individuali, bet paprastai tai 22–38 metai. Jeigu šeima planuoja turėti tris ar daugiau vaikus (tiek reikia vaikų, kad valstybė išlaikytų stabilų gyventojų skaičių), tai „pampersinis“ laikotarpis trunka apie 10 ar 12 metų“, – dėstė V. Rakutis.

„Vadinasi, palikus laiko pabaigti aukštąjį, aukštesnįjį ar profesinį mokslą ir įsitvirtinti darbo rinkoje 6–8 metus, 25–27 metų moteriai reikėtų sulaukti pirmojo vaiko. Trisdešimtmetė jau artėja prie rizikingos ribos, kad dėl amžiaus galės susilaukti mažiau vaikų, arba reikės skubėti, gimdyti nespėjus atsistatyti po gimdymo. Va ir visa matematika“, – tęsė jis.

Jis apgailestavo, jog moterys ar šeimos, negalinčios susilaukti vaikų, jo pasisakymus priėmė ypač skaudžiai. Tačiau konservatorių frakcijos atstovas akcentuoja, jog savo mintis jis adresavo ne jiems.

„Priežastis, kodėl atsirado minėta frazė mano kalboje, tai šiuolaikinė mada neturėti vaikų. Tai kultūrinis reiškinys, mūsų modernaus gyvenimo būdo ir atsakomybių pasekmė. Mielieji, mes turime pareigą suteikti gyvybę ateinančios kartos žmonėms, juos užauginti ir išauklėti. Tai darė visos kartos iki šiol, esame jiems dėkingi“, – rašė V. Rakutis.

„Dėl karjeros abejojančios moterys gali pagalvoti, kad esu baisus maskulinistas. Nieko panašaus. Iš patirties žinau, kad pasibaigus „pampersiniam“ laikotarpiui moterys įsilieja į darbo rinką su dviguba energija, „paveja“ kolegas vyrus ir demonstruoja nuostabius rezultatus, jau būdamos mamos ir močiutės“, – dalijosi mintimis politikas.

Tuo metu vertindamas demografines tendencijas, V. Rakutis pabrėžė, jog mažėjantis gimstamumas išliks viena esminių problemų, o situacija tik blogės, jeigu nebus imtasi sprendimų padėčiai stabilizuoti.

ELTA primena, kad naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ konservatorius V. Rakutis kritikavo jaunas moteris, esą šios „išsidirbinėja“ nenorėdamos turėti vaikų.

„Gimdyti reikia, gana čia išsidirbinėti. Trisdešimtmetės panos vaikšto: „aš nenoriu vaikų“. Va čia yra nelaimė, čia didžiausia problema, kad negimsta vaikai Lietuvoje. Pirmaeilė problema ir apie tai reikia garsiai kalbėti“, – kalbėjo V. Rakutis.

Visgi, po tokių pareiškimų politikas sulaukė replikų dėl, anot kritikų, pasenusio ir patriarchalinio požiūrio.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.