A. Stulginskio žvaigžde įvertinti I. Degutienės ir N. Sadūnaitės nuopelnai parlamentarizmui

Ketvirtadienį ilgametei parlamentarei, buvusiai Seimo pirmininkei Irenai Degutienei ir demokratijos gynėjai, disidentei Felicijai Nijolei Sadūnaitei įteiktas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė.

 N.Sadūnaitė, I.Degutienė.<br> lrytas.lt koliažas.
 N.Sadūnaitė, I.Degutienė.<br> lrytas.lt koliažas.
Nijolė Sadūnaitė.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Nijolė Sadūnaitė.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Irena Degutienė.<br>T.Bauro nuotr.
Irena Degutienė.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

May 16, 2024, 11:37 AM, atnaujinta May 16, 2024, 12:06 PM

Seimo posėdyje surengtoje iškilmingoje ceremonijoje apdovanojimą įteikė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Svarbiausia emocija, kurią jaučiu, tai dėkingumas. Ačiū visiems, kurie mano darbą mato kaip prasmingą ir vertą tokio garbingo apdovanojimo“, – gavusi apdovanojimą sakė I. Degutienė.

F. N. Sadūnaitei skirtą apdovanojimą atsiėmė jos dukterėčia Marija Sadūnaitė.

„Tetai Nijolei Nepriklausomybės Akto signataras, Steigiamojo Seimo Pirmininkas ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Aleksandras Stulginskis, patyręs kalinio ir tremtinio dalią, buvo labai artimas savo ištikimybe, tikėjimu ir atsidavimu Lietuvai. Labai liūdna ir gaila, kad ne teta Nijolė šiandien čia stovi ir taria padėkos žodžius… Tačiau visi mes turime prisiminimus apie jos gyvenimą ir darbus, pasiekimus“, – atsiimdama apdovanojimą sakė M. Sadūnaitė.

Ji taip pat priminė savo tetos N. F. Sadūnaitės dažnai kartotus žodžius.

„Kas gali būti gyvenime svarbiau, kaip mylėti žmones, jų laisvę ir garbę. Juk meilė žmonėms − visų didžiausioji meilė, o kovoti už žmonių teises – gražiausioji meilės daina. (...) Mylėkime vieni kitus ir būsime laimingi. Ir visada „skubėkime daryti gera“! – sakė M. Sadūnaitė.

Iškilmingoje ceremonijoje kalbėjusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen akcentavo, kad apdovanojimo laureatės F. N. Sadūnaitė ir I. Degutienė yra daug nusipelniusios „puoselėjant valstybingumo, demokratijos ir parlamentarizmo idėjas“.

„Kovo pabaigoje mirusi vienuolė, tikinčiųjų teisių gynėja, buvusi politinė kalinė Felicija Nijolė Sadūnaitė yra tapusi bekompromisės kovos už valstybingumo įtvirtinimą simboliu, savo pavyzdžiu įkvėpusi taip pat ir jaunosios kartos atstovus, tik iš pasakojimų girdėjusius apie sovietinės sistemos represijas“, – iš Seimo tribūnos sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Laureatės atminimas parlamento salėje buvo pagerbtas tylos minute.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen atkreipė dėmesį į tai, kad I. Degutienė yra pirmoji moteris Lietuvos Respublikos istorijoje užėmusi Seimo Pirmininkės pareigas.

„Neabejoju, kad jos, kaip sėkmingos politikės pavyzdys, įkvėpė daug moterų pasirinkti politikos kelią ir paskatino drąsiau imtis politinės atsakomybės“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Buvusi parlamento vadovė Irena Degutienė, anot V. Čmilytės-Nielsen, yra pavyzdys politikės, kuri ieškodama sutarimo tarp labai skirtingų politinių jėgų Seime, gebėdavo rasti reikalingus ir tvarius sprendimus net ir sudėtingiomis aplinkybėmis.

„Veikdama visose pozicijose Irena Degutienė visuomet išsaugodavo jautrų, žmogišką santykį ir bendraudama su artimų pažiūrų kolegomis, ir su politiniais oponentais, ir aiškindama politinius sprendimus plačiajai visuomenei. (…) Man šią puikią politikę geriausiai charakterizuoja jos vizitine kortele tapusios savybės – išmintis ir taktas, bendraujant tiek su kolegomis, tiek su oponentais. Ir ramus ekspertiškumas bei dalyko, apie kurį kalbi, išmanymas. Kuomet ponia Irena kalbėdavo Seimo salėje, ypač sudėtingesnėse situacijose, kolegos įsiklausydavo ir jos lyderystė padėdavo išspręsti daug įtemptų situacijų ir užtikrinti sklandesnį ir efektyvesnį Seimo darbą“, – sakė V. Čmilytė– Nielsen.

Jos teigimu, parlamentinė diplomatija, Seimo tarpparlamentiniai ryšiai I. Degutienei taip pat buvo labai svarbi darbo dalis, užtikrinant sėkmingą tarptautinį bendradarbiavimą ir deramą valstybės atstovavimą.

Iškilmingoje ceremonijoje kalbėjo Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininkas Antanas Vinkus, Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas.

Renginyje dalyvavo 2022 ir 2023 metų Aleksandro Stulginskio žvaigždės laureatai Prezidentas Valdas Adamkus ir signataras Česlovas Juršėnas.

Kaip primena ELTA, I. Degutienė – medikė, ilgametė parlamentarė, Vyriausybės narė. 1996–2000 m. – socialinės apsaugos ir darbo ministrė, 1999 m. laikinai ėjo ministro pirmininko pareigas, 1996–2020 m. – Seimo narė, 2009–2012 m. – Seimo pirmininkė, trijose Seimo kadencijose ėjo Seimo pirmininko pavaduotojo pareigas.

2019 m. I. Degutienės profesinė ir visuomeninė veikla yra įvertinta Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi.

F. N. Sadūnaitė – vienuolė, disidentė, tikinčiųjų teisių gynėja, politinė kalinė, „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ bendradarbė ir platintoja, viena iš nesankcionuoto 1987 m. rugpjūčio 23 d. mitingo prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje organizatorių.

F. N. Sadūnaitės nuopelnai įvertinti 2017 m. Laisvės premija.

Aleksandro Stulginskio žvaigžde siekiama įvertinti Lietuvos ir užsienio fizinių ir juridinių asmenų laimėjimus bei indėlį, puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas.

2022 m. pirmaisiais šio apdovanojimo laureatais tapo prezidentas Valdas Adamkus ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) senatorius Ričardas Džozefas Durbinas.

2023 metais Aleksandro Stulginskio žvaigžde buvo apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, buvęs Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Ruslanas Stefančukas.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.