Etikos sargams pradėjus tyrimą dėl D. Šakalienės, V. Bakas įžvelgia galimą išvadų rengėjų šališkumą

Parlamentaras Vytautas Bakas teigia, kad išvadas dėl galimo Dovilės Šakalienės interesų supainiojimo rengiantys Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) nariai patys yra šališki. Todėl, pasak jo, tyrimą dėl pranešėjo komisijos kartu su D. Šakaliene vykdę „valstietė“ Aušrinė Norkienė ir liberalas Andrius Bagdonas turėtų būti pakeisti.

V. Bakas, D. Šakalienė, A. Norkienė<br>Lrytas.lt koliažas
V. Bakas, D. Šakalienė, A. Norkienė<br>Lrytas.lt koliažas
Vytautas Bakas.<br>K.Gudžiūnienės (ELTA) nuotr.
Vytautas Bakas.<br>K.Gudžiūnienės (ELTA) nuotr.
V. Bakas<br>D. Labučio (ELTA) nuotr.
V. Bakas<br>D. Labučio (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Augustė Lyberytė

May 21, 2024, 9:13 AM, atnaujinta May 21, 2024, 9:15 AM

Kaip skelbta anksčiau, EPK tyrimą pradėjo po to, kai pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tyrę parlamentarai apskundė, jog dėl sutuoktinio pareigų Valstybės saugumo departamente (VSD), socialdemokratė negalėjo nagrinėti procedūrinių tyrimo pažeidimų.

Savo ruožtu laikinajai VSD pranešėjo komisijai vadovavęs parlamentaras V. Bakas ketina kreiptis į etikos sargus, prašant užtikrinti objektyvų tyrimą ir paskirti kitus išvadų rengėjus.

„Tokiu atveju, tai kelia klausimų dėl šališkumo, nes tiek ponia Norkienė, tiek Bagdonas balsavo už išvadą, kurią rengė kartu su pačia Šakaliene. Balsuodami jie nematė, kad yra akivaizdūs etikos pažeidimai, to klausimo nekėlė. Balsavo už išvadą, kurią rengė galimai interesus supainiojęs asmuo. Čia tikrai nėra normali situacija“, – tikino V. Bakas.

„Priėmus vienokį ar kitokį sprendimą būtų metamas šališkumo šešėlis. Be abejo, rengėjais turėtų būti skirtas vienas, Šakalienės išvadai nepritaręs, žmogus. Kreipsiuosi į Etikos komisijos narius, prašydamas, kad būtų užtikrintas objektyvus tyrimas“, – sakė jis.

EPK šališkumo nemato

Tuo metu Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė tikina nematanti jokio interesų konflikto.

„Komisija apsisprendė. Mes nesigilinome į pono Bako komisijos išvadas, sprendėme procedūrinius dalykus. Dabar čia visiškai atsietas klausimas dėl viešų privačių interesų konflikto. Nežinau, kur jis mato tas sąsajas, bet jis turi teisę rašyti ir aiškintis. Tada gal ir nurodys, ką mes turime paskirti išvadų rengėjais. Manau, kad jis jautriai reaguoja, tam yra komisijos nariai, kurie ir sprendžia. Aš tikrai pati nesisiūliau, pasiūlė komisijos nariai ir jie nubalsavo“, – Eltai teigė A. Norkienė.

Parlamentarai neturi vieningos pozicijos

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas antrina V. Bakui ir akcentuoja, kad A. Norkienė ir A. Bagdonas negali tirti savo „bendražygės“ interesų.

„Jeigu D. Šakalienė yra interesų konflikte, tai iš viso viskas griūna, todėl turi būti išsiaiškintas jos tinkamumas būnant EPK, svarstyti su VSD susijusius klausimus. Nemanau, kad šioje situacijoje jos bendražygiai galėtų būti tie arbitrai“, – Eltai teigė E. Gentvilas.

„EPK nejaučia, kad yra įvelta į visų Seimo sprendimų stabdį. Komisija turėtų atsikvošėti ir pasižiūrėti kam ji dirba: Seimo interesams, Generalinės prokuratūros, Prezidentūros interesams. Pirmas uždavinys, kurį jie turėtų padaryti – išsiaiškinti patys su savimi, ar D. Šakalienė etiniu požiūriu turi teisę svarstyti šiuos klausimus. Mano nuomone, ne Norkienė ir ne Bagdonas turėtų tą daryti“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Priešingos nuomonės laikosi antros kadencijos siekiančio Gitano Nausėdos kandidatūrą prezidento rinkimuose palaikančių socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

„Tegul neieško, ko nepametė, koks čia šališkumas gali būti. Mes pasitikime EPK, patys ją renkame ir nemanau, kad galėtume sutikti su tokiu Vytauto Bako vertinimu, kad jų dalyvavimas yra šališkas“, – sakė R. Budbergytė.

Parlamentinio tyrimo išvadų patvirtinimui Seime liko paskutinis balsavimas. Nors tai planuota daryti ketvirtadienį, visgi posėdžio išvakarėse klausimas iš darbotvarkės buvo išbrauktas.

VSD pranešėjo komisijos išvadose metamas šešėlis prezidentui Gitanui Nausėdai bei specialiųjų tarnybų vadovams. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui G. Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant G. Nausėdos rinkiminę kampaniją. Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius.

Prieš kelias savaites Seimo Etikos ir procedūrų komisija konstatavo, kad laikinoji parlamentinė komisija neteisėtai atskleidė Tomo Gailiaus tapatybę. Išvadose taip pat teigiama, kad komisijos pirmininkas Vytautas Bakas tyrimo metu veikė šališkai, o pati komisija viršijo įgaliojimus.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.