Desovietizacijos komisija rekomenduoja 4 savivaldybėse nukelti sovietų kariams skirtus paminklus ir obeliskus

Šią savaitę posėdžiavusi vadinamoji desovietizacijos komisija rekomenduoja keisti poetų Salomėjos Nėries, Liudo Giros ir rašytojo Petro Cvirkos vardo gatvių pavadinimus Mažeikių rajone bei nukelti sovietų kariams skirtus paminklus ir obeliskus Tauragės, Kupiškio, Ignalinos ir Mažeikių savivaldybėse.

Sovietiniai paminklai. <br>T.Bauro nuotr.
Sovietiniai paminklai. <br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 25, 2024, 11:38 AM

„Paminklas sovietų sąjungos kariuomenės kariams Tauragėje, (...) du obeliskai Kupiškio savivaldybėje, Padembio ir Trulėnų kaimuose, turėtų būti pašalinti. Taip pat memorialinės lentos Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos kariams Šimonių miestelyje ir Kupiškyje neatspindi objektyvios tiesos, todėl jas reikėtų pašalinti pakeičiant tekstais, kurie objektyviai atspindėtų istoriją“, – Eltai sakė desovietizacijos komisijos pirmininkas V. Karčiauskas.

Komentuodamas komisijos sprendimą dėl paminklo Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių kapinėse Ignalinoje, V. Karčiauskas atkreipė dėmesį, kad komisija jo šalinti nesiūlo, tačiau rekomenduoja nuo memorialo panaikinti sovietinius simbolius ir, anot komisijos, neobjektyvų istorinį tekstą.

Komisija taip pat siūlo Mažeikių rajono savivaldybei pašalinti draudžiamus sovietinius simbolius nuo obelisko SSRS kariams atminti.

„Nuo obelisko, esančio Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje Mažeikiuose siūlome pašalinti draudžiamus sovietinius draudžiamus simbolius – žvaigždes – ir pakeisti tekstą, kuris yra neobjektyvus“, – sakė V. Karčiauskas.

Įvertinti Mažeikių, Molėtų, Panevėžio ir Šiaulių savivaldybių prašymai

Komisija taip pat rekomenduoja keisti S. Nėries, L. Giros ir P. Cvirkos vardo gatves Mažeikių rajone, Sedoje ir Tirkšlių miestelyje.

„Rekomenduojame pakeisti P. Cvirkos, S. Nėries gatvių pavadinimus Mažeikiuose ir Tirkšlių miestelyje, Sedoje – pakeisti Kolūkiečių ir L. Giros gatvių pavadinimus“, – sakė V. Karčiauskas.

Jis taip pat pasidalino kalbininkų išvadomis dėl Molėtų savivaldybės prašymo įvertinti Navasiolkos ir Novasiolkos kaimų pavadinimus.

„Lietuvių kalbos institutas išaiškino, kad tie pavadinimai kaimams susiformavus pradėti vadinti dar 19 amžiuje. (...) Taigi nerekomendavome keisti“, – pažymėjo desovietizacijos komisijos pirmininkas.

Be to, kaip atkreipė dėmesį V. Karčiauskas, nagrinėdama lietuvių literatūrologo ir poeto Kosto Korsako vardo gatvės pavadinimo Šiauliuose klausimą, komisija nutarė LGGRTC ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto paprašyti detalesnės istorinės pažymos.

ELTA primena, kad nuo praėjusių metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo vadinamasis desovietizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.

Praėjusių metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti LGGRTC ir savivaldybių institucijoms.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.