„Nauja Rusijos veikimo epocha“: NKVC vadas – apie verbavimo metodus, atlygį ir užduotis

Rusija pereina į naują veikimo stadiją – vietoje jau dešimtmečius stebimos propagandos skleidimo, Rusijos tarnybos imasi tikslinių veiksmų ir sau palankių asmenų tinklo kūrimo, kuris bus naudojamas diversiniams veiksmams.

Vladimiras Putinas.<br>EPA-ELTA nuotr.
Vladimiras Putinas.<br>EPA-ELTA nuotr.
Asociatyvi nuotr.<br>V.Balkūno nuotr.
Asociatyvi nuotr.<br>V.Balkūno nuotr.
Vilmantas Vitkauskas.<br>D. Labučio (ELTA) nuotr.
Vilmantas Vitkauskas.<br>D. Labučio (ELTA) nuotr.
Policija.<br>V.Skaraičio nuotr.
Policija.<br>V.Skaraičio nuotr.
Vilmantas Vitkauskas.<br>J. Kalinsko (ELTA) nuotr.
Vilmantas Vitkauskas.<br>J. Kalinsko (ELTA) nuotr.
J.Stacevičiaus nuotr.
J.Stacevičiaus nuotr.
Policija.<br>A.Vaitkevičiaus nuotr.
Policija.<br>A.Vaitkevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

Lrytas.lt

May 26, 2024, 6:16 PM

„Tai yra naujas etapas, į kurį turime labai grėsmingai reaguoti ir žiūrėti“, – pabrėžė Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas, plačiau paaiškinęs, kokiais metodais tarnybos verbuoja Lietuvos gyventojus, kokias pinigų sumas jiems pasiūlo ir kokių užduočių jiems duoda.

Nauja epocha

Pastaruoju metu iš Rusijos ir Baltarusijos pusės daugėja propagandos ir puolimo prieš Baltijos šalis. Rusijos valdžia toliau bando persekioti su paminklų sovietų kariams nukėlimu susijusius Baltijos šalių politikus ir valdininkus. Iškėlus baudžiamąsias bylas dėl šių „istorinių vertybių“ sugadinimo bei sunaikinimo, šįkart paskelbta Estijos ir Lietuvos politikų bei valstybės tarnautojų paieška.

O Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka pabrėžė naikinančio branduolinio karo pavojų, jei Vakarai didins spaudimą Rusijai dėl Ukrainos.

NKVC vadovas V.Vitkauskas „Žinių radijo“ laidoje kalbėjo, kad Rusijos skleidžiama dezinformacija ir propaganda yra pakankamai senas fenomenas, tačiau dabar institucijos fiksuoja pavojingesnį Kremliaus veikimo metodą.

„Dezinformacija ir propaganda yra pakankamai senas fenomenas – mes tą stebime Lietuvoje, mūsų regione jau dešimtmečius. Čia turbūt nieko tokio išskirtinio nėra.

Jau gal net ir esame pirmoje fronto linijoje, kur susiduriame su naujausiomis mūsų oponentų technologijomis, naujausiais operaciniais gebėjimais. Jie bando nukreipti savo dezinformacijos kampanijas mūsų visuomenėje.

Nerimą keliantis faktorius yra tai, kad Rusija šiek tiek pereina į tikslinį ir į asmeniškumus nusitaikiusį dezinformacijos skleidimą ir bandymą šiek tiek surasti sau palankių žmonių, kurie galbūt galėtų būti panaudojami vienai ar kitai provokacijai ar fiziniam veiksmui įvykdyti“, – įvardijo V.Vitkauskas.

Daugiausiai tokio veikimo pavyzdžių, anot jo, yra Lenkijoje – pavyzdžiui, Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas šią savaitę plačiau papasakojo apie tai, su kuo susiduria šalis, kaip iki pamatų sudegintas prekybos centras.

„Tai yra nauja stadija, nauja epocha, kur mes matome ne šiaip bandymą paveikti visuomenės nuomonę, galbūt sėkmingiau įgyvendinti savo politiką ar sukelti įtampą mūsų visuomenėje, daryti įtaką tam tikriems sprendimams.

Iš tiesų matome veiksmus, kurie kelia grėsmę ir žalą mūsų institucijoms, mūsų įmonėms ir mūsų gyventojams. Manyčiau, kad tai yra naujas etapas, į kurį turime labai grėsmingai reaguoti ir žiūrėti“, – kalbėjo NKVC vadovas.

Kaip atrodo bandymai?

Laidos metu V.Vitkauskas plačiau papasakojo, kaip atrodo Rusijos tarnybų bandymai įtraukti gyventojus į savo schemą.

Anot jo, Rusijos tarnybos ieško žmonių, kurie už tam tikrą atlygį – dažniausiai minimalų, keliolikos ar keliasdešimties eurų – yra prašomi atlikti tam tikrus veiksmus.

Pasak V.Vitkausko, tokie žmonės dažnai net nesupranta, koks yra jų veiksmų tikslas ar ką konkrečiai jie daro. Dažnu atveju tokių asmenų prašoma nufotografuoti arba padėti tam tikrus daiktus prie geležinkelio bėgių, ar prie jų pritaisyti kamerą.

„Tai yra veikimas, konkrečiai nutaikytas į tam tikrą žmonių tinklo sukūrimą, o paskui tą tinklą išnaudoti diversiniams ar kitiems aktams, kurie iš tiesų kelia dar didesnį nerimą, nes tai yra jau fizinis veiksmas.

Tai nėra nuomonės formavimas, tai yra veikimas ant žemės, pasitelkimas vietinių rezidentų, vietinių gyventojų. Nebūtinai piliečių, čia pilietybė nėra taip labai svarbu“, – pasakojo V.Vitkauskas.

Tiesa, NKVC vadovas pastebėjo, kad kartais ir tam tikra pilietybė būna išnaudojama Rusijos tarnybų tikslams.

„Jeigu įvykdytas koks nors nusikaltimas asmenų, kurie atvykę, tarkime, iš Ukrainos, tada sukeliamas dar didesnis rezonansas, kyla nepasitenkinimas visuomenėje: „Mes šiuos žmones priglaudžiame, o jie mums kelia tokius rūpesčius“.

Tas veikimas ir ta schema, kurią dabar matome – kurią vykdo, pagal mūsų matymą, spec. tarnybos, yra nukreiptas į konkrečius veiksmus, o tie konkretūs veiksmai jau kelia tiesioginę grėsmę mūsų visuomenei“, – pabrėžė jis.

V.Vitkauskas pasakojo, kad Rusijos tarnybos asmenis, kurie galėtų vykdyti jų užduotis, susiranda per „Telegram“ kanalą.

„Yra „Telegram“ kanalai, atskiros visuomeninės grupės, bendruomenės, į kurias Rusijos spec. tarnybos ir taikosi.

Tai nėra visiškai pavienis šaudymas: „Pabandykime bet ką paverbuoti ar prikalbinti“. Žiūrima į tam tikras socialines grupes, naratyvus ar pokalbių temas, kurias tos grupės vysto.

Jeigu yra kokių nors anarchistinių apraiškų, diversinių sumanymų, nepasitenkinimo vietine ar regionine valdžia, tada bandoma įsiskverbti į tas socialines grupes ir išnaudoti tam tikrus žmonių pažeidžiamumus, kažkokius nusivylimus, kad būtų galima jiems suteikti progą išreikšti save“, – dalijosi jis.

Anot jo, tokiu būdu kuriamas žmonių tinklas parodo, kad į šią veiklą Rusijos tarnybos žiūri profesionaliai.

„Nors atrodytų, kad schema paprasta, daug pasirengimo nereikia, bet iš tiesų toks bandymas ieškoti taikinių parodo, kad yra labai profesionalus tokių operacijų planavimas.

Bandoma suburti tam tikrą ratą žmonių, kurie iš pat pradžių išbandomi su labai paprastu incidentu, kaip kameros pastatymas, o paskui jau bandoma įtraukti į rimtesnes operacijas“, – kalbėjo V.Vitkauskas.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.