Šalies prezidentas po pirmos NATO viršūnių susitikimo dienos pasakojo, kad komunikato derinimo darbai tebevyksta.
„Dėl Ukrainos sutarta tiek, kad tekste bus atspindėtas negrįžtamumo principas, jog Ukrainos integracija į NATO yra negrįžtamas procesas ir kad tai yra savotiškas tiltas iš dabartinės situacijos į būsimą narystę.
Žinoma, tiems, kurie nori pakvietimo čia ir dabar, tai yra pernelyg maža, bet tai yra tas kompromisas, kurį NATO galėjo pasiūlyti ukrainiečiams, ir ukrainiečių pusė su tokia teksto redakcija sutinka“, – kalbėjo G.Nausėda.
Šalies vadovas vardijo, kad NATO lyderiai sutarė dėl 40 mlrd. dolerių paramos Ukrainai, dėl NATO oro gynybos rotacinio modelio naujovių.
„Judame į priekį, lyginant su Vilniaus tekstu, tačiau Vilniaus susitikimas ir šiandien daug kartų buvo paminėtas mano pokalbių su lyderiais metu – kad tai buvo tikrai gera bazė, ant kurios galime statyti naujas plytas, naują tekstą“, – įsitikinęs šalies vadovas.
Visgi, pastebėjus, kad Ukraina šiame susitikime iš esmės neišgirs nieko daugiau, nei girdėjo Vilniuje, G.Nausėda pabrėžė, kad tik dėl tokio kompromiso NATO šalys šiuo metu gali susitarti.
„NATO yra tokia organizacija, kuri nori, kad tas penktasis straipsnis būtų kredibilus, nes tai yra visa NATO sistemos esmė – kolektyvinės gynybos principas, kurio turi būti šventai laikomasi. (...)
Šiuo požiūriu, matyt, šiandien NATO nėra pasirengęs pasakyti daugiau nei pasakė – kitaip tariant, bet koks įsipareigojimas penktam straipsniui reikštų, kad reikėtų imtis priemonių čia ir dabar.
Kaip tai padaryti, jei net karių siuntimas į Ukrainą kol kas yra tabu NATO mastu? Šioje vietoje lieka tik konstatuoti, kad tai yra geriausias bendrasis vardiklis, kurį šiuo metu įmanoma pasiekti“, – įvertino G.Nausėda.
„JAV pozicija šiuo klausimu vaidina labai didelę reikšmę“, – pridūrė jis.
Tuo metu paklaustas, kokį foną NATO viršūnių susitikimui sukuria JAV vyraujanti sumaištis dėl JAV prezidento Joe Bideno sveikatos ir galimybių siekti perrinkimo, G.Nausėda patikino, kad J.Bidenas atrodė gerai.
„Labai gerai atrodo J.Bidenas ir jo kalba buvo tikrai įkvėpianti. Jeigu kažkas ieškojo kažkokių fizinio silpnumo ženklų, tai turėjo nusivilti, nes kalba buvo gera, fundamentali, ir nukreipta į tai, kad mes remsime Ukrainą ir kad V.Putinas negali laimėti karo Ukrainoje, kad V.Putinas nelaimi karo Ukrainoje, nes patiria didžiulius nuostolius ir kovoja, kariauja ten gerokai ilgiau nei pats norėjo“, – įvertino jis.
Be to, G.Nausėda pastebėjo, kad baigiasi ir NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo epocha.
„Jis ta proga gavo reikšmingą JAV apdovanojimą ir pats pasakė tikrai labai gerą kalbą, ir dar kartą įrodė, kad yra tikras lyderis, kuris sugeba, esant tiek daugybei iššūkių NATO, surasti ir pamatyti kiekvieną NATO valstybę.
Ne paslaptis, kad ir Lietuvai Jensas buvo labai palankus, visada ieškodavome sprendimo, visada stengdavosi, kad tie sprendimai, kuriuos tekdavo skausmingai derinti ir NATO viršūnių susitikimuose, būtų šiek tiek palankesni rytiniam NATO flangui, tai yra mūsų visų poreikiams“, – kalbėjo G.Nausėda.
Vašingtono NATO viršūnių susitikimas vyksta liepos 9-11 dienomis.