„Mėginau paaiškinti, kokių problemų ši koalicija galėtų susilaukti. Manau, kad buvo padaryta klaida, ir įrodinėti, kad tai nebuvo klaida, koalicijai teks visas artimiausias savaites“, – teigė G.Nausėda.
Prezidentas pabrėžė, kad užsienio reakcijos dėl šios koalicijos jau yra labai neigiamos.
G.Nausėda taip pat nurodė, kad netvirtins nė vieno „Nemuno aušros“ partijos kandidato į ministrus.
„Labai aiškiai pasakiau socialdemokratų partijos vadovams, kad netvirtinsiu, ir tegul net nebando nešti „Nemuno aušros“ kandidatų iš pačios partijos. Jie gali mėginti teikti technokratinius kandidatus.
Nežinau, kas iš save gerbiančių žmonių norėtų tapatintis su šios partijos lyderiu – jeigu tokių atsiras, kalbėsime. Bet gali būti taip, kad prezidentas Vyriausybės formavimo metu sudarys tam tikrų kliūčių šiai koalicijos sutarčiai įgyvendinti, ir tai darysiu ne iš asmeninių simpatijų ar antipatijų, o dėl to, kad manau, kad šios koalicijos formavimas šitokiu pagrindu buvo klaida“, – nurodė prezidentas.
G.Nausėda pasakojo, kad kol kas tiesioginių užsienio lyderių klausimų nesusilaukė – buvo tik bendro pobūdžio paklausimai apie tai, kaip sekasi formuoti koaliciją.
„Apie R.Žemaitaitį žinia nebuvo nuėjusi, bet tai – tik laiko klausimas, todėl tų paklausimų tik daugės. Bet pirmiausiai turime suprasti patys Lietuvos kontekstą, Lietuvos praeitį, Lietuvos stigmas, kurias mes patyrime, kaip ir daugelis kitų valstybių“, – kalbėjo G.Nausėda.
Šalies vadovas akcentavo ir Vokietiją – anot jo, tokių antisemitinių pareiškimų net radikaliausių Vokietijos partijų politikai sau neleistų pasakyti.
„Jokia partija nedrįstų antisemitizmo, kaip tokio dalyko, kelti, nes būtų nušluota nuo žemės paviršiaus. Bet tam tikrų neatsakingų žmonių pastangomis Lietuvoje susikūrėme problemą, ją turime, ir negalime jos neigti. Matau, kad žmogus nesitaiso – jis toliau gilina problemą, galbūt tai daro sąmoningai, bet tai yra nepaprastai kvaila“, – teigė jis.
G.Nausėda pripažino, kad R.Žemaitaičio pasakymas, jog „buvau neteisus, dabar galvoju kitaip“ irgi nenuteiktų optimistiškai ir neleistų patikėti, kad dabar jau R.Žemaitaitis „pasitaisė“.
„Bent jau mėginimas apskritai šio klausimo nebekelti ir nebeaitrinti tų dalykų, kurie buvo, gal jau būtų tam tikras gerų norų pripažinimas. Negilinti, nesusirasti dar naujų priešų, bet mėginti tiesiog užsiimti tais darbais, kuriais koalicija turėtų užsiimti.
Visgi, koalicijai nepaprastai sunku pradėti savo darbą, jeigu kiekvieną dieną jie susilauks tokių paklausimų ir tokių abejonių“, – kalbėjo šalies vadovas.
Ar gali dėl naujosios koalicijos įstrigti Lietuvos sąjungininkų parama Lietuvai – tiek dėl amerikiečių karių, tiek dėl vokiečių brigados?
„Viskas yra įmanoma, tačiau gal nereikia taip tiesmukai suvokti priežastinių ryšių.
Tiesiog bendradarbiaudami su mūsų partneriais galėdavome iš karto pereiti prie konkrečių klausimų nagrinėjimo. Gali būti, kad dabar pirmąją pokalbio dalį reikės praleisti aiškinantis, kas Lietuvoje vyksta ir kokios jėgos formuoja politinę dienotvarkę. Tikrai gali klausimai būti sprendžiami lėčiau, su didesnėmis rezervacijomis“, – neatmetė G.Nausėda.
Visgi, šalies prezidentas įsitikinęs, kad Vokietija dėl to nestabdytų tokio masto projektų, kaip, pavyzdžiui, brigados dislokavimas Lietuvoje.
„Tačiau turėsime daug laiko praleisti aiškindami dalykus, kurių net nereikėtų aiškinti ir kurių neturėjo būti“, – teigė jis.
G.Nausėda svarstė, kad socialdemokratai į koaliciją kvietėsi „Nemuno aušrą“ dėl to, kad būtų pakankama dauguma tiek Vyriausybės, tiek Seimo vadovybės patvirtinimui.
„Kai įkaitu tampa Lietuvos vadovybė, tai yra pavojinga aritmetika“, – pabrėžė prezidentas.