Koalicijai su R. Žemaitaičiu priešinasi ir dalis socialdemokratų: ar suvokiame, ką darome?

2024 m. lapkričio 11 d. 10:03
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) taryba šeštadienį pritarė įvairių reakcijų susilaukusiai valdančiajai koalicijai su partija „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Daugiau nuotraukų (5)
Tokiai valdančiosios daugumos sudėčiai pritarė ir ne visi socialdemokratų partijos nariai – „už“ tokią koaliciją balsavo 105 tarybos nariai, „prieš“ buvo septyni, o dar 17 susilaikė.
Vienas iš susilaikiusiųjų – ir LSDP rinkimų štabo vadovas, Vilniaus rajono meras Robertas Duchnevičius, kuris įsitikinęs, kad koalicija nuo pat pradžių galėjo būti projektuojama kitaip.
Tuo metu partijos garbės pirmininkas Vytenis Andriukaitis buvo dar griežtesnis ir ragino partiečius neiti oboliauti su velniu.
Koalicija turėjo atrodyti kitaip
Seimo rinkimus laimėjusi LSDP jau pirmadienį pasirašys koalicinę sutartį su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“.
Visgi, koalicija su antisemitizmu kaltinamu „Nemuno aušros“ lyderiu Remigijumi Žemaitaičiu kelia nemažai aistrų – reaguoja tiek užsienio partneriai, tiek visuomenininkai, organizuojantys ir protesto akcijas.
Kalbėdamas su naujienų portalu Lrytas R.Duchnevičius pripažino, kad šeštadienį, partijai balsuojant dėl tokios koalicijos, jis susilaikė, nes tai nėra iki galo tenkinantis sprendimas.
„Nuo pat pradžių jis galėjo būti geresnis, vertinant visas aplinkybes. Aišku, dabar situacija yra tokia sudėtinga, kad tikrai norint formuoti valdančiąją daugumą, sudėtinga rasti sprendimą, kuris galėtų būti alternatyva – jeigu nori turėti daugumą ir įgyvendinti programą.
Nes tai yra pagrindas – įgyvendinti programą, gauti balsų iš partnerių. Pasirinkimai buvo tokie, deja, kad arba negauni balsų, ir tiesiog dirbi, ir nežinau, ar tai yra gerai, arba gauni“, – argumentavo R.Duchnevičius.
Anot jo, socialdemokratai nuo pat pradžių galėjo kitaip projektuoti koaliciją.
„Priklauso, kaip nuo pat pradžių kai kurie procesai buvo dėliojami – galbūt buvo galima priimti vieną ar kitą kitokį sprendimą“, – pripažino jis.
R.Duchnevičius dėstė, kad tai buvo ne tik pačių derybų, bet ir pirminio pasiruošimo klausimas, taip pat ir partijos vaizdas, kaip patys socialdemokratai mato koaliciją.
LSDP rinkimų štabo vadovas pasakojo, kad partija darė ir vidines apklausas, ir visuomenės nuomonės apklausas apie tai, kokia koalicija būtų tinkamiausia.
O gyventojų nuomonės apklausos parodė, kad pirmiausiai socialdemokratų rinkėjai partiją koalicijoje norėjo matyti su demokratais, tada – su valstiečiais, o tik trečioje vietoje – su „Nemuno aušra“.
Pats R.Duchnevičius taip pat negailėjo kritikos „Nemuno aušros“ pirmininkui R.Žemaitaičiui.
„Kalbant apie pačią personaliją – poną R.Žemaitaitį, ir vakarykščius visokiausius jo žingsnius, tai manau, kad jis galėtų mažiau pliurpti, ir tada būtų tikrai ramiau“, – paragino R.Duchnevič.
Visgi, ar socialdemokratai nejaučia nerimo dėl to, kaip iš tiesų tokią koaliciją sutiks užsienio partneriai, o ir tie patys Lietuvos rinkėjai?
„Su visais tarptautiniais partneriais reikia kalbėtis ir aiškinti, nes žmonės tikrai nežino šios situacijos. Svarbu, kaip mes patys, kaip valstybė, pristatome šią situaciją.
Man asmeniškai gali patikti ar nepatikti viena konkreti persona – čia galime ilgai diskutuoti, bet dėl tarptautinės nuomonės, tai ne tiek ją kažkas pasiima, nes domisi, kiek mes patys padedame tą nuomonę eskaluoti.
Jeigu mes įvertinsime, kad kai kurie iš pasisakiusių politikų Lenkijoje ar JAV puikavosi reklaminiuose bukletuose pas Ž.Pavilionį – bent jau mane pasiekė tokia informacija – tai tada galime suvesti nemažai dedamųjų“, – kalbėjo R.Duchnevičius.
„Jeigu taip yra, ir jeigu buvę diplomatai ir politikai leidžia sau skambinti arba rašyti, ir suteikti tam tikrą informaciją, kuri nėra iki galo objektyvi, tai irgi kyla daug klausimų, dėl ko taip yra daroma“, – pridūrė jis.
Tuo metu vertindamas Lietuvos rinkėjų reakciją, R.Duchnevičius kalbėjo, kad socialdemokratų programos įgyvendinimas yra numeris vienas klausimas.
„Tai nėra geras sprendimas, bet norint sudaryti koaliciją, juolab, kai vienas partneris, demokratai, atmeta variantą, kuris būtų blaiviausias – su valstiečių žaliųjų sąjunga, matome, kad nelieka alternatyvos“, – apibendrino jis.
Paaiškinimais netiki
Dar griežčiau pasisakė socialdemokratų garbės pirmininkas Vytenis Andriukaitis, šeštadienį balsavęs prieš koaliciją.
„Antrasis pažadas lyg irgi buvo aiškus – NEITI į koaliciją su Nemuno Aušra. Tam buvo labai daug argumentų. Tai – ne politinė partija, bet Konstitucinio Teismo Nutarimu pripažinto Antisemito R. Žemaitaičio, PRISIDENGUSIO NUKENTĖJUSIU, vedamas margas atskirų žmonių sąrašas, pilnas ir politinių perbėgėlių ir iš LSDP, ir iš valstiečių, ir iš darbiečių, ir iš liberalų bei kitų partijų! O kur dar stiprus neaiškios kilmės jų finansavimas. Ir melavimas rinkimų kampanijos metu, populizmas, APELIUOJANT Į PROTESTO ELEKTORATĄ.
Taigi, DABAR, nepaisant mūsų ankstesnių RINKIMUOSE IŠSAKYTŲ argumentų, IR ANTRAS PAŽADAS SULAUŽYTAS.
Kaip dabar apsiginti nuo to, jog mes apgaudinėjame savo rinkėjus. Kaip dabar apsiginti nuo to, kad „visi jūs ten vienodi, visi jūs ten melagiai“. SUNKU NET RASTI ARGUMENTUS PRIEŠ TOKĮ KALTINIMĄ.
Bet yra ir dar sudėtingesnis aspektas – nutarimas eiti į koaliciją su Asmeniu, kuris pripažintas Antisemitizmo skleidėju, SIEKIANČIU viešai rinkėjų paramos, dariusiu tai ir rinkimų kampanijos metu. Atsiminkite šį mano argumentą“, – feisbuke rašė V.Andriukaitis.
Politikas pabrėžė, kad užsienio valstybėse antisemitizmas vertinamas ypač jautriai ir negatyviai.
„NEKALBU APIE JAV, VOKIETIJĄ, PRANCŪZIJĄ, ITALIJĄ ar kitas šalis. TURIU PRIMINTI, KAD LIETUVOJE PER II PASAULINĮ KARĄ IŠŠAUDYTA DAUGIAUSIAI IŠ VISŲ EUROPOS VALSTYBIŲ MŪSŲ PILIEČIŲ ŽYDŲ! (procentine išraiška).
Ir BET KOKIOS antisemitizmo apraiškos Lietuvoje TARPTAUTINIU MASTU vertinamos YPAČ JAUTRIAI. PRIMENU TAI TIEMS, KURIE NESUPRANTA ŠIO REIŠKINIO REPUTACINIŲ PASEKMIŲ.
Ir štai LSDP LEGITIMUOJA ANTISEMITIZMĄ LIETUVOJE, NEATSIRIBODAMA NUO TO ŽMOGAUS, NELAUKDAMA IR PRASIDĖJUSIO TEISMO PROCESO, PANIEKINDAMA GALIOJANTĮ KT NUTARIMĄ! Ar suvokiame, ką darome“, – klausė V.Andriukaitis.
„TIESA, IR HITLERIS, IR ITALIJOS BROLIAI – irgi buvo išrinkti. Bet tai neatleidžia mūsų nuo atsakomybės nesusidėti su JAIS. PAVOJINGA EITI SU VELNIU OBUOLIAUTI – tai liaudies išmintis, į kurią verta atsižvelgti“, – pridūrė jis.
V.Andriukaitis stebisi bendražygių pareiškimais, esą nebuvo kitų koalicijos variantų.
„Man aiškina, kad nėra kito varianto. Atsakau, jei nemokate pasiekti įgyvendinti rinkėjams duotų pažadų neiti į koaliciją su R. Ž., atsistatydinkite iš derybų delegacijos, bet neateikite į Tarybą prašyti ir vėl SULAUŽYTI RINKIMŲ PAŽADĄ.
TAIP, GERIAUSIA KOALICIJA SU SKVERNELIU IR VALSTIEČIAIS, APIE TAI KALBĖJOME PER RINKIMUS. GALIMA KOALICIJA TIK SU VALSTIEČIAIS, ĮTRAUKIANT IR GALIMAI MIŠRIĄ GRUPĘ, KURIĄ GALIMA SUFORMUOTI. GALIMA TURĖTI VALSTIEČIŲ IR LSDP KOALICIJĄ, TARIANTIS SU KITOMIS FRAKCIJOMIS DĖL PARAMOS, PASIŪLANT JOMS POSTUS SEIME.
GALIMA NAGRINĖTI IR LSDP – VALSTIEČIŲ KOALICIJOS VERSIJĄ, KAI Į FORMALIĄ KOALICIJĄ SU ZEMAITAITININKAIS NEINAMA, BET SUTARIAMA SU JAIS DĖL PALAIKYMO, ATSIŽVELGIANT Į JŲ NORUS. GALIMA IR MAŽUMOS VYRIAUSYBĖ PRADŽIOJE. VERSIJŲ – daug“, – pabrėžė V.Andriukaitis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.