D. Šakalienė: kai kurie kolegos net ir stovėdami prieš rusų tanką sakytų, kad jis – žaislinis D. Gaižauskas išvadino S. Skvernelį lunatiku

2025 m. kovo 18 d. 14:16
Dar papildyta
Specialios rakinamos dėžutės telefonams, kompiuteriams ir išmaniesiems laikrodžiams, metalo detektoriai ir būrys Vadovybės apsaugos tarnybos (VAT) pareigūnų, – taip antradienį atrodė įėjimas į istorinę Kovo 11-osios Akto salę, kurioje daugiau nei dvi valandas vyko uždaras Seimo posėdis.
Daugiau nuotraukų (90)
Prieš į jį patenkant kiekvienas politikas VAT darbuotojams dar turėjo parodyti savo Seimo nario pažymėjimą, o anksčiau – ir pasirašyti įsipareigojimą, kad neviešins už uždarų durų išgirstos informacijos.
„Jūs pasirašėte dėl atsakomybės. Kiekvienas iš jūsų, posėdžio dalyvių, esate atsakingas už informacijos neteisingą naudojimą, saugojimą, disponavimą ir nutekinimą. Noriu priminti, kad Baudžiamajame kodekse yra straipsnis, kuris numato aiškią atsakomybę iki laisvės atėmimo. Tai, kas būtų, jeigu informacija nutekėtų“, – įspėjo Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
Nors ėjo susipažinti su grėsmėmis mūsų šaliai, daugumos parlamentarų veidus puošė šypsenos. Keli politikai į posėdį, nežinia, tyčia ar netyčia, bandė prasmukti ir su telefonais, tačiau pažymėjimus tikrinantys VAT pareigūnai iš karto liepė daiktus palikti spintelėse.
Kai kurie apskritai abejojo tokio posėdžio svarba, tvirtindami, kad tai – tik cirkas ir S.Skvernelio viešųjų ryšių akcija. Esą nėra jokios naudos iš edukacinio pobūdžio informacijos, nes Seimo nariams buvo pateikta tik riboto naudojimo informacija, t.y. jie neturėjo galimybės susipažinti su valstybės paslaptimis. 
Į posėdį atvykusi krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė tikino nenorinti komentuoti kitų parlamentarų priekaištų, nes jos tikslas – suteikti informaciją tautos išrinktiesiems, kurie vėliau balsuos ir dėl sprendimų dėl mūsų krašto apsaugos stiprinimo, apie Lietuvos saugumo situaciją ir poreikius.
Skundėsi nieko naujo nesužinoję
Praėjus maždaug dviem valandoms kai kurie Seimo nariai, dar nesibaigus uždaram posėdžiui, jau paliko istorinę Kovo 11-osios Akto salę. Dalis „Nemuno aušros“ ir valstiečių frakcijos narių tvirtino nieko naujo neišgirdę.
„Jokių pokyčių neįvyko, žinojau ir iki posėdžio, kad saugumas yra vienas pagrindinių mūsų valstybės nepriklausomybės garantų. Posėdis tikrai jokios nuomonės nekeičia, nes tai pakankamai ribota informacija, tikrai neišgirdau kažkokių ypatingų dalykų, apie kuriuos nepagalvodavau ar nerasdavau kituose viešuose šaltiniuose“, – sakė „aušrietis“ Aidas Gedvilas.
Panašiai kalbėjo ir Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Ignas Vėgėlė. Jo teigimu, pagal tai, kokią informaciją išgirdo, posėdis turėjo būti viešas.
„Išgirdome lygiai tą patį, kas yra žiniasklaidoje – iš principo nieko naujo. Papildomai buvo pateikti kai kurie skaičiai. Viskas. Kalbant apie gynybos finansavimą, jokių absoliučiai naujų duomenų ar skaičių aš neišgirdau“, – kritikavo I.Vėgėlė.
Nieko naujo nesužinojo ir liberalas Eugenijus Gentvilas, kuris juokavo, kad posėdyje buvo galima ir užmigti. 
„Kas bent kiek domėjosi – įskaitant ir mane – tai nieko naujo nesužinojo. Tai ir migdo. O kas nei kiek nesidomėjęs – gal kažką tikrai naujo pasisėmė“, – nurodė politikas.
Audringiausiai reagavo valstietis Dainius Gaižauskas, kuris ir buvo didžiausias šio uždaro posėdžio kritikas. Jis pareiškė, kad „prisvilo blynas Skverneliui“ ir kad „šiek tiek buvo raudonio“, o jau nueidamas nuo žurnalistų dar leptelėjo, kad S.Skvernelis „sulunatikavo“ ir kad „Skvernelis – lunatikas“.
„Pradžioje tai čia vyko vos ne fiasko ir daug kas norėjo išeiti, nes tą, ką pristatė grėsmių analizėje, su tom pačiom skaidrėm, dabar jau riboto naudojimo, o buvo vieša“, – rėžė D.Gaižauskas.
„Saulius, manau, šiek tiek paslydo, ir dar gal net geriau pasakyčiau...“ – sakinio vis dėlto neužbaigė jis.
D.Šakalienė: kai kurie kolegos, stovėdami prieš rusų tanką, sakytų, kad jis yra žaislinis
Tačiau krašto apsaugos ministrė D.Šakalienė nesutiko, kad posėdis nebuvo informatyvus ir reikalingas.
„Matyt, žmonės turi įvairias nuomones. Iš tų klausimų, kuriuos uždavė nemažai kolegų, ir iš reakcijų, atrodo, kad tikrai nemažai daliai parlamento narių posėdis buvo aktualus.
Kita vertus, jeigu dalis kolegų, kurie dirba tuose formatuose, kur turi galimybę susipažinti su įslaptinta informacija, dar kartą ją išgirdo, tą ir perspėjo Seimo pirmininkas pačioje pradžioje, kad tie kolegos, kurie turi leidimus susipažinti su įslaptinta informacija ir pakankamai aktyviai domisi įvairiais geopolitiniais klausimais, galės dar kartą pasiklausyti ir sudalyvauti diskusijoje.
Aišku, kad yra didelė prasmė iš tokio posėdžio“, – kalbėjo D.Šakalienė.
Ministrė apgailestavo, kad kai kurių parlamentarų klausimai parodė, jog jie nesupranta, kokios yra realios grėsmės Lietuvai.
„Viena vertus, iš kai kurių klausimų tikrai matome, kas yra rimtai nusiteikę dirbti, stiprinant Lietuvos gynybą, kas tikrai supranta, kokioje situacijoje esame, kaip reikia mūsų sutelkto darbo, mūsų vidinės mobilizacijos ir tikrai vieningos politinės pozicijos, nesiskirstant pagal jokias politines jėgas, nes gynybos klausimai mums neleidžia žaisti politinių žaidimų.
Bet matome ir tam tikrus kolegas, kurie, matyt, net ir stovėdami prieš rusų tanką sakytų, kad čia yra žaislinis tankas“, – nurodė ji.
Ar tie kolegos priklauso valdantiesiems, ar opozicijai, D.Šakalienė neatskleidė.
„Nedetalizuosiu. Kolegos, kurie yra tautos atstovai, Seimo nariai, padėję ranką ant Konstitucijos ir davę priesaiką ginti mūsų valstybę. Ką jau čia daugiau apie juos pridėsi“, – atsakė ministrė.
Uždaro posėdžio nauda neabejojo ir premjeras Gintautas Paluckas.
„Aš tikrai cirko nemačiau, klounas nesisuko ir kažkokių dramblių ir tigrų čia tikrai nebuvo. Buvo pateikta informacija, tą informaciją mes galime interpretuoti, Seimo nariai turi pilną teisę vertinti vienaip ar kitaip.
Bet tai tikrai nebuvo joks cirkas, institucijos atsakingai atliko savo darbą ir pateikė tokią informaciją, kuria galėjo pateikti – su grifu „riboto naudojimo“, – klausiamas apie kai kurių politikų kritiką teigė G.Paluckas.
„Daugiau žinoti niekam nepakenkė. Aišku, valstybės vadovai, komitetų pirmininkai, ministrai turi teisę susipažinti su slapta informacija ir nustatyta tvarka yra supažindinami. Bet tie kolegos, kurie darbuojasi kitose viešosios politikos srityse, galbūt jiems ta informacija buvo nauja ir naudingas“, – sakė jis.
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys pažymėjo, kad tokio posėdžio sumanymas buvo nebūtinai atskleisti dideles paslaptis, bet saugiame rate aptarti užsienio politikos ir saugumo tendencijas.
„Tai, ką aš mačiau salėje, tai aš nemačiau didelio oponavimo. Žinoma, tai buvo informacijos pristatymas, klausimai-atsakymai, tai nebuvo balsavimo daykas, bet bendra atmosfera tikrai buvo atitinkanti Kovo 11-osios salės vardą“, – posėdį apibūdino K.Budrys.
L.Kasčiūnas: posėdis buvo reikalingas
Naujos informacijos neišgirdo ir buvęs krašto apsaugos ministras, konservatorių pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Visgi, anot politiko, uždaras posėdis buvo reikalingas – ypač tiems Seimo nariams, kurie nepriklauso Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK).
„Man, kaip NSGK nariui ir buvusiam krašto apsaugos ministrui – tikrai nieko naujo. Bet manau gerai, kad toks posėdis vyksta. Pažiūrėsime reakciją po posėdžio, tokia savotiška edukacija Seimo narių – ypač tų, kurie dirba kituose Seimo komitetuose“, –įvertino L.Kasčiūnas.
„Man atrodo, nelieka abejonių, kad valstybei reikia ieškoti resursų, kad mūsų gynybos finansavimas didėtų“, – pridūrė jis.
Konservatorių lyderis neabejojo, kad net ir po uždaro posėdžio Seimo narių gretose bus nenoro suprasti, kodėl reikia didinti asignavimus gynybai.
„Žinote, apie ką aš kalbu – tie, kurie nenori Otavos konvencijos denonsuoti, tie, kurie nenori ribojimų Rusijos Federacijai pratęsti. Tai tie patys žmonės. Neabejoju, kad ir toliau tai bus tie, kurie torpeduos mūsų valstybės interesus ir mūsų interesus, ir kiš pagalius gynybos finansavimo didinimui“, – aiškino jis.
R.Vaikšnoras: turbūt nieko naujo nepasakysime
Tiesa, prieš posėdį žurnalistams kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras pripažino, kad parlamentarai iš jo nieko ypatingo, ko nėra girdėję, ir neišgirs.
„Iš manęs turbūt nieko naujo nepasakysime dėl to, kad grėsmės nepakito, jos išliko tokios pačios. Aš tik galbūt pasikartosiu, kad kol ukrainiečiai ginasi, kol sugeba žudyti, mušti rusą Ukrainoje, tol mes reliatyviai esame saugesni, nes pėstininkai kol kas sukoncentruoti ten. Tačiau po ugnies nutraukimo, nesvarbu, kokia forma, rizikos gali padidėti.
Aš nesakau, ar čia laiko klausimas, bet labai priklauso nuo derybininkų, kaip suderės. Aišku, laikome sukryžiavę pirštus, kad ukrainiečiai ateitų į derybas iš stipriojo pozicijos“, – kalbėjo jis.
Uždaro posėdžio tikslas – parlamentarus supažindinti su riboto naudojimo informacija apie šaliai kylančias grėsmes, gynybos bei divizijos planus, taip pat pristatyti Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) atlikto audito išvadas.
Šią informaciją politikams pateikė ministrė D.Šakalienė, kariuomenės vadas R.Vaikšnoras, grėsmių vertinimą pristatė Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) direktorius Elegijus Paulavičius, gynybos planus ir klausimą dėl nacionalinės divizijos – Gynybos štabo viršininkas Remigijus Baltrėnas.
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys apžvelgė iššūkius nacionaliniam saugumui esamoje geopolitinėje situacijoje, valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas pristatė gynybos biudžeto valdymo analizę.
Į uždarą posėdį buvo įleidžiami tik Seimo nariai, specialiai į šį posėdį pakviesti asmenys, parlamento kancleris.
Prireikus į salę galėjo būti įleisti leidimą dirbti su slapta informacija turintys posėdį aptarnaujantys Seimo posėdžių sekretoriato, kiti kanceliarijos darbuotojai, posėdžių salės techniką ar įrangą prižiūrintys specialistai, VAT pareigūnai. Jie patekti į salę galėjo tik pagal iš anksto Seimo pirmininko patvirtintą sąrašą.
Prireikus į uždarą posėdį galėjo patekti ir teisės dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija neturintys įrangą prižiūrintys specialistai. Juos turėjo lydėti už įslaptintos informacijos apsaugą atsakingas Seimo kanceliarijos darbuotojas, turintis teisę dirbti ar susipažinti su medžiaga, žymima slaptumo žyma.
Taip pat buvo numatyta galimybė sustabdyti uždarą posėdį, jeigu prireikia šių specialistų pagalbos.
Į uždarą Seimo posėdį neįleisti žurnalistai, kuriems apribotas ir įėjimas į pirmuosius Seimo rūmus, judėjimas jų viduje. 
Šį posėdį inicijavo Seimo pirmininkas S.Skvernelis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.