Seimo audito komiteto išvados: siūlo LRT tarybai įvertinti, ar vadovė gali tęsti darbus, teiks naujas įstatymo pataisas

2025 m. gruodžio 17 d. 11:05
Augustė Lyberytė
Papildyta
Valstybės kontrolės atlikto Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) audito išvadas svarstęs Seimo Audito komitetas siūlo visuomeninio transliuotojo Tarybai įvertinti, ar generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė gali tęsti darbą. Toks prašymas įrašytas į trečiadienį patvirtintą komiteto sprendimą. Parlamentarai taip pat nurodo, kad teiks naujas LRT įstatymo pataisas, kuriomis sieks stiprinti Tarybos nepriklausomumą.
Daugiau nuotraukų (2)
„(Komitetas nusprendžia – ELTA) prašyti LRT Tarybos įvertinti, ar LRT generalinė direktorė audituojamu laikotarpiu savo pareigas vykdė tinkamai, laikėsi teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir toliau gali eiti pareigas“, – teigiama Audito komiteto sprendime.
Taip pat sprendime nurodoma, kad siekiant stiprinti LRT tarybos vykdomą visuomeninio transliuotojo priežiūrą, Audito komitetas rengs ir Seimui teiks naujas įstatymo pataisas.
Tarp sprendimo punktų – ir raginimas Vyriausybei, Kultūros ministerijai, LRT vadovybei ir Tarybai per 2026 m. įgyvendinti visas atlikto audito rekomendacijas ir iki kitų metų gegužės 8 d. informuoti Seimo komitetus apie procesų eigą.
Už Audito komiteto išvadas balsavo 5 parlamentarai, po vieną Seimo narį susilaikė ir pasisakė prieš.
Prašo tarnybų atlikti papildomus tyrimus
Audito komitetas nutarė kreiptis į papildomas tarnybas dėl naujų tyrimų. Toks sprendimas argumentuojamas tuo, jog Valstybės kontrolės auditas vertino tik dalį atvejų dėl LRT autorinių sutarčių, viešųjų ir programų pirkimų. Todėl, komiteto sprendimu, Valstybinės darbo inspekcijos prašoma atlikti patikrinimą dėl LRT autorinių ir paslaugų teikimo sutarčių, Valstybinės mokesčių inspekcijos – atlikti LRT mokestinį patikrinimą.
Tuo metu Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) prašoma įvertinti Valstybės kontrolės audite neapžvelgtus 2021–2024 m. laikotarpiu LRT vykdytus pirkimus dėl galimų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų. Viešųjų pirkimų tarnybos prašoma sistemiškai įvertinti LRT viešųjų pirkimų valdyseną, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) – įvertinti, ar LRT darbuotojai ir pirkimuose dalyvavę asmenys tinkamai deklaravo viešus ir privačius interesus.
Taip pat sprendime numatytos papildomos užduotys LRT, raginimai visuomeninio transliuotojo Tarybai atidėti naujojo LRT pastato statybas ir pan.
Įstatymo pataisomis siūlo stiprinti LRT tarybos galias
Komitetas balsų dauguma sutarta registruoti naujas LRT įstatymo pataisas. Su pirminiu pakeitimų projektu susipažino ir ELTA.
Dokumente siūloma griežtinti tvarką, kas gali dirbti LRT – numatoma, kad be visuomeninio transliuotojo Tarybos leidimo visuomeninio transliuotojo kanaluose ir interneto svetainėje negalėtų veikti kitos žiniasklaidos priemonės ar jų atstovai.
Taip pat projektu norima nustatyti, kad LRT nebegalėtų skleisti apmokamos reklamos.
Tarp naujų pataisų – ir siūlymas skirti Tarybos veiklai aptarnauti atskirą biurą. Jo darbuotojai būtų tiesiogiai pavaldūs ir atskaitingi LRT tarybai, o biuro veiklos kaštai būtų padengiami iš bendro visuomeninio transliuotojo biudžeto.
Projekte įrašytos ir kitos papildomos LRT tarybos funkcijos. Pavyzdžiui, numatoma, kad Taryba tvirtina LRT redakcinę, privatumo ir tvarumo bei kitas politikas, programų sukūrimo ir gamybos paslaugų pirkimo sąlygas.
Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, visuomeninio transliuotojo struktūrą tvirtina generalinis direktorius. Siūloma šią funkciją perduoti Tarybai.
Audito komiteto parengtame projekte taip pat numatoma, kad generalinis direktorius būtų atsakingas už LRT vidaus kontrolės sistemos sukūrimą ir tinkamą funkcionavimą.
Galiausiai, siūloma numatyti, kad LRT darbuotojus į pareigas priima ir iš jų atleidžia generalinis direktorius viešo konkurso ir vidaus atrankos būdu. Jų tvarką, siūloma projekte, nustatytų generalinis direktorius. Tačiau LRT tarybos biuro ir Vidaus audito tarnybos darbuotojus priimtų ir atleistų Taryba.
Jeigu Seimas pritartų šioms pataisoms, jos įsigaliotų nuo kitų metų liepos 1 d.
A. Skardžius: naujos pataisos gimė po susitikimų su LRT taryba ir Valstybės kontrole
Komiteto pirmininkas Artūras Skardžius neslėpė, kad pastarosios pataisos gimė po pokalbių su LRT tarybos ir Valstybės kontrolės atstovais.
„Po keleto susitikimų su LRT taryba ir Valstybės kontrole, tai išties ta iniciatyva ir gimė“, – sakė „aušrietis“.
Savo ruožtu opozicijoje dirbantis konservatorius Jurgis Razma ragino komiteto narius neskubėti ir esminius pokyčius numatančias pataisas aptarti su visomis suinteresuotomis grupėmis.
„Siūlau labai spirgantiems iniciatoriams luktelti, neregistruoti to projekto, nusiųsti Medijų tarybai, tai pačiai LRT administracijai, tarybai, žurnalistų organizacijoms – kad jos pareikštų nuomonę ir patys tikrai gavę pataisas įregistruosite kokybiškesnė projektą“, – aiškino konservatorius.
Parlamentaras turėjo pastabų ir bendrai komiteto išvadai, teikė atitinkamus siūlymus korekcijoms, tačiau dėl jų komitetas nebalsavo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.