Iki gyvos galvos įkalintai savo vaikų žudikei – dar vienas teismo nuosprendis

Pirmadienį Kauno apygardos teismas baigė nagrinėti neeilinę bylą. Už ką tik gimusio savo vaiko nužudymą, uždusinant plastikiniu maišeliu, kalėti iki gyvos galvos Škotijoje jau nuteista 28 metų Ineta Dzinguvienė buvo pergabenta į Lietuvą ir čia teisiama už dar vieno savo vaiko, Paulina pavadintos ir vos tris dienas tegyvenusios dukrelės, nužudymą.

Du savo vaikus nužudžiusi I.Dzinguvienė netrukus bus grąžinta kalėti iki gyvos galvos ją nuteisusios Škotijos pareigūnams.<br>N.Povilaitis
Du savo vaikus nužudžiusi I.Dzinguvienė netrukus bus grąžinta kalėti iki gyvos galvos ją nuteisusios Škotijos pareigūnams.<br>N.Povilaitis
Daugiau nuotraukų (1)

Nerijus Povilaitis

Dec 30, 2013, 3:07 PM, atnaujinta Feb 19, 2018, 4:01 PM

2009-ųjų balandį Vilkaviškyje uždusinto kūdikio palaikai rasti tik po metų. Tuo metu I.Dzinguvienė su vyru bei trimis vaikais jau buvo išvykusi gyventi į Škotiją. Ten lietuvė susilaukė dar vieno vaiko ir ką tik gimusį berniuką žiauriai nužudė jo galvą apvyniodama pakavimui skirta plėvele.

Už kraupų nusikaltimą I.Dzinguvienė Škotijoje buvo nuteista kalėti iki gyvos galvos, o ši istorija sulaukė didžiulio britų žiniasklaidos dėmesio. Paaiškėjus, kad savo vaiko žudikė prieš atvykdama į Škotiją Lietuvoje nužudė dar vieną savo vaiką ji buvo praminta „motina-žudike“.

Kauno apygardos teismo nuosprendis, kuriuo jai skirta 15 metų laisvės atėmimo bausmė įtakos kalėti iki gyvos galvos jau nuteistos I.Dzinguvienės likimui neturės. Netrukus ji bus išgabenta atgal į Škotijos kalėjimą.

Kūdikio palaikus rado daugiau nei po metų

Kraupų nusikaltimą, už kurį buvo teisiama Lietuvoje, I.Dzinguvienė kaltinama įvykdžiusi 2009-ųjų balandį. Ji prisipažino nužudžiusi iš ligoninės parsivežtą vos kelių dienų sulaukusią naujagimę.

Šalia Vilkaviškio esančioje sodų bendrijos namelyje, kuriame kartu su sutuoktiniu gyveno I.Dzinguvienė, lagamine paslėpti, ant galvos užmautu plastikiniu maišeliu uždusintos mažylės palaikai buvo rasti daugiau nei po metų, kai pora jau buvo išvykusi gyventi į Škotiją.

Nužudė dar vieną vaiką

Išvykusi iš Lietuvos I. Dzinguvienė pakartojo kraupų nusikaltimą – maišeliu uždusino ką tik gimusį sūnų.

Šiaurės Škotijoje, Fraserburge, tris vaikus auginusių lietuvių Artūro ir Inetos Dzingų namuose, įvykdytas kraupus nusikaltimas 2010 metų balandžio viduryje sukrėtė ramaus miestelio gyventojus.

Lietuvei grįžus iš ligoninės su ką tik gimusiu sūneliu į namus, jų kaimynai nusprendė pasveikinti dar vienos atžalos susilaukusią šeimą.

Škotų nuostabai moteris atšovė, kad jos namuose nėra jokio naujagimio, tik anksčiau gimę jos vaikai. Kai viena kaimynių pareiškė savo akimis mačiusi, kaip I.Dzinguvienė iš ligoninės grįžo su kūdikiu ant rankų, ši išsigynė, esą vaiką išsivežė draugė.

Tačiau šis pasakojimas neįtikino kaimynų. Apie įtartiną elgesį buvo informuota policija. Kratos metu škotų teisėsaugininkai poros nuomotame bute rado paslėptą, vos prieš kelias dienas gimusio berniuko lavoną.

Dusino dukters akivaizdoje

Jau po mirties Pauliumi pavadinto naujagimio palaikai buvo rasti kelioniniame krepšyje. Ekspertai nustatė, jog kūdikis tyčia uždusintas – jo nosį bei burną apvyniojant maisto pakavimui skirta plėvele.

Tyrimo metu škotų pareigūnai išsiaiškino, jog kraupaus nusikaltimo liudininku tapo vienas I.Dzinguvienės vaikų - tuomet 10 metų sulaukusi jos dukra.

Ją motina prigrasino tylėti ir niekam nepasakoti apie tai, kad matė, kaip ji priklaupė prie naujagimio lovytės su lipnios plėvelės rulonu rankose.

I.Dzinguvienė kurį laiką slapstėsi nuo teisėsaugos, apsistodama vis kitose Aberdynšyro regionio vietose. Jos paieškai buvo mestos nemažos policijos pareigūnų pajėgos, škotai blokavo kelius, miestuose iškabino ieškomos vaikžudės nuotraukas.

„Ši istorija sukėlė itin didelį rezonansą. Škotijos gyventojai buvo ištikti šoko, nusikaltimai, kai motina nužudo ką tik gimusį savo vaiką – pas mus itin reti. Visiems kalbant apie lietuvės įvykdytą baisų nusikaltimą nukentėjo ir kitų, niekuo dėtų lietuvių, čia sąžiningai dirbančių ir besimokančių žmonių reputacija.“, - lrytas.lt sakė laikraščio „The Scottish Sun“ žurnalistas Kevinas Duguidas.

Lietuvės paieškas ir vėliau vykusį jos teismo procesą išsamiai nušvietė nacionalinis Britanijos transliuotojas BBC.

Škotai pasigedo ketvirtojo žudikės vaiko

Policijai sulaikius bėglę, ši kaip įmanydama neigė savo kaltę – tyrėjams tikino ligoninėje negimdžiusi, o joje gulėjusi dėl kitos priežasties. Vėliau paaiškėjo, kad lietuvė melavo ir medikams, bandydama juos įtikinti, kad naujagimis tebėra gyvas, sakė, kad jis yra kartu su tėvu Arūnu Dzingumi.

Škotų teisėsaugininkams ėmus tirti kraupų lietuvės nusikaltimą, šie išsiaiškino, kad I.Dzinguvienė Lietuvoje gimdė keturis kartus, tačiau į Škotiją atvyko tik su trimis vaikais.

Bendradarbiaujant su Lietuvos teisėsauga išsiaiškinta, kad 2009-ųjų balandžio 3-iąją moteris Marijampolės ligoninėje pagimdė ketvirtą savo vaiką, sveiką ir išnešiotą dukrelę, o po trijų dienų ją išsivežė namo, į šalia Vilkaviškio esantį sodo namelį.

Medikai prisiminė, kad gimdyvė nebuvo atsivežusi jokio kraitelio, todėl naujagimė buvo aprengta ligoninės drabužėliais. Ši aplinkybė tik sustiprino policijos įtarimus, kad naujagimė buvo nužudyta. Juolab, pas savo miesto gydytoją besilaukusi moteris lankėsi 28-ą nėštumo savaitę ir po to dingo. Į medikų skambučius ji neatsiliepdavo.

Naujagimio kūną slėpė lagamine

Dar vieno, nežinia kur dingusio vilkaviškietės mažylio kraupus likimas paaiškėjo atsitiktinai. 2010 metais negyvenamą sodo namelį, kuriame anksčiau glaudėsi daugiavaikė A. ir I.Dzingų šeima, ėmė tvarkyti giminaičiai. Antrajame namelio aukšte kambarius įrengti ketinę darbininkai ėmė tvarkyti perdangas, sėmė ir laukan pylė archajišką šiltinimo medžiagą – spalius.

Tarp jų buvo aptiktas ir apynaujis lagaminas, jo darbininkai neatidarė, perdavė darbus prižiūrėjusiai moteriai. Nusprendusi, kad lagaminas dar tinkamas naudoti, nusprendė pažiūrėti kas viduje. Atidarius tvokstelėjo dvokas. Jį skleidė kažkoks daiktas, įkištas į polietileninį pirkinių maišelį.

Paaiškėjo, kad tai – kelių dienų naujagimės, kuriai ant galvos buvo užmautas maišelis, lavonas. Teismo medicinos ekspertai nustatė, kad išnešiotos mažylės mirties priežastis - mechaninis uždusimas.

Vaikžudę Lietuvai tik „paskolino“

Ikiteisminį tyrimą dėl savo vaiko nužudymo pradėjusiems Marijampolės prokurorams teko susidurti su nekasdiene kliūtimi - įtariamoji I.Dzinguvienė už kito savo naujagimio nužudymą Škotijoje jau buvo nuteista kalėti iki gyvos galvos.

Glazgo aukščiausiasis teismas, skirdamas aukščiausią bausmę, vaikžudei paliko galimybę po 15 metų prašyti lygtinio paleidimo į laisvę.

Nors kilo abejonių dėl jos psichikos būklės, teismo psichologijos-psichiatrijos ekspertizės aktu nustatyta, kad I.Dzinguvienė, darydama nusikaltimą, galėjo visiškai suvokti savo veiksmų esmę ir juos valdyti.

Mūsų šalies teisėsaugininkų prašymu I.Dzinguvienė buvo laikinai perduota Lietuvai, kur ji stojo prieš teismą dėl dukrelės nužudymo. Glazgo teismas pagal Europos arešto orderį baudžiamajam persekiojimui tik laikinai nuteistąją perdavė Lietuvos Respublikai.

Nužudymo motyvų taip ir nenurodė

Nors anksčiau tiek Škotijoje, tiek ir Lietuvoje I.Dzinguvienė neigė žudžiusi savo vaikus, skundėsi atminties sutrikimais, aiškino, nepamenanti, kaip viskas vyko, Kaune ji netikėtai pripažino savo kaltę.

Naujagimio nužudymo bylą nagrinėjant uždaruose teismo posėdžiuose I.Dzinguvienė nedetalizavo, kodėl ir kaip nužudė savo kūdikį.

Prokurorui paprašius teismo I.Dzinguvienę įkalinti 18 metų, tardamas paskutinį žodį dviejų savo vaikų žudikė ašarojo.

Vaikžudė pakartojo tai, ką buvo sakiusi anksčiau: „Nežinau, kodėl taip pasielgiau.“

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.