Kyšininkavusiems Medininkų muitininkams – dešimt kartų mažesnės baudos

Apeliacinis teismas maždaug dešimt kartų ir daugiau sumažino bausmes Medininkų muitininkams didžiausio korupcinio pobūdžio byloje Lietuvos muitinės istorijoje. Muitininkams nereikės mokėti keliasdešimt ar keliolika tūkstančių eurų siekiančių baudų – jos sumažintos iki beveik 1,5 tūkst. eurų ir kitų sumų.

 Kyšininkavusiems Medininkų muitininkams – dešimt kartų mažesnės baudos.<br> V.Balkūno asociatyvi nuotr.
 Kyšininkavusiems Medininkų muitininkams – dešimt kartų mažesnės baudos.<br> V.Balkūno asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 1, 2017, 3:57 PM, atnaujinta Jun 1, 2017, 4:05 PM

Ketvirtadienį buvo paskelbtas naujas nuosprendis byloje, kurioje buvo nuteisti 29 muitininkai. Vienas jų proceso metu mirė, todėl jo byla nutraukta.

Muitininkai nuteisti dėl to, kad neteisėtai ėmė rinkliavas iš per Lietuvos ir Baltarusijos sieną vykstančių krovinių automobilių vairuotojų.

Teisėjas Linas Šiukšta paskelbė, kad iš vairuotojų kyšius ėmę muitininkai negali būti nuteisti už piktnaudžiavimą tarnyba, jie pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo. Nuosprendis pakeistas dėl netinakamai pritaikyto baudžiamojo įstatymo.

„Pinigų ėmimo faktas abejonių nekelia, kitas klausimas – kaip tai turi būti kvalifikuota“, – posėdyje sakė teisėjas L.Šiukšta.

Muitininkai dabar paskelbtu nuosprendžiu nuteisti už tai, kad, 2012 metais būdami valstybės tarnautojais ar jam prilygintais asmenimis, savo ar kitų naudai priėmė mažesnės negu 1 MGL vertės kyšį už teisėtą ar neteisėtą veikimą ar neveikimą vykdant įgaliojimus.

Nusikaltimo padarymo metu Lietuvoje kursavo nacionalinė valiuta litas, 1 MGL sudarė apie 130 litų.  Bylos duomenimis, muitininkai dažniausiai ėmė kelių dešimčių litų kyšius.

Baudžiamojo kodekso 225 straipsnio 4 dalis, pagal kurią dabar nuteisti muitininkai, traktuojamas net ne kaip nusikaltimas, o baudžiamasis nusižengimas, už jį negresia įkalinimas. Asmuo gali būti nubaustas bauda arba areštu.

2015 metų sausį paskelbtu Vilniaus apygardos teismo nuosprendžiu Medininkų posto muitininkams iš viso buvo paskirta baudų bendrai 435 tūkst. eurų sumai. Kiekvienam muitininkui tada skirta bauda sudarė po maždaug 7,4 -22,5 tūkst. eurų.

Dažniausiai skirta bauda sudarė per 14 tūkst. eurų. Tada teismas paskelbė, kad baudas nuteistieji turės sumokėti per dvejus metus. Teismas taip pat konfiskavo pas muitininkus rastas įvairias sumas - 30, 60 litų (8,6 -17 eurų). Dauguma muitininkų laikinai nušalinti nuo pareigų, visi nuteistieji yra eiliniai pareigūnai.

Muitininkai parašė skundus Apeliaciniam teismui, teigdami, kad jiems skirtos aiškiai per griežtos bausmės.

Pagal dabar paskelbtą nuosprendį matyti, kad dažniausiai buvo skiriama apie 1,4 tūkst. eurų bauda.

„Teisėjų kolegija nusprendė iš dalies patenkinti visų skundus“,  – sakė teisėjas L.Šiukšta.

Šioje byloje kaltais pripažinti ir nuteisti Nina Novičkova, Saulius Kuksa, Valerijus Pavlovskis, Sigitas Bukėnas, Arvydas Pranskus, Arvydas Kadzevičius, Aleksandras Jelizarovas, Jonas Dzikevičius, Gediminas Sobolevas, Jūratė Čebatoriūnienė, Giedrius Gabrusėnas, Artūras Dervinis, Rytis Linkevičius, Gediminas Keris, Adas Trakymas, Liliana Usevičienė, Daiva Kriaučionienė, Danutė Gančierienė, Jurgita Jakulevičiūtė, Eduardas Blinovas, Zigmas Jašinskis, Miroslavas Jankovskis, Algirdas Baronas, Andžela Rodzevičiūtė, Marius Stračinskis, Lidija Blonskienė, Jurijus Beriozovas ir Vladas Korsakas.

Prokuratūra skelbė, kad iš vairuotojų surinkti pinigai dėti į sutartą vietą ir laikyti šiukšliadėžėje. Vėliau, pasibaigus pamanai, lygiomis dalimis jie pinigus pasidalindavo - kiekvienam tekdavo ne mažiau 50-250 litų (14-72 eurai).

Bylos duomenimis, 2012 metų rugsėjo-spalio mėnesiais muitininkai rinkliavas rinko iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos, Kazachstano, Slovakijos, Turkijos piliečių. Pinigai muitininkams buvo dedami į vykstančiųjų pasus. Pinigus muitininkai gaudavo eurais, litais, JAV doleriais, Rusijos rubliais.

„Visi vairuotojai, kurie buvo apklausti liudytojais, parodė, kad, jeigu nori be kliūčių kirsti sieną, tai tiesiog reikia į pasą įdėti eurų, dolerių, Rusijos rublių", – yra sakęs prokuroras Nėrijus Puškorius.

Pinigų negavę pareigūnai priekabiau tikrindavo krovininių automobilių vairuotojų dokumentus, liepdavo sverti krovinį ar tikrinti jį rentgenu - ieškodavo priekabių ir vilkindavo laiką. Teisme liudiję krovininių automobilių vairuotojai pasakojo, kad susimokėjus patikra trukdavo vos 10-15 minučių, nesusimokėjus – apie valandą.

Korupcija įtariamus muitinės pareigūnus 2012 metų gruodžio 5 dieną sulaikė Muitinės departamento Tarnybinių tyrimų tarnyba ir Muitinės kriminalinė tarnyba.

Iš viso įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba buvo pateikti 33 muitinės pareigūnams. Trys muitininkai pripažino kaltę, dėl jų jau priimti ir įsiteisėję baudžiamieji įsakymai, jiems skirtos baudos. Vienas pareigūnas nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas, nes padėjo atskleisti nusikalstamas veikas. Baudžiamąją bylą sudaro 30 tomų dokumentų.

Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai, atliko Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.