Per klaidą iš Kybartų pataisos namų paleistas su narkotikų mafija siejamas kolumbietis

Neįtikėtina klaida suteikė galimybę iš Kybartų pataisos namų pasišalinti su tarptautine narkotikų mafija siejamam vyrui - 9 metų laisvės atėmimo bausme nuteistam Kolumbijos piliečiui Diego Murillo. Šiuo metu užsienietis ieškomas, tačiau beveik neabejojama, kad jis išvyko iš Lietuvos ir net Europos.

 D.Murillo išvyko iš Lietuvos ir yra ieškomas. <br> G.Bitvinsko nuotr.
 D.Murillo išvyko iš Lietuvos ir yra ieškomas. <br> G.Bitvinsko nuotr.
 Karu su kolumbiečiu buvo teisiami K.Zienka (kairėje) ir V.Matulaitis. <br> G.Bitvinsko nuotr.
 Karu su kolumbiečiu buvo teisiami K.Zienka (kairėje) ir V.Matulaitis. <br> G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

May 7, 2019, 1:13 PM, atnaujinta May 7, 2019, 6:12 PM

Trys su tarptautine narkotikų mafija siejami vyrai, kurie kaltinami juodai dažytą kokainą gabenę anglyse, praėjusių metų pradžioje Kauno apygardos teisme išgirdo – jie ilgam siunčiami už grotų. 

Šioje byloje buvo teisiami iš Kolumbijos kilęs 54 metų D.Murillo, taip pat du jo bendrininkai alytiškiai – 45 metų Kęstutis Zienka ir 28 metų Vaidotas Matulaitis.

Kauno apygardos teismas D.Murillo skyrė 9 metų, K.Zienkai – 8 metų 6 mėnesių, V.Matulaičiui – 8 metų laisvės atėmimo bausmę. Pastarasis vėliau buvo išteisintas.

Praėjusią savaitę Aukščiausiasis Teismas nusprendė bylą grąžinti žemesnės instancijos teismui - tai reiškia, kad K.Zienka turėtų būti paleistas iš Kybartų pataisos namų. 

D.Murillo tokia lengvata neturėjo būti taikoma, mat jis nuo sulaikymo buvo suimtas, tačiau įkalinimo įstaigos vadovybė nusprendė, kad kolumbietis taip pat turi būti paleistas į laisvę. Jis iškart išvyko iš Lietuvos, o dėl šio įvykio pradėtas iktieisminis tyrimas. 

Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius pranešė, kad prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl tarnybos pareigūnų neatlikimo. 

Tyrimas pradėtas paaiškėjus, kad nuteistasis buvo paleistas iš įkalinimo įstaigos, nors jis neturėjo teisės išeiti į laisvę. 

„Renkame informaciją, kodėl pataisos namų darbuotojai taip įvertino Aukščiausiojo Teismo nutartį", - pasakojo D.Valkavičius. Jis tikino neturintis informacijos, kad taip galėjo būti pasielgta gavus neteisėtą atlygį. 

Pasak prokuroro, reikėtų vertinti tris įvairių šalies teismų dokumentus, susijusius su šia byla. 

D.Valkavičius patvirtino, kad šiuo metu nežinoma, kur yra Kolumbijos pilietis D.Murillo. Prokuroras mano, kad nuteistojo Lietuvoje jau nėra nuo gegužės pradžios. 

D.Valkavičiaus žiniomis, tarnybinį patikrinimą pradėjo ir Kalėjimų departamentas. 

„Jeigu įkalinimo įstaigos darbuotojams kyla neaiškumų, jie turėtų konsultuotis su prokuroru ar teisėjais“, - mano D.Valkavičius. 

Visi kaltinamieji nagrinėjant bylą Kauno apygardos teisme tvirtino, jog išvis nėra susiję su didelio kokaino kiekio platinimu bei kontrabanda, tačiau juos prie sienos prirėmė teisėsaugos surinkti įkalčiai. 

Iki sulaikymo Nyderlanduose gyvenęs ir save smaragdų prekiautoju vadinantis Kolumbijos pilietis D.Murillo grupuotėje atliko itin svarbų darbą – jis vienintelis sugebėjo greitai aptikti kokainą daugiau nei 100 tonų anglių krovinyje.

D.Murillo bandė tokių sugebėjimų išmokyti du savo bendrininkus iš Alytaus – automobilių remonto įmonėje dirbančius K.Zienką ir V.Matulaitį. Kvaišalų, dėl kurių buvo teisiama ši trijulė, vertė juodojoje rinkoje siektų 2,5 mln. eurų. 

Ketvirtas gaujos narys – buvęs krovinių gabenimo bendrovės direktorius 50 metų kaunietis Vygantas Panka ilgai slapstėsi nuo teisėsaugos ir pasidavė tik 2017 metų rugpjūtį. Įtariama, jog būtent V.Panka ir D.Murillo buvo vieni nusikaltimų grandinės organizatorių. 

Akmens anglys laivais iš Pietų Amerikos buvo atplukdytos į Klaipėdą, o tuomet dalis krovinio atsidūrė vienos Alytaus bendrovės sandėliuose. V.Matulaitis pasitiko anglyse slepiamo kokaino krovinį Alytuje, o K.Zienka organizavo jo iškrovimą. Į šį miestą atvykęs D.Murillo apsigyveno K.Zienkos namuose. 

Praeityje teistas K.Zienka 2015-ųjų vasarą įkliuvo policijai, kai automobiliu „Mercedes-Benz“ gabeno pirmąją partiją iš anglių išrinktų kvaišalų. 11 kilogramų kokaino buvo sudėta į atskiras pakuotes. 

Šiuos narkotikus planuota perduoti kitiems kvaišalų platintojams. Iš viso Alytuje aptiktas 71 kilogramas kokaino. Didžioji dalis kokaino siuntos buvo skirta Rusijai, likusieji kvaišalai turėjo iškeliauti į Ukrainą, Skandinavijos šalis. 

Anglyse paslėpto kokaino buvo aptikta ir jūriniuose konteineriuose Klaipėdoje, ten rasta 200 kilogramų kvaišalų. Juos gabeno ta pati grupuotė. Dėl narkotikų uostamiestyje buvo iškelta atskira byla, o du įtariamieji yra ieškomi. Bendras Klaipėdoje ir Alytuje surasto kokaino kiekis – beveik 300 kilogramų, o jo vertė siekia 10 mln. eurų. Tai viena didžiausių kokaino partijų, atgabentų į Lietuvą per ketvirtį amžiaus. 

Kauno policijos kriminalistai sėkmingą operaciją Alytuje surengė dar 2015 metų liepą. Ikiteisminis tyrimas truko pusantrų metų. Šeši didžiuliai jūriniai konteineriai iš Kolumbijos buvo atplukdyti į Klaipėdą, o iš ten dalis siuntos pristatyta į sandėlį Alytuje. 

Nespėjo grąžinti krovinio Pareigūnams sulaikius pirmąją siuntą, antroji jau buvo išplukdyta iš Ispanijos į Klaipėdą. Šio nelegalaus verslo sumanytojai buvo parengę planą grąžinti krovinį. Jūriniai konteineriai Klaipėdoje turėjo būti skubiai sukrauti į kitą laivą ir išplukdyti, bet kriminalistai buvo greitesni. Jie 240 tonų anglių krovinį sulaikė ir uždarė akylai saugomuose sandėliuose. 

Iš pradžių abejota, ar šį kartą tarp anglių taip pat yra paslėpta kokaino, bet pradėjus darbą paaiškėjo, kad antroji siunta net didesnė negu pirmoji. 

Kriminalinės policijos pareigūnai visą anglių krovinį iš Kolumbijos per keletą dienų perkasė rankomis ir išrinko tuos anglių gabalus, kuriuose buvo įmaišyti narkotikai. Sulaikius antrąją siuntą, pareigūnams vėl teko tokia pat užduotis, nes nėra kitokio būdo išrinkti kokainą. 

Pasak įvykio vietoje dirbusių pareigūnų, anglių luitai blizga, o kokaino gabalų paviršius yra matinis. Vis dėlto tokiame dideliame anglių kiekyje išrinkti kvaišalus nėra paprasta. D.Murillo teisme aiškino, neva jis į Lietuvą atvyko iš anglių išrinkti ne kokainą, o smaragdus.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.