Iki gyvos galvos nuteistam R. Grubliauskui teismas nesutiko skirti terminuotos bausmės

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį nesutiko iki gyvos galvos nuteistam Renatui Grubliauskui skirti terminuotą laisvės atėmimo bausmę.

Iki gyvos galvos nuteistam R. Grubliauskui teismas nesutiko skirti terminuotos bausmės.<br>D.Umbraso asociatyvi nuotr.
Iki gyvos galvos nuteistam R. Grubliauskui teismas nesutiko skirti terminuotos bausmės.<br>D.Umbraso asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 3, 2019, 11:39 AM

Teismas nagrinėjo Pravieniškių pataisos namų teikimą dėl R.Grubliauskui skirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo į terminuotą laisvės atėmimo bausmę.

Kauno apygardos teismas 1999 metais R.Grubliauską už dviejų žmonių nužudymą bendrininkų grupėje dėl savanaudiškų paskatų nuteisė kalėti iki gyvos galvos.

„Tarp nuteistųjų autoriteto neturi, tikina, kad kriminalinės subkultūros apraiškų netoleruoja ir jų nesilaiko. R.Grubliauskas palaiko socialinius ryšius su sutuoktine bei seserimi, sutuoktinė šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmę Panevėžio pataisos namuose“, – rašoma teismo nutartyje esančiame pataisos namų teikime.

Taip pat teikime sakoma, kad nuteistasis mėgsta skaityti fantastinę literatūrą, skaito periodinę spaudą, stebi procesus visuomenėje, yra grąžinęs priteistus civilinius ieškinius, įgijęs 9 klasių išsilavinimą ir traktorininko profesiją.

Nuteistasis teisminio nagrinėjimo metu kaltę pripažino iš dalies, šiuo metu kaltę jis pripažįsta, gailisi. Jam nustatytas vidutinė pakartotinio nusikalstamumo rizika.

Teismo posėdžio metu prokurorė prašė teikimo netenkinti. Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos atstovas, nuteistasis ir jo gynėjas prašė teikimą tenkinti.

Teismas pabrėžė, kad dar išskiriami du R.Grubliausko asmenybę neigiamai apibūdinantis kriminogeniniai rizikos veiksniai – gyvenimo stilius ir draugai, mąstymas ir elgesys.

„Jis linkęs save pateikti labiau iš teigiamos pusės, neigiamų būdo bruožų įvardyti negeba, teigia, kad savimi yra patenkintas, jis sprendimus stengiasi priimti atsakingai, tačiau praeityje ne kartą pasielgė impulsyviai, o vėliau gailėjosi dėl savo veiksmų“, – teigiama teismo nutartyje.

Teismas konstatavo, kad duomenų, „jog nuteistojo pastangų pakanka jo siekiamam paskirtos bausmės sušvelninimui, teisinio pagrindo šiuo metu dar nėra“.

Pagal šių metų kovą Seimo priimtas pataisas, iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų įkalinimo gali prašyti teismo peržiūrėti bausmę. Įvertinęs nuteistojo elgesį teismas gali nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų.

Šios pataisos priimtos įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą. Strasbūro teismas 2017 metais konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.

Lietuvoje yra per šimtas iki gyvos galvos nuteistų kalinių.

Klausimus dėl paskirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo nagrinėja ir sprendžia apygardos teismas pagal bausmę vykdančios institucijos teikimą.

Po Baudžiamojo kodekso pataisų teismai terminuotas laisvės atėmimo bausmes yra skyrę trims nuteistiesiems: Rimui Bražinskui, Vygantui Railai ir Arūnui Vaideliui.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.