Teismas paskelbė nuosprendį dėl Pravieniškių pataisos namuose vykdytų nusikaltimų – nuteistieji kalės ilgus metus

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį kaltais dėl daugiau nei prieš dešimt metų tuometiniuose Pravieniškių pataisos namuose įvykdytų nusikaltimų pripažino tuomet šioje kalinimo įstaigoje kalėjusius vyrus, daliai jų skirtos laisvės atėmimo bausmės nuo 6 iki 14 metų.

Kalėjimas.<br>V.Balkūno asociatyvi nuotr.
Kalėjimas.<br>V.Balkūno asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ingrida Steniulienė

Feb 29, 2024, 11:40 AM

Bausmės jiems skirtos už neteisėtą disponavimą dideliu kiekiu narkotikais, kito kalinio nužudymą ir kitus nusikaltimus.

Tačiau dėl pagrindinio kaltinimo – organizavimo, vadovavimo ir dalyvavimo nusikalstamame susivienijime – visi 15 kaltinamųjų buvo išteisinti.

„Teismas pagal surinktą medžiagą įvertino, kad grupuotė egzistavo, organizuoto nusikalstamumo pobūdis buvo, bet teisėjai tai įvertino ne kaip nusikalstamą susivienijimą, o kaip organizuotą grupę. Kaltinimas suformuluotas pagal tam tikrus kalėjimo subkultūros elementus. Problemą matėme tame, kad jeigu pripažintume organizuotą susivienijimą būtent pagal tokį kaltinimą, tai faktiškai turėtume kriminalizuoti ir pačią kalėjimų subkultūrą, nes tas reiškinys egzistavo, egzistuoja ir egzistuos turbūt, tai nėra kriminalinis reiškinys ir tai, matyt, neturėjo būti kaltinime, čia vienas iš pagrindinių dalykų“, – žurnalistams po posėdžio sakė bylą nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Paulius Veršekys.

Pasak teisėjo, jeigu būtų nuspręsta, kad egzistavo nusikalstamas susivienijimas, atsakomybėn turėtų būti patraukta ir valstybė. Nuosprendis nėra galutinis ir dar gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Šioje byloje kaltinimai buvo pareikšti ir tuomečiam Pravieniškių pataisos namų kriminalinės žvalgybos pareigūnui, jis buvo kaltintas slaptos informacijos kaliniams teikimu. Vykstant teismo procesui, vyras mirė, jo atžvilgiu byla nutraukta jau anksčiau, artimieji nepageidavo tęsti proceso jo atžvilgiu.

Pagal paskelbtą nuosprendį Aidui Kupčiūnui yra paskirta kalėti 12 metų, teisėjas jam buvo skyręs 16 metų, tačiau dėl per ilgos proceso trukmės jo bausmė sutrumpinta ketveriais metais. Realiai vyras už grotų praleis dar mažiau, nes 2016–2020 metais, 2020–2021 metais jis buvo suimtas, šis laikas bus įskaitytas į galutinį bausmės laiką. Nuteistasis yra laisvėje, jam taikoma intensyvi priežiūra, iš jo paimti dokumentai.

Artūras Račkelis, Artūras Zykovas ir Erlandas Palukaitis kalės beveik 12 metų, Andrius Obelienius už grotų praleis 10 metų ir 6 mėnesius, o Rimvydas Purmalis – 10 metų. Arnas Karmazinas nuteistas kalėti 9 metams. Į jų bausmės laiką taip pat įskaitytas kardomojo suėmimo laikas, todėl jie realiai už grotų taip pat praleis trumpesnį laiką.

Teisėjas P.Veršekys nuteistiesiems skyrė griežtesnes bausmes, tačiau dėl pernelyg ilgos proceso trukmės bausmės sušvelnintos. Byla teismui buvo perduota 2018 m., 2019 m. pasikeitė teisėjų kolegija, todėl ji vėl nagrinėjama iš naujo. Byla baigta nagrinėti po penkerių metų – 2023 m., nuosprendis joje buvo rašomas beveik 11 mėnesių. Teismo nuosprendį sudaro 1,5 tūkst. puslapių – tai beveik rekordinis teismo dokumentas.

Be to, nuteistieji realiai kalės dar trumpiau, nes į paskirtos laisvės atėmimo bausmės laiką įskaitytas kardomajame suėmime praleistas laikas – kai kurie nuteistieji buvo suimti keletą metų.

Keturi asmenys išteisinti visiškai, kai kurie pripažinti kaltais dėl nužudymo.

Bylos duomenimis, kaltinamieji tarp bausmę atliekančių nuteistųjų aktyviai propagavo jų pačių nustatytas kriminalinio pasaulio subkultūros elgesio taisykles, kartu visiškai ignoruodami oficialias Pataisos namų tvarkos normas. Jie taip pat skirstė nuteistuosius į aukštesnes ar žemesnes grupes, tarp nuteistųjų vadinamas kastomis, suteikdami šioms grupėms priskirtiems nuteistiesiems privilegijų dėl geresnių sąlygų pataisos namuose arba šias sąlygas blogindami.

Iš bausmę atliekančių nuteistųjų kaltinamieji, įtariama, reikalavo mokėti pinigines lėšas į bendrą nusikalstamo susivienijimo pinigų fondą ir jį tvarkė, kontroliavo šių lėšų įmokėjimą, panaudojimą ir kt.

Pravieniškių pataisos namuose kalėjusius ir į grupuotę narkotikų platinimui, turto prievartavimui ir kitiems nusikaltimams vykdyti, kaip įtariama, susibūrusius vyrus Generalinė prokuratūra siūlė teismui nubausti 10–19 metų laisvės atėmimo bausmėmis.

Tuo metu advokatai siekė savo klientų išteisinimo, jie mano, kad už Lietuvos įkalinimo įstaigose susiklosčiusią situaciją atsakinga pati valstybė – ji siuntė prasikaltusius asmenis pasitaisyti jau žinodama, kad ten veikia nusikalstamas susivienijimas.

Nusikaltimai tuometiniuose Pravieniškių pataisos namuose buvo padaryti 2011–2017 metais.

Byloje taip pat esama duomenų, kad nusikalstamos grupės nariai, užsitikrinę neformalų vadovavimą bei įtaką pataisos namuose, organizavo narkotinių ir psichotropinių medžiagų pristatymą į pataisos namus.

Pasak kaltinamojo akto, nuteistieji pagal kriminalinės subkultūros taisykles demonstravo ir stiprino savo bei nusikalstamo susivienijimo lyderių poziciją, siekė pašalinti bet kokią šios pozicijos praradimo galimybę. 2013 m. birželį, negalėdami tiesiogiai susidoroti su dėl įtakos pataisos namuose konkuruojančiu kitu nuteistuoju, dabar jau nužudytu Deimantu Bugavičiumi, ir jo artimiausia aplinka, nuteistieji suplanavo sumušti D.Bugavičių palaikančius kalinius, taip pat juos pažeminti – išvaryti iš lokalinio sektoriaus. Nuspręsta sušaukti kitų nusikalstamo susivienijimo dalyvių susirinkimą ir perduoti nurodymą parengti nusikaltimo planą.

2013-ųjų birželio 6-osios vakarą antrojo būrio pirmos brigados patalpose buvo sukviestas pasitarimas, jame perduotas nurodymas stipriai sumušti ir pažeminti tris kalinius. Nuspręsta, kad kaltiniai bus užpulti kitos dienos ankstų rytą miegantys. Du nuteistieji, būdami 1-osios ir 2-osios brigadų vyresniaisiais, nurodė bendrininkams pasigaminti ir brigadų patalpose laikyti fiziniam asmens žalojimui skirtus įrankius, kitus draudžiamus daiktus.

Jie vėliau panaudoti per užpuolimą. 2013 metų birželio 7 dieną, tarp 4 ir 5 valandos, pataisos namų 2-ojo būrio 2-os brigados patalpose, veikdami pagal išankstinį susitarimą, septyni nuteistieji vienu metu užpuolė savo lovose gulinčius tris vyrus. Panaudodami fizinę jėgą ir lipniąją juostą, jie surišo nukentėjusiųjų rankas ir kojas. Lipnia juosta surišti kaliniai buvo suguldyti ant grindų, mušami rankomis, kojomis ir metaliniu strypu, užpuolikai šokinėjo ant galvos ir krūtinės. Egzekucija truko ne mažiau kaip 20 minučių. Vienas nuteistųjų tokiu būdu nužudytas – jis patyrė sunkaus laipsnio galvos smegenų sukrėtimą ir sumušimą.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.