Keturis Latvijoje prieglobsčio pasiprašiusius indus ukrainietis vežė į Vakarus

Šiaulių pasieniečiai Pasvalio rajone sulaikė Ukrainos pilietį, kuris į Vakarų Europą, įtariama, neteisėtai gabeno keturis Indijos piliečius.

  Pasieniečiai sulaikė Ukrainos pilietį, kuris į Vakarų Europą neteisėtai gabeno keturis Indijos piliečius.  <br> VSAT nuotr.
  Pasieniečiai sulaikė Ukrainos pilietį, kuris į Vakarų Europą neteisėtai gabeno keturis Indijos piliečius.  <br> VSAT nuotr.
  Pasieniečiai sulaikė Ukrainos pilietį, kuris į Vakarų Europą neteisėtai gabeno keturis Indijos piliečius.  <br> VSAT nuotr.
  Pasieniečiai sulaikė Ukrainos pilietį, kuris į Vakarų Europą neteisėtai gabeno keturis Indijos piliečius.  <br> VSAT nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

VSAT

Mar 27, 2024, 10:40 PM, atnaujinta Mar 27, 2024, 10:41 PM

Antradienio vakarą VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Šiaulių pasienio užkardos pareigūnai ties Škilinpamūšio kaimu (Pasvalio r.) patikrinti sustabdė į Lietuvą vykstantį automobilį „Volkswagen Golf“. Transporto priemonę su estiškais valstybinio numerio ženklais vairavo 41-erių ukrainietis, gyvenamąją vietą deklaravęs Lietuvoje. Kartu su juo vyko keturi užsieniečiai.

Visi automobilio keleiviai prisistatė Indijos piliečiais, nė vienas jų neturėjo dokumentų, suteikiančių teisę atvykti ir būti Lietuvoje bei Šengeno erdvėje. VSAT pareigūnams jie pateikė Latvijos užsieniečių registracijos centro išduotus prieglobsčio prašytojų dokumentus. Netrukus paaiškėjo, kad į Vakarų Europą keliavo 21-erių, 23-ejų, 28-erių ir 29-erių vyrai.

Pasieniečiai ukrainiečiui ir indams kelionės tęsti neleido, juos sulaikė. Neteisėti migrantai buvo apgyvendinti viename iš Pagėgių pasienio rinktinės padalinių. Artimiausiu metu, kaip įprasta tokiais atvejais, jie bus grąžinti Latvijos pasienio pareigūnams, o ukrainietis sulauks kardomosios priemonės.

VSAT Pagėgių pasienio rinktinėje dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovauja Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras. Ukrainos piliečiui už tai gresia laisvės atėmimas iki 8 metų.

Sulaikytas automobilis „Volkswagen Golf“ laikinai saugomas viename iš VSAT padalinių.

VSAT duomenimis, šie neteisėti migrantai iš Latvijos neteisėtai mėgino sprukti jau ketvirtą kartą. Taip jie piktnaudžiauja teise laikinai išeiti iš Užsieniečių registracijos centro teritorijos ir būti tik Latvijos teritorijoje. Prieš tai pakeliui į Vakarų Europą juos jau buvo sulaikę tiek Lietuvos, tiek Lenkijos pareigūnai.

Tokia schema, kai iš Baltarusijos į ES besibraunantys migrantai prašo prieglobsčio pirmoje bendrijos valstybėje, o pradėjus procedūras ieško galimybių sprukti į Vakarų Europą, – įprastinė. Latvija ir Lietuva tokių piktnaudžiautojų teise išeiti iš apgyvendinimo vietų planuose tėra tranzitinės valstybės.

Pernai iš Latvijos apgyvendinimo centrų pabėgusių užsieniečių Lietuvoje ir Lenkijoje sulaikyta ketvirtis tūkstančio, o dar beveik tūkstantis įkliuvo tokių, kurie į Latviją nelegaliai pateko iš Baltarusijos ir iškart bandė per Lietuvą vykti į Vakarų Europą.

Pernai VSAT fiksavo didelį neteisėtos antrinės migracijos iš Latvijos padidėjimą. Iš viso 2023 m. buvo sulaikyti 1 193 neteisėti migrantai, kurie gabenti ar patys vyko iš Latvijos, į kurią jie dažniausiai neteisėtai įsibrovė iš Baltarusijos.

2022 m. buvo sulaikyti tik 84 neteisėti migrantai.

Pernai du trečdalius tokių užsieniečių sulaikė Lietuvos pareigūnai prie ES vidaus sienų su Latvija ir Lenkija, kur nėra nuolatinės kontrolės, arba šalies viduje. Trečdalį tokių migrantų dar sulaikė Lenkijos pareigūnai.

Tokius atėjūnus, atlikę reikalingas procedūras, Lietuvos pasieniečiai paprastai grąžina kolegoms iš Latvijos.

VSAT duomenimis, penktadalis, t. y. 256 asmenys, iš Latvijos pernai vykusių tokių migrantų buvo neteisėtai pasišalinę iš šios šalies užsieniečių apgyvendinimo centrų. Likę 80 proc., t. y. 937 asmenys, iš Baltarusijos neteisėtai kirtę Latvijos sieną bandė vykti per Lietuvą savo tikslo valstybių link.

Pernai Lietuvos VSAT pareigūnai sulaikė 168 neteisėtų migrantų gabentojus. Pagal pilietybę daugiausia tarp jų buvo Latvijos piliečių – 53.

Į neteisėtą žmonių gabenimą įsitraukę asmenys stengdavosi užtikrinti migrantų pasitikimą prie Latvijos sienos su Baltarusija arba prie Latvijos užsieniečių apgyvendinimo vietų ir gabenti užsieniečius iš šios šalies per Lietuvą jų tikslo valstybių Vakarų Europoje link, dažniausiai – į Vokietiją.

Užsieniečiai iš Latvijos neteisėtai vykdavo ne tik naudodamiesi gabentojų paslaugomis grupėmis nuo kelių iki daugiau kaip dvidešimties asmenų, bet kartais, apsirūpinę svetimais arba klastotais kelionės dokumentais, pasirinkdavo maršrutinius autobusus.

2023 m. Latvija patyrė itin didelį Baltarusijos organizuojamos neteisėtos migracijos spaudimą. Į Latviją pernai brovėsi ir nebuvo įleista beveik puspenkto karto daugiau neteisėtų migrantų nei į Lietuvą, atitinkamai 13 868 ir 2 643.

Nuo Baltarusijos režimo sukeltos migracijos krizės pradžios 2021 m. vasarą iki 2023 m. pradžios Lietuva buvo svarbesnis nei Latvija rytinės kaimynės taikinys. Ir 2021 m., ir 2022 m. į Lietuvą mėgino patekti dukart daugiau migrantų nei į Latviją.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.