Kaltinimą palaikantis prokuroras Tomas Stelionis prašė panaikinti Kauno apylinkės nuosprendžio dalį, kurioje prorusiškumu, veikimu prieš Lietuvą pagarsėjęs A. Paleckis išlipo sausas iš balos už purvo pylimą ant laisvės kovotojų.
Kauno apygardos teismas iš esmės patenkino prokuratūros skundą ir nusprendė pripažinti A. Paleckio kaltę dėl pokario partizanų juodinimo, skirdamas jam 1 metų laisvės atėmimo bausmę. Subendrinus su ankstesniu nusikaltimu, iš viso jam skirtas 1 metų ir 10 mėnesių laisvės atėmimas.
Prokuratūros skunde buvo prašoma pripažinti A. Paleckį kaltu pagal Baudžiamojo kodekso 170–2 straipsnį („Viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas“) ir priimti naują apkaltinamąjį nuosprendį, skiriant jam 1 metų ir 1 mėnesių laisvės atėmimą.
Taip pat prokuroras prašė skirti A. Paleckiui subendrintą 1 metų ir 4 mėnesių įkalinimo bausmę, priskaičiuojant 3 mėnesius už Seimo nario Lauryno Kasčiūno šmeižimą.
Nuosprendis visiškai pakeistas
Kauno apylinkės teismas, 2024 metų spalio 20 dieną išteisinęs A. Paleckį dėl partizanų niekinimo, toje pačioje byloje pripažino jį kaltu dėl antro epizodo – L. Kasčiūno apšmeižimo, skirdamas 3 mėnesius nelaisvės.
Buvęs Socialistinio liaudies fronto pirmininkas ir teisėsaugą sudominusios asociacijos „Teisingumo aušra“ įkūrėjas savo kaltę dėl abiejų epizodų kategoriškai neigė, esą jokio nusikaltimo jis nepadarė.
A. Paleckis pateikė skundą nuosprendžio dalyje dėl inkriminuoto L. Kasčiūno šmeižimo, kuris taip pat buvo patenkintas – šioje dalyje buvęs „frontininkas“ išteisintas.
Kauno apygardos teismo sprendimas visiškai pakeitė žemesnės teismo instancijos verdiktą.
A.Paleckis už rengimąsi šnipinėti Rusijai 2023 metų birželį Aukščiausiojo teismo sprendimu yra nuteistas kalėti 5 metus ir 6 mėnesius. Bausmę šiuo metu jis atlieka Kauno kalėjime. Teismo procese dėl partizanų niekinimo jis dalyvavo nuotoliniu būdu.
Juodino partizanus
A.Paleckis pakartotinai į teisėsaugos akiratį jis pateko jau būdamas kalėjime, po 2022 ir 2023 metais vykusių pokalbių telefonu su vienu prorusiškus naratyvus skleidžiančio portalo „ekspertai.eu“ įkūrėjų Audriumi Naku. A. Nakas įkėlė šiuos pokalbius į „ekspertai.eu“ kanalą socialiniame tinkle „Youtube“.
„Bėgo, nes prišaudė žydų vaikų, senukų, moterų“, – taip apie pokario Lietuvos partizanus atsiliepė A. Paleckis.
Prorusiškas veikėjas žarstė kaltinimus JAV, kuri siekė „Susilpninti Tarybų Sąjungą ir pridaryti jai kuo daugiau problemų“.
Atkartodamas Sovietų Sąjungos ir nūdienos Rusijos naratyvus, A. Paleckis pateikė situaciją taip, kad ginkluotas pasipriešinimas sovietinei okupacijai kilo ne dėl visuomenės pasiaukojimo ir ryžto ginti savo šalies laisvę, o buvo inspiruotas JAV.
Už rengimąsi šnipinėti Rusijai ir 1991 metų sausio 13-osios nusikaltimų neigimą nuteistas A. Paleckis dėl laisvės kovotojų mirčių miškuose vertė kaltę „Amerikos balsui“, nutylėdamas, kad žiaurias represijas, kankinimus, žudymus vykdė būtent sovietinės jėgos struktūros.
Sprendžiant iš kaltinamojo akto, A.Paleckis taip pat juodino partizanus dėl civilių žūčių, nutylėdamas, kad daugybė jų buvo kolaborantai, uoliai tarnavę sovietinei santvarkai, užėmę įvairius postus, skundę ginklu laisvę gynusius rezistentus jų artimuosius, rėmėjus, ryšininkus, prisidėjo prie jų kankinimų, tremties, kalinimo. „Pasisakydamas apie pokario ginkluotą rezistenciją, pateikdamas ją kaip JAV padarytą žalą Lietuvai, A. Paleckis menkino jos dalyvius, priskirdamas jiems tik neigiamus kovos motyvus ir nutylėdamas kovos tikslą ginti Lietuvos laisvę“, – teigiama prokuratūros kaltinamajame akte.
Rėmėsi KGB informacija
Pasak Kauno apygardos teismo kolegijos, A. Paleckio viešame pasisakyme nurodyti duomenys ir pateikta dalis šaltinių, neatitinka Lietuvos istorijos, paremti KGB nurodyta informacija, kurie vėliau buvo oficialiai paneigti kitų istorikų ir kituose oficialiuose šaltiniuose.
„A. Paleckis, pats būdamas tarptautinių santykių specialistu – politologu, taip pat žurnalistu, turėjo suvokti analizuojamų šaltinių pagrįstumą. Pateikdamas savo tekstą kaip publicisto darbą, jis turėjo vertinti visus duomenis, taip pat pateikiamus ir oficialiuose šaltiniuose – istorijos instituto, Lietuvos gyventojo genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenis, tačiau to nedarė.
Baudžiamojon kodekso 170–2 straipsnyje numatytos dvi alternatyvios nusikaltimo sudėtys – formalioji ir materialioji. Teisėjų kolegija sprendė, kad šiuo atveju egzistuoja formalioji nusikalstamos veikos sudėtis, kai neteisėti veiksmai padaryti ne tik viešai, bet ir užgauliu, įžeidžiančiu būdu, nereikalaujant pasekmių, o tai reiškia, kad A. Paleckis viešai žodžiu išsakyta informacija buvo pažeisti pokario ginkluotos rezistencijos dalyvių garbė ir orumas“, – teigiama ketvirtadienį išplatintame Kauno apygardos teismo pranešime.
Veiksmai – tikslingi
Kauno apygardos teisėjų kolegija pažymėjo, kad įrašas su A. Paleckio pasisakymu buvo paskelbtas 2022 metų spalio 25 dieną, Lietuvai minint Lietuvos Respublikos Konstitucijos (pagrindinio įstatymo, įtvirtinančio piliečių laisves ir teises) priėmimo 30-metį. Tuo metu buvo praėję 8 mėnesiai nuo Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą, kuomet Lietuvos piliečiai gyveno įtampoje ir baimėje dėl savo šalies ateities.
Jungtinių Amerikos Valstijų, kaip pagrindinės NATO sąjungininkės vaidmuo Lietuvos Respublikos saugumui, jos didelė parama Ukrainai, tuo metu neabejotinai buvo plačiai aptarinėjama visų piliečių. Todėl apeliacinės instancijos teismas laikė, kad A. Paleckio pasisakymas menkinant 1945–1946 m. įvykių metu SSRS vaidmenį, atsakomybę permetant Amerikai, pateikiant, kad dėl jos įtakos buvo nužudyta 25 000 nekaltų gyventojų, tarp jų moterų, vaikų, kūdikių, buvo tikslingas jo veiksmas.
Priešingai nei nurodė Kauno apylinkės teismas, A. Paleckio veiksmuose yra visi objektyvieji ir subjektyvieji nusikalstamos veikos, numatytos BK 170–2 straipsnio 1 dalyje, požymiai, jo kaltė yra įrodyta byloje esančiais ir ištirtais įrodymais.
Dėl L. Kasčiūno šmeižimo – išteisintas
Toje pačioje baudžiamojoje byloje A. Paleckiui buvo pareikšti kaltinimai ir dėl Seimo nario, buvusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko L. Kasčiūno šmeižimo – iš kalėjimo telefonu A. Nakui jis dėstė, kad jog jam „ kartais norisi“ L. Kasčiūno vadovaujamą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą pavadinti nacistiniu, o paties parlamentaro veikla esą siejama su nacistine ideologija.
Šis pokalbis buvo įkeltas į tą patį „ekspertai.eu“ kanalą socialiniame tinkle „Youtube“.
Po tokių frazių parlamentaras L. Kasčiūnas kreipėsi į teisėsaugos pareigūnus.
Kauno apylinkės teismas pripažino A. Paleckį kaltu dėl šmeižimo, tačiau aukštesnė teismo instancija šioje bylos dalyje nusikaltimo neįžvelgė ir jį išteisino.
Pažeminimas įžvelgtas, bet tuo pačiu konstatuota, kad dėl įžeistos garbės ir orumo L. Kasčiūnas gali kreiptis į teismą civilinio proceso tvarka.