Antraisiais namais ukrainiečių šeimai tapo Vilniuje įsikūrusi vasaros mokykla

Birželio pradžioje Vilniuje veiklą pradėjo Ukrainos mokiniams skirta vasaros mokykla „Varnų sala“. Iki pat rugpjūčio pabaigos veiksianti ugdymo įstaiga kas savaitę sulaukia vis naujų mokinių, kurių šiandien jau per 100. Mokytojų komanda sako, kad ilgą laiką kokybiškai mokytis negalėję vaikai yra pasiilgę mokyklos ir bendravimo su bendraamžiais.

 Birželio pradžioje Vilniuje veiklą pradėjo Ukrainos mokiniams skirta vasaros mokykla „Varnų sala“.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Birželio pradžioje Vilniuje veiklą pradėjo Ukrainos mokiniams skirta vasaros mokykla „Varnų sala“.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Birželio pradžioje Vilniuje veiklą pradėjo Ukrainos mokiniams skirta vasaros mokykla „Varnų sala“.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Birželio pradžioje Vilniuje veiklą pradėjo Ukrainos mokiniams skirta vasaros mokykla „Varnų sala“.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Birželio pradžioje Vilniuje veiklą pradėjo Ukrainos mokiniams skirta vasaros mokykla „Varnų sala“.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Birželio pradžioje Vilniuje veiklą pradėjo Ukrainos mokiniams skirta vasaros mokykla „Varnų sala“.<br> Asmeninio albumo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jul 20, 2022, 12:23 PM

Gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, tūkstančiai ukrainiečių buvo priversti palikti savo namus. Tarp jų ir Liudmilos Pavliuk šeima, kurios antraisiais namais tapo Lietuva. „Varnų salos“ mokyklą lanko ir moters vaikai – šešiolikmetis Bogdanas, keturiolikmetis Vadimas, šešiametis Vladas ir vienuolikmetė dukra Jelena. Pati šios istorijos herojė Ukrainoje dirbo gydytoja ir dėstytojavo universitete, todėl šioje mokykloje mielai ėmėsi vaikus mokyti biologijos ir chemijos, o jos vyras Dmitro – kūno kultūros.

Pasakodama apie kelionę į Lietuvą moteris prisimena, kad nors iš anksto nujautė, jog Rusija gali užpulti Ukrainą, prasidėjus karui jos šeima išgyveno didelį sukrėtimą. Bėgdami nuo agresijos jie nusprendė palikti tėvynę ir atvykti į Lietuvą. Liudmila sako, kad nors anksčiau Lietuvoje nebuvo viešėjusi, visada nujautė, kad tai draugiška, saugi ir graži šalis. Tad po sėkmingos kelionės kovą ukrainiečių šeima įsikūrė Vilniuje.

Liudmila teigia, kad drauge su vaikais ir vyru labai ilgisi namų Kijeve ir Žitomyre pasilikusių jos tėvų. Tačiau jie dukrai pasakoja, jog situacija tėvynėje vis dar labai sudėtinga. „Su artimaisiais susiskambiname ir susirašome kiekvieną dieną. Jie prislėgti, nes jų padėtis nelengva – gyvenimas Ukrainoje dabar sunkus, nėra darbų. Toks jau tas karas“, – nerimastingai sako ji.

Nors pirmojo apsilankymo Lietuvoje aplinkybės itin liūdnos, tačiau Liudmila džiaugiasi, kad lietuviai jos šeimai yra svetingi ir draugiški. „Labai mėgstame Lietuvą, o ypač sostinę Vilnių, kuris yra labai gražus miestas. Pamilome ir lietuviškus šaltibarščius – juos valgome kone kiekvieną savaitę. Žinoma, sunku pamiršti tai, kas vyksta Ukrainoje, nes ten – mūsų namai, mokyklos. Ukraina – mūsų šalis, kurią labai mylime“, – sako „Varnų salos“ mokytoja.

Vasaros mokykla atveria plačias galimybes

Pasiteiravus, kaip vaikams sekasi apsiprasti vasaros mokykloje, L. Pavliuk pasakoja, kad drauge su kitais mokiniais jie kartojasi įvairių dalykų kursus ir ypač daug dėmesio skiria anglų kalbai. Be to, interaktyvių užsiėmimų metu jie žiūri vaizdo įrašus, žaidžia žaidimus. Todėl pabuvę mokykloje vieną dieną vaikai nori sugrįžti ir likusią vasarą. Moteris taip pat priduria, jog visa jos šeima jau pradėjo mokytis ir lietuvių kalbos.

„Mano vaikams vasaros mokykloje labai patinka. Ji nauja ir itin moderni. „Varnų saloje“ taip pat galima sutikti daug draugiškų mokytojų ir administracijos darbuotojų. Ne ką mažiau draugiški ir mokyklą lankantys vaikai“, – pasakoja Liudmila, besidžiaugianti, jog jos vaikams Lietuvoje jau pavyko susirasti daug naujų draugų.

Iš Kijevo atvykusi šeima drauge su kitais „Varnų salos“ mokiniais bei jų tėvais taip pat dalyvauja įvairiuose edukaciniuose užsiėmimuose ir ekskursijose. Šią vasarą jie jau spėjo apsilankyti Lietuvos nacionaliniame muziejuje, kur ypač susidomėjo Lietuvos kunigaikščių istorija, taip pat Gedimino pilies bokšte. Mokyklos bendruomenė vyks ir į Trakus, Kernavę, Klaipėdos jūrų muziejų, Šiaulių šokolado fabriką bei daugybę kitų vietų. Turiningai praleisti laiką „Varnų salos“ auklėtiniai galės ir dviejų savaičių stovykloje Molėtų rajone.

Liudmila sako, kad jos šeima ir toliau planuoja likti Lietuvoje, kur nuo rudens naujus mokslo metus pradės ir jos vaikai. „Lietuva labai daug padėjo ir iki šiol visomis išgalėmis padeda Ukrainos žmonės ir mūsų šaliai. Visa pagalba – tiek finansinė, tiek informacinė – mums yra labai svarbi“, – pabrėžia pašnekovė.

Prisitaikyti reikia laiko

„Varnų salos“ vadovė Margarita Molienė sako, kad pasibaigus mokslo metams idėją įkurti ir vasaros mokyklą mokiniams iš Ukrainos paskatino tai, jog didžioji dalis jų tėvų Vilniuje susirado darbus, todėl kilo poreikis užimti vaikus. Taip pat dėl karo ir prieš jį kamavusios pandemijos vaikai ilgą laiką buvo priversti mokytis nuotoliniu būdu ar apskritai to negalėjo daryti. Pašnekovė pasakoja, kad šiuo metu mokykloje mokosi pirmokas, kuris pamokų nelankė beveik pusmetį. Todėl galimybė prisijungti prie vasaros mokyklos labai svarbi.

Pasiteiravus, kaip vaikams ir jų šeimoms sekasi prisitaikyti lietuvių bendruomenėje, M. Molienė sako, kad jie entuziastingai dalyvauja įvairiose veiklose. Tačiau ukrainiečiai susiduria su didele nežinomybe. Dalis jų svarsto, ar galės grįžti į Ukrainą, kada tai bus saugu padaryti. Kitiems, kaip ir Liudmilos šeimai, nusprendusiai naujus mokslo metus pasitikti Lietuvoje, yra kiek paprasčiau. Pasak mokyklos direktorės, patirti išgyvenimai vėliau atsispindi ir mokinių elgesyje.

„Iš pradžių vaikai įsiliejo į pamokų ritmą, apsigyveno parūpintuose būstuose, bet emocijas jie laikė savyje. Tačiau drauge su mokykloje dirbančiais psichologais matome, kad mokiniams reikia išsikalbėti. Nors iš pirmo žvilgsnio galima nepastebėti, tačiau vaikai vis dar yra labai savyje užsidarę“, – pasakoja vasaros mokyklos vadovė.

Pasak jos, atsiverti ir išlieti susikaupusias emocijas mokiniams taip pat leidžia kiekvieną dieną organizuojami muzikos, dailės ir fizinio lavinimo užsiėmimai. Jei pirmosiomis dienomis dainuoti ar pajudėti išdrįsdavo vos keletas jų, dabar tai daro daugelis. Be to, pažinti vienas kitą, suprasti ir susigyventi su kultūriniais skirtumais, išmokti kalbėti ir bendrauti bei būti grupėje su kitais padeda psichologai. Jie taip pat išklauso vaikų pasakojimus apie karą bei stengiasi padėti įveikti prisiminimus apie sukrečiančias patirtis.

Parama reikalinga ir toliau

Pasak M. Molienės, svarbu kiek įmanoma labiau įsiklausyti į ukrainiečių šeimų poreikius ir sudaryti sąlygas mokyklą lankyti visiems norintiems vaikams. Dalį lėšų, skirtų pedagogų atlyginimams ir kitiems mokesčiams vasaros mokykla gauna iš valstybės biudžeto. Tuo tarpu popamokines veiklas, edukacijas, ekskursijas, stovyklas ir kitus užsiėmimus mokiniams dovanoja privatūs rėmėjai.

Prekybos tinklas „Norfa“, vasaros mokyklą organizuojančiai „Varnų salai“ skyrė 10 tūkst. eurų paramą. Pasak prekybos tinklo vadovo Dainiaus Dundulio, prie karo priprasti negalime, o savo gerumu ir toliau turime dalintis su tais, kuriems labiausiai reikia mūsų pagalbos.

„Labai svarbu ir toliau rūpintis bei remti į mūsų šalį atvykusius ukrainiečius bei padėti jiems kuo geriau ir greičiau integruotis. Akis į akį su karo žiaurumu susidūrusių žmonių likimai ir istorijos sukrečia. Todėl paramą skiriame skirtingoms iniciatyvoms ir veikloms, o ypač norime padėti nuo karo kenčiantiems niekuo dėtiems vaikams.

Apsilankymas gražiausiose Lietuvos vietose gali padėti vaikams ir jų šeimoms ne tik geriau pažinti mūsų šalį, bet ir prasiblaškyti bei nors trumpam užmiršti patirtas negandas“, – sako D. Dundulis, kviečiantis padėti ir kitus galinčius tai padaryti.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.