Molėtų rajone užfiksuotas pirmasis šiais metais afrikinio kiaulių maro protrūkis kiaulių ūkyje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Molėtų rajono Čiūlėnų seniūnijos kiaulių ūkyje balandžio 14 d. patvirtintas šiais metais pirmasis Lietuvoje afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis. Ligos židinys nustatytas komerciniame ūkyje, kuriame buvo laikoma daugiau kaip 6,5 tūkst. kiaulių.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Molėtų rajono Čiūlėnų seniūnijos kiaulių ūkyje balandžio 14 d. patvirtintas šiais metais pirmasis Lietuvoje afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Molėtų rajono Čiūlėnų seniūnijos kiaulių ūkyje balandžio 14 d. patvirtintas šiais metais pirmasis Lietuvoje afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 14, 2020, 6:53 PM

AKM protrūkis patvirtintas vykdant savaitinę šio viruso stebėsenos programą, kuomet gaišusių kiaulių mėginiai tyrimams pristatomi į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą.

Šiuo metu užkrėstame ūkyje numatyti gyvulių judėjimo apribojimai, taip pat vykdomas kiaulių atsekamumas, vertinama, kur buvo atliekamas jų skerdimas. Pirminiais duomenimis, ūkyje užaugintų gyvulių skerdiena į kitas šalis išvežta nebuvo ir platinta tik Lietuvoje.

Šalia ūkio pastatyti įspėjamieji ženklai, pradėti paruošiamieji židinio likvidavimo darbai. Epizootinį tyrimą atliekantys specialistai renka pirminę informaciją, siekiant nustatyti, kaip virusas galėjo patekti į ūkį, atrenkami papildomi kraujo ir gaišenų mėginiai ligos išplitimui ūkyje įvertinti.

Ypatingas dėmesys skiriamas biosaugos reikalavimams, kad liga iš šio ūkio nebūtų išplatinta į kitas kiaulių laikymo vietas šalyje. Taip pat, esant nepalankiai situacijai dėl COVID-19 viruso pandemijos, didelis dėmesys skiriamas židinio likvidavimo darbus vykdančių darbuotojų aprūpinimui būtinomis apsaugos priemonėmis.

Aplink ligos paveiktą ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos. VMVT duomenimis, šiame regione nekomercinių kiaulių laikymo vietų nėra, tačiau specialistai vykdys fizines patikras trijų ir dešimties kilometrų spinduliu, siekiant įsitikinti, ar gyventojai nelegaliai nelaiko kiaulių. Gyventojų, turinčių bet kokios informacijos apie nelegaliai laikomas kiaules, prašoma būti pilietiškais ir nedelsiant apie tai pranešti VMVT nemokama telefono linija 8 800 40 403 arba informuojant bet kurį VMVT teritorinį padalinį.

VMVT atkreipia dėmesį, kad AKM pasireiškimui ir plitimui didžiausią įtaką turi ne sezoniškumas, o biologinio saugumo reikalavimų laikymasis. Juos pažeidus, užkratas iš laukinės gamtos gali būti lengvai perneštas į kiaulių laikymo vietas.

Lietuvoje šis AKM atvejis kiaulių ūkyje yra pirmasis šiais metais, tačiau šio viruso protrūkių daugėja kitose Europos valstybėse. Apie AKM židinius kiaulių laikymo vietose jau pranešė Lenkija ir Rumunija.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.