Panevėžio rajono ūkininkai patenkinti ir derliumi, ir supirkimo kainomis

Su javais, ypač rugiais, susiję papročiai – vieni archajiškiausių Lietuvoje. Rugys yra pats svarbiausias javas mūsų krašte. O duona lietuviui visais laikais buvo šventa. Tad ir javapjūtė būdavo pats svarbiausias metų darbas.

Nuimto derliaus tolimesnis kelias įvairus: didžioji dalis keliauja tiesiai į grūdų supirkimo įmones, dalis lieka ūkiuose sėklai ar pašarams, dalis – ūkių sandėliuose ar saugyklose, tikintis aukštesnių supirkimo kainų.<br>M.Patašiaus nuotr.
Nuimto derliaus tolimesnis kelias įvairus: didžioji dalis keliauja tiesiai į grūdų supirkimo įmones, dalis lieka ūkiuose sėklai ar pašarams, dalis – ūkių sandėliuose ar saugyklose, tikintis aukštesnių supirkimo kainų.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 21, 2020, 11:46 AM, atnaujinta Sep 21, 2020, 11:51 AM

Apie javapjūtės darbus savaitraščiui „Tėvynė“ pasakojo Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė.

– Kada Panevėžio rajono ūkininkų laukuose prasidėjo javapjūtė? Ar geri šie metai ūkininkams?

– Javapjūtė Panevėžio rajone šiemet prasidėjo liepos 8–20 dienomis. Šių metų derliumi ūkininkai tikrai nesiskundžia, patenkinti.

– Kokie javų plotai ir kas paprastai keliauja į aruodus? Kokios grūdinės kultūros populiariausios Panevėžio rajone?

– Panevėžio rajone deklaruota 52 338 ha javų, t. y. 47 proc. viso 2020 metais Panevėžio rajone deklaruotų žemės ūkio naudmenų ploto. Rapsai buvo auginami 18 300 ha plote.

Didžiausią dalį auginamų javų sudarė žieminiai kviečiai – 33 890 ha. Vasarinių miežių buvo 10 854 ha, vasarinių kviečių – 6 697 ha, kukurūzų – 3 283 ha, žieminių kvietrugių – 2 739 ha, žieminių rugių – 1 950 ha.

Buvo auginami ir kiti javai – avižos, grikiai, žieminiai miežiai, vasarinai rugiai.

– Kur keliauja iškulti grūdai ir kokios supirkimo kainos?

– Nuimto derliaus tolimesnis kelias įvairus: didžioji dalis keliauja tiesiai į grūdų supirkimo įmones, dalis lieka ūkiuose sėklai ar pašarams, dalis – ūkių sandėliuose ar saugyklose, tikintis aukštesnių supirkimo kainų.

Javų derlingumas Panevėžio rajone vidutiniškai 6 tonos iš hektaro, rapsų – 3,5 t/ha. Nors yra ūkių, kur kviečių derlingumas siekė 8 t/ha.

Supirkimo kainos javų augintojams, kurie suspėjo laiku fiksuoti ir sudaryti sutartis, patenkinamos: kviečių 130–160 eurų už toną, miežių – 128 eurai už toną, rapsų – apie 350 eurų už toną.

Supirkimo kainoms įtakos daro ne tik sutarčių sudarymas, bet ir kiti veiksniai: auginamų grūdų paskirtis, drėgnumas, grūdų kokybės rodikliai. Šiuo metu grūdų supirkimo kainos mažesnės.

– Jeigu lygintume šiųmetę javapjūtę su 2019 metais, kurie metai geresni ūkininkams?

– Šiemet ūkininkai džiaugiasi vadinamu „rekordiniu“ derliumi, tačiau vertinti galutinį rezultatą lieka laukti rudens, kuomet bus realizuotas visas derlius. Beje, dar nenuimtas pupų, grikių ir kukurūzų derlius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.