Muitininkai padirbėjo – į Lietuvą nepateko milžiniškas kiekis falsifikuotų chemikalų

Lietuvos muitinė apsaugojo ne tik Lietuvos, bet visos Europos Sąjungos žemdirbių laukus nuo didžiulio kiekio falsifikuotų augalų apsaugos produktų (AAP).

Muitininkų konfiskuoti augalų apsaugos produktų falsifikatai.<br> Organizatorių nuotr. 
Muitininkų konfiskuoti augalų apsaugos produktų falsifikatai.<br> Organizatorių nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2021-05-20 18:01

Į Lietuvą buvo bandyta įvežti 2000 kg insekticidų, 5000 kg fungicidų ir 1000 kg herbicidų iš trečiosios šalies, neturint tam reikalingų leidimų. Šiuos produktus draudžiama įvežti ir išleisti į laisvą apyvartą, nes jie neregistruoti Lietuvos Respublikoje.

Marijampolės apylinkės teismo nutarime, priimtame balandį, buvo nurodyta, kad neteisėtai gabenamų prekių vertė, įskaitant privalomus sumokėti mokesčius, siekė 140 tūkst eur.

Atlikus šių prekių sudėties laboratorinius tyrimus ir nepriklausomoje, ir gamintojų laboratorijose, paaiškėjo, kad tai – klastotės: jų sudėtis skyrėsi nuo originalių gamintojų produktų. 

„Kiekvienas gamintojas žino viską apie savo gaminamus produktus.

Jei gamintojas, atlikęs sudėtingus augalų apsaugos produktų sudėties laboratorinius tyrimus, konstatuoja, kad tirti mišiniai yra ne jo gamyklos produktas, nes turi tokių sudedamųjų dalių, kurių neturėtų būti legaliuose produktuose, sunku rasti argumentų, verčiančių tuo abejoti", – sakė Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorė Zita Varanavičienė.

Nepaisant šio atvejo, parodančio muitinės pareigūnų pastangas užkardinti nelegalią prekybą, šešėlinės prekybos falsifikatais mūsų šalyje mastai yra bauginantys, o tolerancija šios srities pažeidimams – vis dar didelė.

Remiantis Europos Sąjungos Intelektinės nuosavybės tarnybos EUIPO (European Union Intellectual Property Office) duomenimis Lietuvoje nelegali prekyba AAP vidutiniškai sudaro beveik 18 proc., tuo lenkiame ES vidurkį, kuris, skaičiuojant kartu su Jungtine Karalyste, nesiekia 14 proc.

Nors balandžio pabaigoje Seimas pritarė Administracinių nusižengimų kodekso ir Augalų apsaugos įstatymo pakeitimams, numatantiems baudas už šią nelegalią veiklą, šie pakeitimai įsigalios tik rudenį, nuo lapkričio 1 d.

Asociacijos vadovės teigimu, atsakomybės už falsifikatų platinimą griežtinimas ir baudų didinimas yra tik vienas elementas kovoje prieš nelegalią veiklą.

Baudos už nelegalią veiklą turi būti proporcingos daromai žalai, atgrasančios nuo galimo pažeidimo, tačiau būtina tinkama kontrolė ir atsakomybės neišvengiamumas už padarytus pažeidimus.

Ne paskutinėje vietoje yra vartotojų suvokimas apie falsifikatų daromą žalą, todėl tik priemonių visuma padėtų įveikti klastočių plitimą Lietuvoje.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.