Nauji GAAB standartai ir ekoschemos – iššūkiai ir galimybės

Dauguma ūkininkų jau turbūt spėjo susipažinti su nauju Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu ir geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartais.

Dauguma ūkininkų jau turbūt spėjo susipažinti su nauju Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu ir geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartais.
Dauguma ūkininkų jau turbūt spėjo susipažinti su nauju Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu ir geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartais.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 19, 2023, 4:45 PM

„Linas Agro“ sėklų prekybos vadovas Sigitas Augas tikina, kad nauji reikalavimai ūkininkams atneš ne tik iššūkius, bet ir naujas galimybes.

„Kaskart išėjus naujiems reikalavimams, ūkiams būna iššūkis juos įsisavinti, tačiau tai daryti verta, kadangi nuo to, kokius įsipareigojimus ūkis prisiims, priklausys ir ūkininko gaunamos išmokos už hektarą. Nuo šių metų bazinė išmoka ūkiui sieks 81 Eur už ha“,– sako S.Augas. Kad gautų šią išmoką, ūkis turės laikytis devynių GAAB standartų reikalavimų. Dalis reikalavimų persikelia iš praeito laikotarpio, tačiau atsiranda ir naujų.

Ne naujas, bet praplėstas GAAB 4 standartas „Apsaugos ruožų išilgai vandentakių įrengimas“, kuris taikomas apsaugos juostom ne tik prie upių ir ežerų, bet ir prie melioracijos griovių. Minimalus apsaugos juostos plotis – 3 m (melioracijos grioviams įsigalios nuo 2024 m.).

„Apsaugos juostose draudžiama dirbti žemę, naudoti pesticidus, mineralines ir organines trąšas. Šias juostas mes siūlome apsėti žoline danga. Šiai paskirčiai išleidome specialų „Dotnuva Seeds“ mišinį – „Pagriovys“, kuris sudarytas iš eraičinsvidrių, raudonųjų eraičinų ir baltųjų dobilų“, – sako Sigitas Augas.

Jo teigimu, mišinys sudarytas taip, kad sudygusi žolinė danga nereikalautų daug priežiūros: „Eraičinsvidrės greitai sudygsta, greitai duoda žaliąją dangą. Raudonieji eraičinai auga įvairių tipų dirvose, neduoda daug masės, tad bus lengviau šienauti. Baltieji dobilai fiksuoja iš atmosferos azotą ir taip pamaitina greta jo augančias varpines žoles ir labai gerai užpildo tuščius plotus“, – vardija Sigitas Augas.

Be minėtų naujųjų GAAB standartų, šiais metais paskelbtos ir naujos ekologinės schemos (ekoschemos). Ūkiai, norintys didesnių išmokų, galės dalyvauti pasirinktose ekoschemų programose, kurių iš viso yra penkios.

Sigitas Augas atkreipia dėmesį į kompleksinę ekoschemą „Veikos ariamoje žemėje“, kurioje pagal atskiras veiklas ūkininkams numatytos išmokos. Kelias jų dabar ir aptarsime. Pirmoji galimybė susijusi su sertifikuotų sėklų naudojimu.

„Valstybė, matydama, kad Lietuvoje, palyginus su kitomis EU šalimis, naudojama mažai sertifikuotų javų sėklų, susidariusią situaciją sieks pakeisti per paramą sertifikuotai sėklai įsigyti – 16 EUR/ha, arba 80 EUR sertifikuotos sėklos tonai. Jei ūkis pasinaudos šia parama, mano skaičiavimu, skirtumas tarp sertifikuotos ir savo ūkyje ruoštos sėklos sudarys 10–20 EUR/ha. Ar tai didelė investicija – priklauso nuo požiūrio, bet tikrai ši investicija į sertifikuotas sėklas atsipirks ir atneš ūkiui papildomos naudos. Juk kuo profesionaliau paruoštos sėklos, kuo geriau išbeicuotos, tuo didesnis ir derliaus potencialas. Augalai auga tolygiau, mažiau vienas kitą nustelbia. Paramą bus galima gauti sėjant sertifikuotus kviečius, miežius, kvietrugius, avižas, rugius, spelta kviečius, grikius, pupas, žirnius, lubinus, vikius, pašarines žoles ir jų mišinius. „Dotnuva Seeds“ visas jas gali pasiūlyti, tereikia kreiptis į jus konsultuojantį „Linas Agro“ agronomą“, – pataria Sigitas Augas.

Toje pačioje kompleksinėje ekoschemoje „Veiklos ariamoje žemėje“, nurodoma ir dar viena galimybė ūkininkui gauti paramą. Už tarpinių pasėlių sėjimą numatyta 139 Eur už ha išmoka.

„Veikla „Tarpiniai pasėliai“ skatinama auginti augalus, svarbius dirvožemio kokybės išsaugojimui. Ir čia dirvožemio kokybės išsaugojimas svarbus ne tik trumpalaikėje, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje. Tvari žemdirbystė tuo ir išskirtinė, kad ne tik garantuoja gausesnį derlių artimiausiu periodu, bet ir užtikrina jo aprūpinimą ateityje. Tarpinis pasėlis užtikrina biologinę dirvožemio įvairovę, stabdo azoto išplovimą žiemos periodu, skatina humuso susidarymą, pagerina lauko drėgmės režimą, mažina dirvos piktžolėtumą ir dar daug kitų privalumų“,– tarpinių pasėlių teikiamas naudas vardija Sigitas Augas.

Tarpinių pasėlių auginimui „Linas Agro“ sėklų prekybos vadovas rekomenduoja šiuos „Dotnuva Seeds“ mišinius: „Dotnuva Green Raps“ ir „Dotnuva Green Bio Mass“, „Dotnuva Green 2“, „Dotnuva Green N-fix“, „Dotnuva Green 1“. Šiuos mišinius galima įsigyti kreipiantis į „Linas Agro“ regioninius agronomus.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.