Graikijoje – A. Tsipro pergalė, bet jo laukia sunkios reformos

Rizika pasiteisino

A. Tsipro laukia didelės reformos.<br>AFP nuotr.
A. Tsipro laukia didelės reformos.<br>AFP nuotr.
A.Tsipras ir P.Kammenos šoka pergalės šokį.<br>AP nuotr.
A.Tsipras ir P.Kammenos šoka pergalės šokį.<br>AP nuotr.
Graikai parodė, kad jie vis dar pasitiki A.Tsipru.<br>AP nuotr.
Graikai parodė, kad jie vis dar pasitiki A.Tsipru.<br>AP nuotr.
Graikai parodė, kad jie vis dar pasitiki A.Tsipru.<br>AP nuotr.
Graikai parodė, kad jie vis dar pasitiki A.Tsipru.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

BNS, AFP ir lrytas.lt inf.

Sep 21, 2015, 7:02 AM, atnaujinta Oct 14, 2017, 8:49 PM

Netikėtas skirtumas, kuriuo jis laimėjo rinkimus, buvo užsitikrintas po to, kai jo vadovaujamoje radikalioje kairiojoje partijoje „Syriza“ kilo maištas dėl esmingo pasikeitimo mokesčių ir pensijų politikos srityje ir A.Tsipras buvo priverstas atsistatydinti bei inicijuoti jau trečią šiais metais visuotinį balsavimą.

Duomenimis, gautais suskaičiavus 99,44 proc. balsalapių, „Syriza“ užsitikrino beveik absoliučią daugumą 300 vietų parlamente, o sudariusi sąjungą su mažesne nacionalistine Nepriklausomųjų graikų partija (ANEL) – galės suformuoti tvirtas pozicijas turinčią valdančiąją koaliciją.

„Syriza“ įrodė esanti per tvirta, kad mirtų“, – vėlai sekmadienį šimtams savo šalininkų, susirinkusių į pergalės mitingą Atėnuose, pareiškė 41 metų A.Tsipras, kuris yra jauniausias šalies premjeras per pusantro šimto metų.

„Graikijos žmonės suteikė aiškų mandatą atsikratyti to, kas mus laiko praeityje“, – sakė jis.

„Kartu mes tęsime kovą, kurią pradėjome prieš septynis mėnesius“, – džiūgaujantiems šalininkams pridūrė A.Tsipras, o ANEL, kuri buvo radikalių kairiųjų partnerė pirmojoje „Syriza“ vyriausybėje, sudarytoje sausio mėnesį, lyderis Panos Kammenosas užšoko ant scenos ir jį apkabino.

A.Tsipras, kuris susitarimą dėl griežto taupymo teisino kaip galimybę išvengti chaotiško pasitraukimo iš euro zonos, sakė, kad jo pergalė „pakeis balansą“ Europoje, ir pažadėjo kovoti su išsikerojusia korupcija ir slepiamu turtu.

„Priekyje susidursime su sunkumais, – sakė jis šalininkams. – Atsigavimas negali ateiti maginėmis priemonėmis, tačiau per didžiulį darbą, užsispyrimą ir kovą“.

Beveik galutiniai oficialūs rezultatai rodo, kad „Syriza“ laimėjo 35,47 proc. balsų, o jų pagrindiniai varžovai, konservatyvi „Naujosios demokratijos“ partija – 28,09 procento.

Tokie rezultatai reiškia, kad partijai „Syriza“ 300 vietų parlamente atstovaus 145 įstatymų leidėjai, o „Naujoji demokratija“ jame kontroliuos 75 vietas.

Rinkėjų aktyvumas buvo 56,5 proc. – mažesnis nei sausį, kai į rinkimus, kuriuos irgi laimėjo A.Tsipras, atėjo 63,6 proc. žmonių, turinčių teisę balsuoti.

Beveik 44 proc. rinkėjų nutarė neiti į rinkimus – tai gerokai daugiau nei sausio mėnesį, kai atiduoti balso parlamento rinkimuose nepanoro 36 proc. rinkėjų.

A.Tsipras vėliau pirmadienį turi gauti mandatą iš prezidento Prokopio Pavlopouloso suformuoti naują vyriausybę.

„Mes sujungsime savo vėliavas ir savo pajėgas vardan sąžiningumo“, – sakė jis.

Rizika pasiteisino

„Syriza“ triumfo mastas yra gerokai didesnis negu buvo tikėtasi, nes prieš pat rinkimus rengtos nuomonių apklausos rodė, kad radikalūs kairieji gali aplenkti konservatorius vos 0,7-3 procentiniais punktais.

A.Tsipras net įstengė atlaikyti maištą, kurį sukėlė 25 jo partijos griežtosios linijos įstatymų leidėjai, kurie pasitraukė iš „Syriza“, atsisakę pritarti reformoms, kurių imtis šalis įsipareigojo mainais į liepą sudarytą sutartį dėl 86 mlrd. eurų vertės finansinio gelbėjimo plano.

Jiems įkūrus naują prieš taupymą nukreiptą partiją, „Syriza“ neteko penktadalio savo deputatų. Buvęs įtakingas A.Tsipro finansų ministras Yanis Varoufakis praėjusią savaitę sakė, kad sekmadienį balsuos už maištininkus.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as tapo pirmuoju lyderiu, kuris pasveikino A.Tsiprą, o artimiausiomis savaitėmis jis ketina su vizitu atvykti į Atėnus.

„Alexio Tsipro rizikingas lošimas pasiteisino“, – sakė Berenbergo banko analitikas Holger Schmiedingas.

„Atsižvelgiant į sumaištį, kurią jis sukėlė Graikijoje, ir dramatišką jo politikos pasikeitimą ... jo dabartinė pergalė pirmalaikiuose rinkimuose negali nekelti nuostabos“, – pridūrė jis.

A.Tsipras, kuris dabar yra gerai pažįstamas Briuselio koridoriuose ir Europos sostinėse, yra pažadėjęs kiek įmanoma sušvelninti finansinės pagalbos sąlygas, kad padėtų šalies skurdžiausiems gyventojams atlaikyti griežto taupymo politikos negandas.

„Galiu pasakyti, kad mūsų pasiektas susitarimas, yra gyvas organizmas“, – pažymėjo A.Tsipras prieš rinkimus ir išvardijo virtinę „atvirų klausimų“, įskaitant skolos sumažinimą, privatizacijas, darbo santykius ir sunkumus išgyvenančių bankų problemų sprendimą.

Tačiau delsti nebelieka laiko, nes jau spalio mėnesį skolintojai turi nuspręsti, ar Atėnai laikosi lėšų mainais į reformas programos. Nuo to priklausys, ar naujoji vyriausybė gaus naują 3 mlrd. eurų pagalbos išmoką.

Graikijos naujasis parlamentas, kuris, kaip numatoma, pradės posėdžiauti spalio 1 dieną, turės peržiūrėti 2015 metų biudžetą, atsižvelgdamas į pensijų ir pajamų mokesčių reformas, įskaitant ūkininkų pajamų mokesčius, kurie iki 2017 metų turėtų padvigubėti.

Iš viso aštuonios partijos turėtų patekti į naują parlamentą, o daliniai rezultatai rodo, kad neonacistinė „Aukso aušros“ partija tvirtai užima trečią vietą.

Ketvirta vieta tenkinasi „Pasok“ socialistai.

Šis balsavimas yra jau trečiasis Graikijoje šiais metais, vienas jų buvo referendumas, ir penktasis per pastaruosius šešerius metus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.