Migrantų krizė verčia Briuselį nusileisti

2016 m. gegužės 4 d. 07:11
Trečiadienį Europos Komisija su išlyga turėtų pritarti bevizio režimo tarp Šengeno zonos ir Turkijos įvedimui. Už tai Ankara turės besąlygiškai laikytis susitarimo ir priimti atgal nelegalius migrantus.
Daugiau nuotraukų (1)
Europos Sąjunga (ES) nuogąstauja, kad nesuteikusi Turkijai bevizio režimo negalės susitarti su ja dėl migracijos kontrolės: Ankara jau grasino, kad nebepriims daugiau migrantų, jeigu Bendrija neužtikrins palengvinto vizų režimo.
Tiesa, Europos Komisijos pritarimo bevizio režimo įgyvendinimui neužteks – tam dar turės pritarti ir Europos Parlamentas.
Pagal ES ir Ankaros susitarimą migrantai, kurie atvyko į Graikiją po kovo 20 d. ir nesikreipė dėl prieglobsčio suteikimo arba kurių prašymai buvo atmesti, turės grįžti į Turkiją.
Mainais už kiekvieną į Turkiją išsiųstą migrantą ES pažadėjo priimti tiek pat legalių migrantų iš Sirijos.
Daugybė pabėgėlių iš įvairių šalių iš Turkijos Egėjo jūros pakrantės plaukia į Graikiją, o iš ten mėgina pasiekti kitas ES šalis. Britų politikos apžvalgininkė Katya Adler įsitikinusi – ES priimti sprendimą dėl bevizio režimo Turkijai nebus lengva.
„Žodžio laisvė, žmogaus teisės, kova su terorizmu – tai tik keli iš daugelio klausimų, kuriuos Turkija turi išspręsti. Sunku įsivaizduoti, kad šiandien šalis galėtų atitikti jai keliamas sąlygas. Kita vertus, šiuo metu ES yra itin sunkūs laikai. Šalys yra spaudžiamos kuo greičiau įveikti migrantų krizę“, – teigė K.Adler.
ES ir Turkija susitarė, kad iki gegužės 4 d. pastaroji turi įvykdyti 72 sąlygas, kurios užtikrintų bevizio režimo įvedimą. Bet diplomatai praneša, kad Ankara įvykdė ne daugiau kaip pusę šių reikalavimų. Atsakydama į tai Turkija grasina pasitraukti iš sutarties, jei nebus patenkinta jos sąlyga dėl bevizio režimo.
ES užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini pozicija Turkijos atžvilgiu griežta: „Laisvos kelionės vyks tiktai tada, kai bus atsižvelgta į visus kriterijus, taikomus visoms šalims.“
Vokietija ir Prancūzija siūlo įvesti „greitojo atsitraukimo mechanizmą“, kuris leistų atšaukti Turkijai bevizį režimą, jei daug turkų neteisėtai liktų ES šalyse ar daugybė Turkijos piliečių paprašytų prieglobsčio Bendrijoje.
ES ir Ankaros susitarimą kritikuoja ir žmogaus teisių stebėtojai – jie tikina, kad Turkija nėra saugiausia vieta migrantams.
Europos Komisija ieško ir kitų būdų migrantų krizei spręsti. Planuojama įvesti baudas šalims, kurios atsisakys juos priimti.
Aukščiausia ES vykdomosios valdžios institucija siūlys 250 tūkst. eurų baudą už vieną nepriimtą pabėgėlį. (BBC, AP, BNS, LR)
migrantaiTurkijaEuropos Sajunga
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.