JAV siunčia visiškai priešingus signalus Lietuvai ir Europai

2017 m. vasario 23 d. 21:02
[[ge:lrytas:lrytas:342980]]
Daugiau nuotraukų (4)
Kokia ateitis laukia Lietuvos, kai dabar JAV prezidento postą užėmė Donaldas Trumpas? Nors šia tema kalbėta daug ir ilgai, naujoji Amerikos prezidento administracija tiek Vilniui, tiek Briuseliui tuo pačiu metu siunčia visiškai priešingus signalus.
Antruoju įtakingiausiu žmogumi JAV vadinamas Baltųjų Rūmų vyriausiasis strategas Steve'as Bannonas – laikomas vieninteliu žmogumi, kurio klauso D.Trumpas – apibūdino Europos Sąjungą, kaip kupiną trūkumų instituciją, rašo CNN.
Tokią nuomonę jis pareiškė pokalbyje su Vokietijos ambasadoriumi JAV vos savaitė prieš tai, kad viceprezidentas Mike'as Pence'as atvyko į Europą ir patvirtino, kad Amerika remia Bendriją.
Patikėtinis išplūdo Europą
S.Bannonas Vokietijos ambasadoriui JAV Peteriui Wittingui aiškino, kad D.Trumpo administracija siekia stiprinti dvišalius santykius su kiekviena europietiška šalimi atskirai, o ne tvarkytis su visa ES.
Pokalbio metu, kuris buvo apibūdintas, kaip „karingas“, S.Bannonas gynė nacionalistinę pasaulėžiūrą ir skelbė, kad populistinė euroskeptiškumo banga buvo įrodymas, jog Bendrija pilna trūkumų.
Tiesa, vienas D.Trumpo administracijos pareigūnas neigė, kad S.Bannonas kritikavo ES per susitikimą su Vokietijos ambasadoriumi. O vienas Baltųjų Rūmų atstovas teigė, kad pokalbis „tebuvo trumpas pasisveikinimas“.
Tačiau viceprezidentas M.Pence'as išsakė priešingas mintis ir pabrėžė Vašingtono saitus su ES.
„Man yra garbė prezidento D.Trumpo vardu išreikšti stiprų įsipareigojimą toliau bendradarbiauti su ES, – susitikime su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku kalbėjo M.Pence'as. – JAV įsipareigojimas Bendrijai yra tvirtas ir ilgalaikis.“
Diplomatų nuraminti nepavyko
Vis dėlto diplomatai tikino, kad M.Pence'o bandymai nuraminti Europos šalis buvo nesėkmingi, nes pareigūnams nerimą kėlė viena kitai prieštaraujančios žinios iš Vašingtono dėl būsimų santykiu su Briuseliu.
„D.Trumpo administracijoje nėra nė vieno žmogaus, kuris iš esmės suvoktų ES vaidmens svarbą ir tikrai nėra asmenų, kurie Bendriją gintų, – vienas diplomatas aiškino CNN. – M.Pence'as ir kiti bando mus nuraminti, tačiau nesame tikri, ar tai dera su JAV politika ir prezidento D.Trumpo nuomone.“
Tačiau diplomatas tvirtino, kad kol kas per anksti daryti išvadas ir „nėra aišku, ar S.Bannonui pavyks įgyvendinti savo viziją“. Be to, dar nėra iki galo aišku, ką apie ES mano JAV prezidentas D.Trumpas.
Kai kuriems užsienio šalių pareigūnams į akį krito tai, kad oficialiuose pranešimuose stokojama JAV paramos ES. Į tai atkreipė dėmesį ir Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas Marcas Ayrault, kai M.Pence'as sakė kalbą Miuncheno saugumo konferencijoje.
„Miunchene viceprezidentas M.Pence'as atnaujino JAV įsipareigojimą NATO, tačiau netarė nė žodžio apie ES.“
Tačiau po susitikimo su M.Pence'u pirmadienį, D.Tuskas pabrėžė, kad viceprezidentas kalbėjo apie JAV paramą Bendrijai.
„Mes, kaip ir praeityje, tikimės, kad JAV pilnai ir nedviprasmiškai palaikys vieningos Europos idėją, – sakė D.Tuskas. – Pasaulis būtų labiau pavojinga vieta, jei Europas nebūtų vieninga. Atsižvelgus į tai, mes nesugebėtume sukurti nieko geresnio nei ES.“
JAV siekia likti neutrali?
Vienas Baltųjų Rūmų pareigūnas, susijęs su užsienio politika, CNN pasakojo, kad D.Trumpo administracijos Europos politika nėra nei „už ES“, nei „prieš ES“.
Pareigūnas tvirtino, kad D.Trumpo administracija bendradarbiaus su Bendrija jos atvirai negindama. Be to, Vašingtonas ketina likti neutralus tuo atveju, jei kuri nors ES šalis nuspręs rengti referendumą dėl pasitraukimo iš Bendrijos.
Tai yra nemenkas pokytis JAV politikoje nuo buvusio Amerikos prezidento Baracko Obamos laikų. Mat B.Obamos administracija ragino Jungtinę Karalystę neišstoti iš ES, o pats prezidentas pernai balandį vyko į Londoną to pareikšti asmeniškai.
Anot Baltųjų Rūmų atstovo, sprendimai, ar likti ES nare turi būti paliekami šalims – JAV šiukštu neturėtų kištis. Atstovas taip pat pabrėžė, kad Vašingtonas nesuteiks Bendrijai paramos, kovodamas prieš jos skilimą.
D.Trumpas asmeniškai gyrė Jungtinės Karalystės referendumo dėl išstojimo iš ES rezultatą, o save vadino ponu „Brexit“. Be to, kelios dienos iki D.Trumpo inauguracijos, jis ES pavadino „Vokietijos aparatu“ bei pagyrė britų pastangas pasitraukti iš Bendrijos.
Tiesa, Briuselyje JAV viceprezidentas M.Pence'as šnekėjo itin atsargiai: jis pažadėjo, kad Vašingtonas „bendradarbiaus“ su ES, bet niekados atvirai nepasakė, kad JAV „palaiko“ Bendriją.
Viceprezidentas M.Pence'as, kartu su JAV gynybos sekretoriumi Jamesu Mattisu, per kelionę po Europą nuolatos pabrėžė svarbą to, kad NATO šalys skirtų 2 proc. savo BVP gynybai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.