Iš pareigų atleistas JAV karinio jūrų laivyno sekretorius

JAV karinio jūrų laivyno sekretorius Richardas Spenceris, kuris buvo atleistas iš pareigų dėl ginčo, susijusio su vienu elitinių specialiųjų pajėgų SEAL nariu, apkaltintu karo nusikaltimais, bet sulaukusiu respublikono valstybės vadovo malonės, sekmadienį kritikavo šalies prezidentą Donaldą Trumpą.

 JAV karinio jūrų laivyno sekretorius Richardas Spenceris, kuris buvo atleistas iš pareigų dėl ginčo, susijusio su vienu elitinių specialiųjų pajėgų SEAL nariu, apkaltintu karo nusikaltimais, bet sulaukusiu respublikono valstybės vadovo malonės, sekmadienį kritikavo šalies prezidentą Donaldą Trumpą.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 JAV karinio jūrų laivyno sekretorius Richardas Spenceris, kuris buvo atleistas iš pareigų dėl ginčo, susijusio su vienu elitinių specialiųjų pajėgų SEAL nariu, apkaltintu karo nusikaltimais, bet sulaukusiu respublikono valstybės vadovo malonės, sekmadienį kritikavo šalies prezidentą Donaldą Trumpą.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 25, 2019, 10:08 AM

R. Spenceris buvo atleistas iš civilinio posto, o šis atvejis pakurstė kalbas, kad JAV kariuomenės lyderius supykdė D. Trumpo kišimasis į drausmės bylas.

„Nebesidaliju su mane paskyrusiu vyriausiuoju vadu tais pačiais pagrindiniais tvarkos ir drausmės principais, – rašė R. Spenceris aštriame laiške, kurį paskelbė JAV žiniasklaida. – Pripažįstu, kad nutraukiu [darbą] Jungtinių Valstijų karinio jūrų laivyno sekretoriaus [poste].“

Ginčas susijęs su SEAL nariu Edwardu Gallagheriu, kuris buvo kaltinamas karo nusikaltimais vienoje didelio atgarsio sulaukusioje byloje, bet galiausiai buvo pripažintas kaltu dėl lengvesnio nusižengimo.

Lapkričio 15-ąją D. Trumpas – JAV ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas – panaikino sprendimą sumažinti E. Gallagherio laipsnį, taip pat suteikė malonę kariui.

Sekmadienį D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė, kad kariniame jūrų laivyne su E. Gallagheriu buvo „elgiamasi labai blogai“, o R. Spencerio paprašyta atsistatydinti dėl su šiuo SEAL nariu susijusios bylos ir tariamo nesugebėjimo susitvarkyti su biudžeto perviršiu.

D. Trumpas pabrėžė, kad E. Gallagheris nebus pašalintas iš SEAL pajėgų.

„Eddie ramiai išeis į atsargą turėdamas visus užsitarnautus apdovanojimus“, – tviteryje rašė JAV vadovas.

Kaip pranešė Gynybos departamentas, gynybos sekretorius Markas Esperis paprašė R. Spencerio atsistatydinimo „praradęs juo pasitikėjimą dėl jo atvirumo stygiaus per pokalbius su Baltaisiais rūmais“.

Pasak M. Esperio, jis yra „itin susirūpinęs dėl tokio elgesio“.

D. Trumpas trukdo kariuomenei?

JAV karinis jūrų laivynas buvo pradėjęs drausmės procedūrą, pagal kurią iš E. Gallagherio ir dar trijų dalinio narių galėjo būti atimti prestižiniai erelį su trišakiu vaizduojantys ženkleliai – taigi, jie iš esmės būtų atleisti iš SEAL pajėgų.

Tačiau panašu, kad dėl D. Trumpo įsikišimo šis procesas buvo nutrauktas.

Šį mėnesį prezidentas taip pat panaikino nuosprendį dėl antrojo laipsnio nužudymo vyresniajam leitenantui Clintui Lorance'ui. Jam buvo skirta 19 metų nelaisvės už tai, kad 2012-aisiais įsakė kariams šaudyti į tris neginkluotus afganus, iš kurių du mirė.

Be to, valstybės vadovas suteikė malonę Vest Pointo karo akademijos absolventui Mattui Golsteynui, buvusiam elitinių „žaliųjų berečių“ nariui, kaltinamam dėl tyčinio nužudymo už tai, kad 2010 metais nušovė įtariamą bombų gamintoją talibą.

Liepą 40-metis E. Gallagheris buvo išteisintas pagal kaltinimus, kad 2017 metais nudūrė į nelaisvę paimtą sužeistą džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) narį, kėsinosi nužudyti kitų civilių, taip pat trukdė vykdyti teisingumą.

Tačiau jis buvo pripažintas kaltu pagal kaltinimą dėl lengvesnio nusižengimo – jog kartu su kitais SEAL nariais fotografavosi su nukauto kovotojo lavonu. Taip pat buvo pažemintas jo laipsnis – nuo štabo laivūno iki vyresniojo seržanto.

Sekmadienį duodamas interviu televizijai „Fox News“, E. Gallagheris apkaltino karinį jūrų laivyną kerštaujant už tai, kad jis pateikė skundą.

„Jie galėjo bet kuriuo metu atimti mano trišakio ženklelį, – pareiškė kariškis. – Dabar jie bando tai padaryti prezidentui sugrąžinus man laipsnį.“

E. Gallagherį ryžtingai palaiko „Fox News“ ir už D. Trumpą balsavę konservatoriai.

Tačiau prezidentas taip pat sulaukė kaltinimų, kad jis trukdo kariuomenės teisminiam procesui.

Sekmadienį D. Trumpui išsiųstame laiške R. Spenceris teigė negalįs „ramia sąžine paklusti įsakymui, kuris, mano nuomone, pažeidžia mano duotą šventą priesaiką... remti ir ginti Konstituciją“.

Jis pridūrė, kad tvarkos ir drausmės palaikymas kariniame jūrų laivyne yra „itin rimtas reikalas“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.