Į Vatikaną toliau plūsta skundai: nenuveja įtarimų kunigų pedofilija

Vatikanas sulaukė rekordiškai daug skundų iš viso pasaulio dėl įtariamos kunigų pedofilijos. Šiuos atvejus registruojančios ir tiriančios tarnybos vadovas net prilygino tai cunamiui.

Popiežius Pranciškus ragino netylėti ir pranešti apie kunigų nusikaltimus.<br>AFP/„Scanpix“ nuotr.
Popiežius Pranciškus ragino netylėti ir pranešti apie kunigų nusikaltimus.<br>AFP/„Scanpix“ nuotr.
Vatikanas sulaukė rekordiškai daug skundų iš viso pasaulio dėl įtariamos kunigų pedofilijos. Šiuos atvejus registruojančios ir tiriančios tarnybos vadovas net prilygino tai cunamiui.<br>AFP/„Scanpix“ nuotr.
Vatikanas sulaukė rekordiškai daug skundų iš viso pasaulio dėl įtariamos kunigų pedofilijos. Šiuos atvejus registruojančios ir tiriančios tarnybos vadovas net prilygino tai cunamiui.<br>AFP/„Scanpix“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Specialiai „Lietuvos rytui“, Italija

Jan 2, 2020, 9:06 AM

Vatikanas teigia, kad darbuotojai nebespėja išnagrinėti visų dokumentų, susijusių su tiriamais pedofilijos atvejais.

Tarp šalių, iš kurių atkeliauja daugiausia skundų dėl kunigų nusikaltimų, minima ir Lenkija.

Šventajam Sostui vis atviriau ir drąsiau kalbant apie tamsiausią Bažnyčios dėmę – kunigų pedofiliją, Vatikaną užplūdo skundų apie skandalingus vaikų seksualinio išnaudojimo atvejus banga.

Airių monsinjoras Johnas Josephas Kennedy, nuo 2017-ųjų vadovaujantis Vatikano tikėjimo doktrinos kongregacijos drausmės tarnybai, kuri nagrinėja ir kunigams metamus įtarimus pedofilija, pranešė, kad šiemet buvo užregistruota mažiausiai 1000 tokių skundų.

Ne pirmą kartą viešai apie kunigų nuodėmes garsiai kalbantis aukštas Vatikano pareigūnas pripažino, kad jo tarnyba šiemet buvo tiesiog užversta pranešimais apie įtariamus seksualinio vaikų išnaudojimo atvejus, o jų skaičius buvo rekordinis.

„Pastaruoju metu esame liudininkai tikro skundų cunamio, net iš tų šalių, kur apie panašius atvejus anksčiau nebuvome girdėję“, – sakė monsinjoras J.J.Kennedy.

Jis atskleidė, kad tarp šalių, iš kurių gaunama daugiausia skundų, yra JAV, Pietų Amerikos valstybės, Italija ir Lenkija.

Airių dvasininkas pabrėžė, kad priblokšti tarnybos darbuotojai nespėja nagrinėti informacijos.

Pasak Italijos žiniasklaidos, lyginant su praėjusiu dešimtmečiu, tokių pranešimų padaugėjo keturis kartus, o tarnybos darbuotojų skaičius nepasikeitė.

„Aš žinau, kad katalikų mokymas pasisako prieš klonavimą. Bet jeigu galėčiau klonuoti savo darbuotojus, kad jie dirbtų trimis pamainomis septynias dienas per savaitę, gal tada būtų galima žengti tą labai svarbų žingsnį į priekį“, – žiniasklaidai karčiai juokavo J.J.Kennedy.

Jis pabrėžė, kad, nepaisant sunkumų, bus siekiama atidžiai išnagrinėti visus atvejus.

„Manau, kad jei nebūčiau kunigas ir jei turėčiau prievartą patyrusį vaiką, tikriausiai nustočiau eiti į bažnyčią“, – žiniasklaidai prisipažino šokiruotas Vatikano pareigūnas.

Tikimasi, kad kunigų vaikų išnaudojimo bylas greičiau ir efektyviau narplioti padės ir gruodį priimtas popiežiaus Pranciškaus sprendimas panaikinanti galimybę įtarimų sulaukusiems dvasininkams prisidengti popiežiškąja paslaptimi.

Pontifiko 83-iojo gimtadienio dieną, gruodžio 17-ąją, paskelbtą sprendimą Italijos žiniasklaida pavadino istoriniu ir galinčiu suteikti esminių pokyčių kovojant su šia itin skausminga Katalikų bažnyčios žaizda.

Anksčiau Bažnyčia yra nekart sulaukusi kaltinimų, kad dangsto vaikus išnaudojusius kunigus ir vengia aiškintis tiesą.

Po popiežiaus sprendimo konfidencialumą užtikrinanti vadinamojo „popiežiškoji paslaptis“ bus netaikoma tais atvejais, kai kalbama apie vaikų išnaudojimą, todėl teisėsauga galės lengviau gauti reikalingus dokumentus iš Vatikano.

„Skundai, liudijimai ir procesiniai dokumentai, kurie susiję su vaikų išnaudojimo atvejais, saugomi Vatikano arba vyskupijų archyvuose. Jiems iki šiol buvo taikoma popiežiaus paslapties apsauga. O dabar galės būti išduodami, jei jų paprašys tyrimą atliekančių šalių pareigūnai. Tai atvirumo, skaidrumo ir noro bendradarbiauti ženklas“, – sakė Šventojo Sosto žurnalistas, žinomas Vatikano ekspertas Andrea Tornielli.

Pontifikas taip pat pakeitė seksualinio išnaudojimo amžiaus ribas. Seksualiniu vaikų išnaudojimu bus laikomi atvejai, kai auka ne vyresnė nei 18 metų. Iki šiol šia riba buvo laikoma 14 metų.

Popiežius Pranciškus yra ne kartą pabrėžęs, kad sieks visomis išgalėmis kovoti su dvasininkų pedofilija.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.