„Twitter“ visam laikui užblokavo D. Trumpo paskyrą dėl smurto kurstymo grėsmės

Socialinis tinklas „Twitter“ penktadienį uždarė JAV prezidento Donaldo Trumpo paskyrą, kad būtų užkirstas kelias naujam protestuotojų puolimui prieš Kapitolijaus pastatą.

 D.Trumpas.<br>AFP/Scanpix nuotr.
 D.Trumpas.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>SIPA/Scanpix nuotr.
Neramumai Vašingtone.<br>SIPA/Scanpix nuotr.
D.Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
D.Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
D.Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
D.Trumpas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (9)

Lrytas.lt

Jan 9, 2021, 9:11 AM, atnaujinta Jan 9, 2021, 3:45 PM

D. Trumpas itin dažnai naudodavosi savo tviterio paskyra @realDonaldTrump pareiškimams, kaltinimams ir dezinformacijai skleisti, bet priemonių prieš šią jo veiklą beveik visą prezidento kadenciją nebuvo imamasi.

Twitter“ sprendimą visam laikui blokuoti D. Trumpą kritikai vadina pavėluotu ir argumentuoja, kad prezidentas ilgą laiką nesulaukė jokių sankcijų už piktnaudžiavimą. Tačiau šis žingsnis sukėlė įtūžį kraštutinės dešiniosios stovyklos nariams, prilyginantiems faktų tikrinimą žodžio laisvės varžymui.

„Atidžiai išnagrinėję pastarąsias žinutes paskyroje @realDonaldTrump, visam laikui įšaldėme šią paskyrą dėl tolesnio smurto kurstymo rizikos“, – sakoma „Twitter“ tinklaraštyje paskelbtame pranešime, aiškinančiame šį sprendimą.

Vėlai penktadienį „Twitter“ blokavo D. Trumpo pastangas apeiti šį draudimą.

Prezidentas paskelbė virtinę žinučių per JAV prezidento oficialiąją paskyrą @POTUS, kaltindamas socialinį tinklą valdančią bendrovę sąmokslu su „radikaliąja kaire“. „Twitter“ šias žinutes greitai ištrynė.

D. Trumpas taip pat paskelbė pareiškimų per savo rinkimų kampanijos paskyrą @TeamTrump, bet ši irgi buvo greitai užblokuota.

„Naudotis kita paskyra, mėginant išvengti įšaldymo, prieštarauja taisyklėms“, – naujienų agentūrai AFP sakė „Twitter“ atstovai.

„Ėmėmės žingsnių taikyti šią [taisyklę] pastarųjų žinučių @POTUS paskyroje atžvilgiu“, – sakoma pranešime.

Po trečiadienį Vašingtone įvykusio Kapitolijaus šturmo „Twitter“ laikinai blokavo D. Trumpo paskyrą ir perspėjo, kad šis sprendimas gali tapti nuolatinis.

Penktadienį jo paskyra buvo įšaldyta, kai joje buvo paskelbtos dvi žinutės. Vienoje jų D. Trumpas žadėjo, kad nė vienam iš jo šalininkų nebus rodoma „nepagarba“. Kitoje prezidentas pareiškė nedalyvausiantis savo įpėdinio Joe Bideno inauguracijos ceremonijoje, vyksiančioje sausio 20-ąją, nusižengdamas tradicijai.

„Šios dvi žinutės privalo būti vertinamos platesnių įvykių šalyje kontekstu, atsižvelgiant, kaip prezidento pareiškimai gali mobilizuoti įvairių auditorijų, be kita ko, smurtui kurstyt, taip pat [vertinant] elgesio šioje paskyroje pobūdžio pastarosiomis savaitėmis kontekstu“, – pabrėžė „Twitter“.

„Suprantame troškimą dabar visam laikui jį blokuoti“, – sakė Amerikos pilietinių teisių sąjungos (ACLU) vyresnioji teisės konsultantė Kate Ruane.

„Tačiau visiems turėtų kelti susirūpinimą, kai tokios bendrovės kaip „Facebook“ ir „Twitter“ naudojasi nevaržoma galia pašalinti žmonėms iš platformų, tapusių nepamainomomis pasisakyti milijardams“ žmonių, perspėjo ji.

D. Trumpas turi atstovų spaudai komandą ir gali lengvai pasisakyti per jį palaikančius žiniasklaidos kanalus, tokius kaip televizija „Fox News“, bet kiti žmonės, kurie galėtų būti blokuojami socialinių tinklų, tokios galimybės neturi, pastebėjo K. Ruane.

Socialinių tinklų bendrovė turi teisę savo nuožiūra spręsti jų platformose skelbiamą turintį ir nustatyti taisykles, koks turinys yra netinkamas. JAV konstitucijos 1-oji pataisa, užtikrinanti žodžio laisvę, neleidžia jos varžyti vyriausybei, bet netaikoma privačiam verslui.

Kalbos apie naują puolimą

Twitter“ nurodė, kad sprendimą blokuoti paskyrą taip pat paskatino per šią platformą ir kitur skelbiami gausėjantys raginimai rengti tolesnius ginkluotus protestus, įskaitant siūlymus sausio 17-ąją vėl atakuoti Kapitolijų ir kitus JAV sostinės pastatus.

D. Trumpas žinutės, kad jis nedalyvaus naujo prezidento inauguracijos ceremonijoje, kai kurių jo šalininkų buvo suprastos kaip tolesnis rinkimų legitimumo nepripažinimas ir ženklas, kad šis renginys būtų „saugus taikinys“, nurodė „Twitter“.

Prezidento šalininkai jo žinutę taip pat supranta kaip pagyrimą dalyvavusiems neramumuose, įvardytuose kaip mėginimas įvykdyti perversmą, ir užuominą, kad D. Trumpas neplanuoja savo noru perduoti valdžios išrinktajam prezidentui J. Bidenui, pridūrė bendrovė.

„Gyvename Orvello „1984-aisiais“, – savo paskyroje parašė prezidento vyriausias sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis. – Tai absoliuti beprotybė!“

Faktų tikrinimo vajus

D. Trumpo paskyra turėjo 81,7 mln. sekėjų ir buvo „Twitter“ populiariausių paskyrų dešimtuke. Prezidentas, šiuo kanalu paskelbęs arba pasidalijęs daugiau kaip 57 tūkst. žinučių, naudodavosi šia platforma skleisti savo žiniai be būtinybės atsakinėti į žurnalistų klausimus.

Tačiau JAV vadovas su savo mėgstamiausio socialinio tinklo valdytojais kariavo nuo pat prezidento rinkimų, kai „Twitter“ ėmėsi beprecedenčio žingsnio ir pradėjo žymėti D. Trumpo žinutes kaip neatitinkančias tikrovės.

Twitter“ penktadienį patvirtino, kad keli šimtai darbuotojų pasirašė laišką bendrovės generaliniam direktoriui Jackui Dorsey, kuriame sakoma, kad jiems kelia didelį nerimą D. Trumpo šalininkų „maištas“, kurstytas paties prezidento.

Darbuotojai ragino „Twitter“ įvertinti savo vaidmenį per trečiadienio įvykius Vašingtone.

Veiksmai prieš „QAnon“

Twitter“ taip pat blokavo Michaelo Flynno ir kitų iškilių D. Trumpo šalininkų, remiančių sąmokslo teoriją „QAnon“, paskyras. „QAnon“ judėjimo šalininkai teigia, kad D. Trumpas kariauja slaptą karą su pasauline liberalia Šėtoną garbinančių pedofilų sekta.

„Šios paskyros buvo įšaldytos vadovaujantis mūsų politika dėl koordinuotos žalingos veiklos“, – sakoma AFP gautame bendrovės pranešime.

„Atsižvelgiant į smurto, susijusį su tokio pobūdžio elgesiu, atsinaujinimo potencialą ateinančiomis dienomis, visam laikui įšaldėme paskyras, skirtas vien tik dalytis „QAnon“ turiniu“, – pridūrė „Twitter“.

Buvęs prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais M. Flynnas anksčiau susitiko su D. Trumpu Baltuosiuose rūmuose tartis, kaip būtų galima anuliuoti prezidento rinkimų rezultatus.

Socialinis tinklas „Facebook“ irgi „neribotam laikui“ blokavo D. Trumpo paskyras dėl prezidento pastangų kurstyti smurtą Kapitolijuje, sakė šios bendrovės vadovas Markas Zuckerbergas.

M. Zuckerbergas nurodė, kad D. Trumpo „Facebook“ ir „Instagram“ paskyroms anksčiau paskelbtas vienos dienos blokavimas buvo pratęstas, nes prezidentas „naudojasi mūsų platforma kurstyti smurtinį maištą prieš demokratiškai išrinktą vyriausybę“.

Šis pranešimas buvo paskelbtas, kai prezidento paskyros buvo blokuotos visose pagrindinėse socialinių tinklų platformose dėl jo melagingų pareiškimų apie neva suklastotą J. Bideno pergalę rinkimuose ir raginimų savo šalininkams šturmuoti Kapitolijų.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.