Estijoje kilus korupcijos skandalui atsistatydino premjeras J. Ratas

Estijos premjeras Juri Ratas anksti trečiadienį atsistatydino, teisėsaugai pareiškus įtarimus korupcija jo Centro partijai keletui jos aukšto rango narių, siejamų su nekilnojamojo turto plėtros projektu Talino uosto rajone, pranešė visuomeninis transliuotojas ERR ir dienraštis „Postimees“.

 J.Ratas.<br> ZumaPress.com/Scanpix nuotr.
 J.Ratas.<br> ZumaPress.com/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 13, 2021, 7:18 AM, atnaujinta Jan 13, 2021, 4:01 PM

Valdančiajai koalicijai priklausančios Centro partijos valdyba antradienį vakare susirinko aptarti padėties, kai Centro partija ir penki asmenys, įskaitant šios partijos narius, buvo paskelbti įtariamaisiais baudžiamajame tyrime, susijusiame su projekto „Porto Franco“ finansavimu.

Tarp šių asmenų yra Centro partijos generalinis sekretorius Mihhailas Korbas, taip pat nusprendęs pasitraukti iš posto, finansų ministro patarėja Kersti Kracht ir verslininkas Hillaris Tederis. Šie asmenys įtariami kyšininkavimu ir prekyba poveikiu.

J. Ratas padėkojo už galimybę ketverius metus dirbti Estijos labui premjero poste, padėti pagerinti žmonių gyvenimo standartus ir sustiprinti šalies padėtį tarptautinėje arenoje.

„Politikoje taip pat tenka priimti labai sunkių sprendimų, sprendžiant sudėtingas situacijas. Politikas turi būti tam pasiruošęs“, – kalbėjo premjeras.

Jis nurodė, kad sprendimą trauktis iš pareigų priėmė po keliolika valandų trukusio pasitarimo su partijos nariais.

„Šis sprendimas, kaip jau sakiau, buvo priimtas po konsultacijų su Estijos centro partijos valdyba, partijos frakcijos nariais, mano postui artimiausiais žmonėmis. Neabejotina, kad galėtų būti kitokių sprendinių, bet tik šis vienintelis atrodo esąs teisingas“, – pridūrė J. Ratas.

„Generalinės prokuratūros šiandien pareikšti įtarimai dar nereiškia, kad kažkas iš tikrųjų yra kaltas, bet jie neišvengiamai meta rimtą šešėlį visoms susijusioms šalims. Tokioje situacijoje [sprendimas] savo atsistatydinimu suteikti galimybę nušviesti visas aplinkybes ir viską išaiškinti atrodo kaip vienintelis teisingas dalykas. Politinės ir socialinės ramybės sąlygomis. Esu įsitikinęs, kad tyrimo pareigūnai profesionaliai ir nešališkai atliks savo darbą ir nustatys galutinę tiesą“, – sakė J. Ratas.

J. Ratas teigė nieko nežinojęs apie įtartinas „Porto Franco“ finansavimo schemas.

„Nors prisiimu politinę atsakomybę, galiu visiškai ramiai pasakyti, kad kaip premjeras nepriėmiau nė vieno piktavališko ar sąmoningai blogo sprendimo. Šiandien bendravau su generaliniu prokuroru ir Vidaus saugumo tarnyba, kurie abu patvirtino neturintys įtarimų dėl manęs. Kaip vyriausybės vadovas dėl „Porto Franco“ atvejo nejaučiau, kad kokie nors ministrai ar politinės partijos būtų bandę neteisėta kryptimi pakreipti vyriausybės sprendimus“, – sakė J. Ratas.

Jis nurodė, kad sprendimas skolinti buvo priimtas remiantis valstybinio fondo „Kredex“ pasiūlymu, o paskolos sąlygos buvo panašios į, pavyzdžiui, sprendimo dėl keltų operatorės „Tallink“ sąlygas.

„Kaip Centro partijos pirmininkas taip pat galiu visiškai nuoširdžiai patvirtinti, kad vadovaudamas partijai niekada nepadariau jokių veiksmų, kenkiančių teisingumui ar teisingumo jausmui ir jiems nepritariau. Žinoma, kaip partijos pirmininkas taip pat privalau prisiimti atsakomybę, kad šis klausimas būtų nedviprasmiškai, aiškiai ir teisingai išspręstas“, – pridūrė J. Ratas.

ERPB atsiribojo nuo skandalingo projekto Estijoje, dėl kurio atsistatydino vyriausybė

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) atsiribojo nuo skandalingo nekilnojamojo turto projekto Estijoje, dėl kurio atsistatydino premjeras Juri Ratas ir kartu jo ministrų kabinetas.

ERPB išplatino pranešimą, kuriuo pažymi, jog neturi jokių sąsajų su projektu „Porto Franco“ – žadėtos paskolos jam nesuteikė, o jos sutarties galiojimo laikotarpis baigėsi praėjusiais metais.

2020-ųjų vasario 28-ąją ERPB ir komercinis bankas „Luminor“ pasirašė „Porto Franco“ finansavimo sutartį, kuria ERPB įsipareigojo suteikti 63 mln. eurų, o „Luminor“ – 39 mln. eurų paskolą.

Estijos ekonomikos ir komunikacijų ministerijos įkurtas fondas „KredEx“ pernai liepą aptarė 39,4 mln. eurų kredito suteikimą „Porto Franco“, o vyriausybė šiai paskolai pritarė.

Pasak Estijos vyriausiojo valstybės prokuroro, įtariama, kad Hillaris Tederis ir valdančiosios Centro partijos generalinis sekretorius Mihhailas Korbas praėjusiais metais susitarė, kad H. Tederis prieš vietos valdžios rinkimus partijai paaukos iki milijono eurų mainais už „KredEx“ paskolą.

Estijos premjeras, Centro partijos lyderis J. Ratas anksti trečiadienį atsistatydino, teisėsaugai pareiškus įtarimus korupcija jo partijai ir keletui jos aukšto rango narių, siejamų su nekilnojamojo turto plėtros projektu Talino uosto rajone. Drauge su J. Ratas traukiasi visa vyriausybė.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.