Nerami Laisvės diena Baltarusijoje: telkiama specialioji technika, sulaikyta šimtai žmonių

Baltarusijos opozicijai ketvirtadienį minint Laisvės dieną – nepriklausomybės paskelbimo 1918-aisiais metines – šalyje sulaikyta beveik 120 asmenų, pranešė teisių gynimo centras „Viasna“.

 Baltarusijoje minint Laisvės dieną, teisių gynėjai praneša apie 45 sulaikytuosius.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Baltarusijoje minint Laisvės dieną, teisių gynėjai praneša apie 45 sulaikytuosius.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 25, 2021, 6:51 PM, atnaujinta Mar 25, 2021, 9:36 PM

Apie sulaikymus pranešta protestuotojų grupėms Baltarusijoje ketvirtadienį bandant įkvėpti pernai kilusį, bet rimtų represijų nuslopintą judėjimą prieš autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

„21 val. 30 min. (vietos, 20 val. 30 min. Lietuvos laiku) „Viasnai“ buvo žinoma apie mažiausiai 118 sulaikytųjų 19 Baltarusijos miestų. Iš jų 68 sulaikyti Minske“, – sakoma „Viasna“ pranešime platformoje „Telegram“.

Tarp sulaikytųjų yra žurnalistų, praneša Baltarusijos žurnalistų asociacija (BŽA).

„Minske sulaikyti akcijas nušvietinėję rusų [leidinio] „Kommersant“ žurnalistas Kirilas Krivošejevas ir „Izvestija“ fotografas Pavelas Volkovas“, – nurodė BŽA.

Kiek anksčiau „Viasna“ skelbė turintis informacijos apie kratas ir šaukimus apklausoms Tyrimų komitete įvairiuose Baltarusijos miestuose.

Telkiama specialioji technika

Vietos žiniasklaidos publikuotuose vaizduose buvo matyti, kaip mažos grupės žygiuoja per Minską mojuodamos Baltarusijos opozicijos simboliu – baltai raudonai baltomis vėliavomis, tuo metu ant valstybinių pastatų buvo iškabintos oficialios raudonai žalios vėliavos.

Minsko centre ketvirtadienį buvo telkiama specialioji technika, pranešė naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas.

Iš dalies užblokuotas Nepriklausomybės prospektas, prie prezidento administracijos pastato stovi saugumo pajėgų autobusai, vandens patrankos ir furgonai sulaikytiesiems gabenti. Niekas neįleidžiamas į Karininkų namus.

Vidaus reikalų ministerija pabrėžė, kad padėtis šalyje yra rami ir kontroliuojama.

„Visais milicijos pareigūnų veiksmais siekiama užtikrinti viešąją tvarką šalyje. Atsižvelgdami į destruktyvaus pobūdžio raginimus „Telegram“ kanaluose, žinoma, stebime situaciją. Šiuo metu ji yra rami ir kontroliuojama“, – patikino VRM atstovė Volha Čemadanova.

Sostinės valdžia anksčiau šią savaitę atmetė opozicijos prašymą leisti surengti demonstracijas Laisvės dienai paminėti.

Valstybės saugumo komiteto (KGB) vadovas anksčiau paskelbė apie planuojamus bandymus destabilizuoti padėtį šalyje per kovo 25–27 dienomis numatomas protesto akcijas ir pareiškė, kad valdžia imsis griežtų priemonių.

1918 metų kovo 25-ąją buvo paskelbta Baltarusijos Liaudies Respublikos nepriklausomybė. Oficialiai ši data Baltarusijoje neminima, bet opozicija ją švenčia kaip Laisvės dieną, ir tradiciškai Minsko gatvėse vyksta jai skirti renginiai.

Baltarusijos Liaudies Respubliką 1918-aisiais paskelbė nacionalinio judėjimo veikėjų grupė. Kaip savarankiška valstybė BLR egzistavo 1918–1919 metais, vėliau jos vyriausybė buvo priversta emigruoti. Istorikai iki šiol ginčijasi, ar galima BLR vadinti valstybe – kai kas teigia, jog tai buvo tik bandymas sukurti valstybę.

Kvietimai į naujas demonstracijas

Baltarusijos opozicija, siekdama įkvėpti gyvybės žiemą dėl griežtų valdžios priemonių nuslopusiam protestų judėjimui, paragino ketvirtadienį surengti naujų demonstracijų.

Platformos „Telegram“ kanalas NEXTA, mobilizuodavęs demonstrantus ir koordinuodavęs jų veiksmus šešis protestų mėnesius, paragino vairuotojus ketvirtadienį signalizuoti garsiniais signalais ir kvietė žmones vakare leisti fejerverkus.

Didžiulės demonstracijos Baltarusijoje prasidėjo pernai rugpjūtį, A. Lukašenką paskelbus prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų diplomatai vadina suklastotais, nugalėtoju. Nuo 1994 metų 10 mln. gyventojų turinčią šalį geležiniu kumščiu valdantis A. Lukašenka dirba jau šeštą kadenciją.

Masinės demonstracijos prieš prezidentą vykdavo kas savaitę ir truko daug mėnesių. Piko metu jose dalyvaudavo apie 100 tūkst. žmonių ir atrodė, kad A. Lukašenkos pozicijos silpnėja.

Tačiau protestų judėjimas buvo palaipsniui nuslopintas masiškai sulaikant žmones. Šimtai jų tvirtina, kad sulaikyti buvo kankinami.

Per neramumus keli protestuotojai žuvo, o daugiau kaip 400 buvo nuteisti kalėti už viešosios tvarkos pažeidimus.

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba trečiadienį paragino Baltarusiją nutraukti susidorojimą su taikiais demonstrantais, o žmogaus teisių komisarę – atlikti tyrimą dėl pažeidimų, susijusių su rugpjūčio 9-osios rinkimais ir režimo atsaku į antivyriausybinius protestus.

Tačiau Rusijos prezidento Vladimiro Putino remiamas A. Lukašenka laikosi tvirtai, o visi pagrindiniai jo oponentai yra arba įkalinti, arba pabėgę iš šalies.

Anksčiau šiais metais per jam lojalių pareigūnų susirinkimą A. Lukašenka pareiškė atlaikęs Vakarų pakurstytą „spalvotąją revoliuciją“, turėdamas omenyje šio amžiaus pradžios sukilimus posovietinėse šalyse.

Tuo metu Baltarusijos teismai ėmė konvejeriu skelbti apkaltinamuosius nuosprendžius protestuotojams, aktyvistams ir žurnalistams. Jiems už dalyvavimą masiniuose renginiuose skiriamos įkalinimo bausmės iki 10 metų.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.