JT teismas paliko galioti R. Mladičiui skirtą įkalinimą iki gyvos galvos Vadovaujamos pajėgos per kelias dienas išžudė 8 tūkst. žmonių

Jungtinių Tautų tribunolo teisėjai antradienį atmetė buvusio Bosnijos serbų pajėgų lyderio Ratko Mladičiaus apeliaciją dėl įkalinimo iki gyvos galvos, jam skirto už genocidą per 1995 metų Srebrenicos žudynes – didžiausią kraujo praliejimą Europoje po Antrojo pasaulinio karo.

 R.Mladičius.<br> AFP/Scanpix nuotr.
 R.Mladičius.<br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 8, 2021, 8:16 PM

JT tribunolas Hagoje paliko galioti 2017 metų nuosprendžius R. Mladičiui už genocidą, karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, susijusius su 1992–1995 metų Bosnijos karu.

„Bosnijos skerdiku“ pramintas 79 metų R. Mladičius, kuris kažkada buvo tvirto sudėjimo generolas, sėdėjo ir per ausines abejingai klausėsi pirmininkaujančios teisėjos Priscos Nyambe skaitomo nuosprendžio.

„Apeliacinė kolegija patvirtino įkalinimo iki gyvos galvos nuosprendį, skirtą p. Mladičiui teismo kolegijos“, – sakoma Hagoje posėdžiaujančio Tarptautinio baudžiamųjų tribunolų tarptautinio liekamojo mechanizmo (IRMCT) pranešime.

IRMCT, nagrinėjančio bylas, svarstytas dabar jau uždaryto JT Tarptautinio baudžiamojo tribunolo buvusiai Jugoslavijai (TBTBJ), penkių teisėjų verdiktas yra galutinis ir nebeskundžiamas.

Kai kurių iš 8 tūkst. Bosnijos serbų užimtoje Srebrenicoje išžudytų vyrų ir berniukų, daugiausia musulmonų, motinos verdikto laukė prie teismo.

„Šiandien istorinė diena ne tik mums, motinoms, bet ir visiems Balkanams, Europai ir pasauliui“, – naujienų agentūrai AFP prie teismo sakė vienos iš „Srebrenicos motinų“ asociacijų prezidentė Munira Subašič.

„Jis yra pabaisa, neatgailaujantis dėl to, ką padarė, net po 26 metų. Kur tik ateidavo jų armija, kur tik žengė jų koja, jie vykdydavo genocidą“, – pridūrė ji.

JT žmogaus teisių komisarė sveikina nuosprendžio R. Mladičiui patvirtinimą

Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisarė antradienį sveikino karo nusikaltimų tribunolo teisėjų sprendimą palikti galioti įkalinimo iki gyvos galvos bausmę R.Mladičiui už genocidą per 1995 metų Srebrenicos žudynes – didžiausią kraujo praliejimą Europoje po Antrojo pasaulinio karo.

Michelle Bachelet sakė sveikinanti JT tribunolo Hagoje – Tarptautinio baudžiamųjų tribunolų tarptautinio liekamojo mechanizmo (IRMCT) – sprendimą atmesti R. Mladičiaus apeliaciją dėl 2017 metais paskelbtų nuosprendžių už genocidą, karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, susijusių su 1992–1995 metų Bosnijos karu.

M. Bachelet komentarai pateikti bendrame pareiškime su JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso specialiąja patarėja genocido prevencijos klausimais Alice Wairimu Nderitu.

Antradienio sprendimas „akcentuoja tarptautinės teisingumo sistemos ryžtą užtikrinti atskaitomybę, kad ir kiek tai užtruktų; Mladičiaus atveju – kone trys dešimtmečiai po jo įvykdytų pasibaisėtinų nusikaltimų“, sakė M. Bachelet.

„Bosnijos skerdiku“ pramintas R. Mladičius buvo brutalios trijulės, kurios politiniam sparnui atstovavo buvęs Jugoslavijos prezidentas Slobodanas Miloševičius ir buvęs Bosnijos serbų lyderis Radovanas Karadžičius, karinis sparnas.

1995 metų liepos 11 dieną Srebrenicos miestelį užėmusios serbų pajėgos per kelias dienas išžudė daugiau kaip 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų.

Srebrenicos žudynės, dviejų tarptautinių teismų pripažintos genocidu, įvyko einant į pabaigą 1992–1995 metų kruvinam karui tarp Bosnijos kroatų, musulmonų ir serbų, pareikalavusiam apie 100 tūkst. gyvybių.

„Sprendimas palikti galioti [buvusio] Tarptautinio baudžiamojo tribunolo buvusiai Jugoslavijai (TBTBJ) nuosprendžius Mladičiui ir jam [paskirtą] įkalinimo iki gyvos galvos bausmę suteikia istorinio tikrumo ir užbaigtumo aukoms ir išgyvenusiesiems“, – pareiškime sakė A. W. Nderitu.

„[Sprendimu] taip pat pasiunčiama nepaprastai svarbi žinia Vakarų Balkanams, kur matome ne tik išliekantį, bet ir stiprėjantį genocido neigimą bei tokių nuteistų nusikaltėlių kaip Mladičius šlovinimą“, – pabrėžė ji.

M. Bachelet ir A. W. Nderitu pareiškime ragina pareigūnus ir žiniasklaidą „susilaikyti nuo revizionistinių temų, nesantaiką sėjančios retorikos ir neapykantos kurstymo“.

„Mladičiaus nusikaltimai buvo atstumianti politiniais tikslais kurstytos neapykantos kulminacija. Šiandienos sprendimas yra apie jo individualią atsakomybę už savo baisius veiksmus, o ne apie kolektyvinę bausmę ar kaltės priskyrimą kokiai nors konkrečiai bendruomenei“, – sakė M. Bachelet.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.