Talibanui artėjant prie Kabulo JAV organizuoja evakuacijos operacijas

Talibanas šeštadienį toliau stiprino savo pozicijas aplink Kabulą, nuo kovotojų besitraukiantys pabėgėliai užplūdo Afganistano sostinę, o JAV jūrų pėstininkai buvo pasiųsti į šį miestą prižiūrėti evakuacijos operacijų.

JAV administracija rengia susitarimą su Kataru, pagal kurį šioje šalyje būtų laikinai įkurdinti Afganistano piliečiai, teikę pagalbą Amerikos kariškiams, taip pat jų šeimų nariai.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
JAV administracija rengia susitarimą su Kataru, pagal kurį šioje šalyje būtų laikinai įkurdinti Afganistano piliečiai, teikę pagalbą Amerikos kariškiams, taip pat jų šeimų nariai.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 14, 2021, 8:34 AM, atnaujinta Aug 14, 2021, 10:41 AM

Talibams užėmus antrąjį ir trečiąjį pagal dydį Afganistano miestus Kabulas faktiškai buvo apsuptas. Sostinė lieka paskutinis prieglobstis vyriausybės pajėgoms, kurios kitur islamistams kovotojams priešinosi menkai arba pasitraukė be kovos.

Kovotojai dabar įsitvirtinę vos už 50 km nuo Kabulo, todėl Jungtinės Valstijos ir kitos šalys skuba oru evakuoti savo piliečius iš Afganistano sostinės, baiminantis, kad gali prasidėti didelio masto šturmas.

Apie smarkias kautynes pranešama iš Mazari Šarifo – izoliuoto tebesipriešinančio šiaurinio miesto, kur karo vadas ir buvęs viceprezidentas Abdul Rashidas Dostumas sutelkė jam ištikimas sukarintas pajėgas, griežtai nusistačiusias prieš Talibaną.

Vieninteliai dar neužimti svarbūs miestai yra Džalalabadas, Gardezas ir Chostas, tačiau mažai tikėtina, kad jie dabar atkakliai priešinsis.

JAV ambasadai buvo įsakyta pradėti naikinti konfidencialią medžiagą. Į Kabulą taip pat atvyko pirmieji iš 3 000 amerikiečių karių, turinčių užtikrinti oro uosto saugumą ir padėti organizuoti evakuaciją.

Virtinė šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Daniją ir Ispaniją, penktadienį paskelbė išgabensiančios savo ambasadų darbuotojus.

Tarp Kabulo gyventojų ir dešimčių tūkstančių žmonių, pastarosiomis savaitėmis atvykusių į sostinę ieškoti prieglobsčio, vyravo sąmyšis ir baimė dėl ateities.

„Nežinome, kas dedasi“, – naujienų agentūrai AFP sakė sostinės gyventojas Khairddin Logari.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas savo ruožtu pareiškė esąs „giliai sujaudintas“ pranešimų apie blogą elgesį su moterimis Talibano jau užimtose teritorijose. Per kovotojų ankstesnio valdymo laikotarpį 1996–2001 metais Afganistanui buvo primestas itin brutalus islamistinis režimas.

„Ypač šiurpina ir drasko širdį matant pranešimus, kad sunkiai iškovotos Afganistano mergaičių ir moterų teisės dabar atimamos“, – kalbėjo A. Guterresas.

Talibano puolimo mastas ir sparta apstulbino afganistaniečius ir JAV vadovaujamą aljansą, skyrusį milijardus šiai šaliai, kai Talibano režimas buvo nuverstas per karinę intervenciją po Rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose prieš 20 metų.

Artėjant JAV prezidento Joe Bideno nustatytam galutiniam terminui išvesti paskutines amerikiečių pajėgas iš Afganistano, talibams pasiduodavo pavieniai afganistaniečiai kariai, daliniai ir net ištisos divizijos. Tokiu būdu į kovotojų rankas patenka vis daugiau transporto priemonių, ginkluotės ir karinės įrangos, leidžiančios jiems dar labiau spartinti savo žaibišką puolimą.

„Betarpiško pavojaus nėra“

Nors vyksta karštligiška evakuacija, J. Bideno administracija toliau tvirtina, kad scenarijus, jog Talibanas visiškai perims valdžią Afganistane, nėra neišvengiamas.

„Kabului šio metu nėra iškilęs betarpiškas pavojus“, – penktadienį teigė Pentagono atstovas Johnas Kirby, nors ir pripažino, kad Talibano kovotojai „stengiasi izoliuoti“ miestą.

Talibano puolimas pastarosiomis dienomis spartėjo – buvo užimtas šiaurėje esantis Herato miestas, o praėjus vos kelioms valandoms buvo paskelbta, kad kovotojai perėmė kontrolę ir Kandahare, šios grupuotės dvasiniame lopšyje šalies pietuose.

Kandaharo gyventojas Abdul Nafi sakė AFP, kad padėtis mieste rami, vyriausybės pajėgoms pasitraukus į netoliese esančias bazes, kur jos derasi dėl kapituliacijos sąlygų.

„Išėjęs į lauką ryte mačiau baltas Talibano vėliavas daugumoje miesto aikščių, – pasakojo jis. – Atrodė, tarsi tai būtų pirmoji Id [al Adhos, Aukojimo šventės] diena.“

Talibaną remiančiose paskyrose socialiniuose tinkluose buvo skelbiama apie didžiulį karo grobį, patekusį į kovotojų rankas. Nuotraukose ir vaizdo įrašuose matyti šarvuotosios mašinos, sunkioji ginkluotė ir netgi bepilotė skraidyklė, užgrobtos talibų karinėse bazėse, kai iš jų buvo išstumtos vyriausybės pajėgos.

Herate talibai sučiupo veteraną karo vadą Ismailą Khaną, 2001 metais padėjusį JAV pajėgoms nuversti Talibano režimą, o pastaruoju metu kartu su jam ištikimų sukarintų grupių kovotojais vadovavusį šios provincijos sostinės gynybai.

Logaro provincijos sostinė Pole Alamas tapo paskutiniuoju penktadienį talibams atitekusiu miestu.

Sraigtasparniai siuvo pirmyn ir atgal tarp Kabulo oro uosto ir didžiulio JAV diplomatinio komplekso smarkiai įtvirtintoje Kabulo „Žaliojoje zonoje“. Šie vaizdai daugeliui priminė prieš 46 metus įvykusį amerikiečių pasitraukimą iš Saigono, žymėjusį Vietnamo karo pabaigą.

Per JAV vadovaujamą evakuaciją stengiamasi išgabenti tūkstančius žmonių, įskaitant ambasadų darbuotojus, taip pat afganistaniečius ir jų šeimas, bijančius talibų keršto už jų darbą vertėjais arba kitokią pagalbą Jungtinėms Valstijoms.

J. Kirby sakė, jog didžioji dalis evakuaciją organizuojančių karių bus sutelkti sekmadienį ir kad bus galima išskraidinti iš Afganistano tūkstančius žmonių per dieną.

„Pajėgumai nesukels rūpesčių“, – teigė jis.

JAV tariasi su Kataru dėl laikino pabėgėlių afganistaniečių įkurdinimo

JAV administracija rengia susitarimą su Kataru, pagal kurį šioje šalyje būtų laikinai įkurdinti Afganistano piliečiai, teikę pagalbą Amerikos kariškiams, taip pat jų šeimų nariai. Tai penktadienį pranešė televizijos kanalas CNN.

Jo šaltinių duomenimis, omenyje turima apie 8 tūkst. pabėgėlių. Jeigu pavyks susitarti, tai „netrukus“ į Kataro sostinę Dohą išvyks pirmoji 1-2 tūkst. afganistaniečių grupė. Kataro ambasada Jungtinėse Valstijose neatsakė į CNN prašymą pakomentuoti šią informaciją.

JAV valstybės departamento pareigūnai teigė kol kas negalį įvardyti trečiųjų šalių, kur bus įkurdinti pabėgėliai afganistaniečiai. „Mes svarstome visus galimus variantus. Mes nesame parengę pranešimo apie kandidatų gauti specialias imigrantų vizas apgyvendinimo vietas trečiosiose šalyse“, – sakė žurnalistams Valstybės departamento atstovas. JAV paskelbus ginkluotos operacijos Afganistane pabaigą ir kariuomenės išvedimo pradžią, Talibano judėjimas pradėjo Vyriausybės pajėgų puolimą. Įvairiais duomenimis, radikalai jau kontroliuoja iki 85 proc. Afganistano teritorijos, taip pat rajonus pasienyje su Iranu, Kinija, Pakistanu, Tadžikistanu ir Turkmėnija. Talibai užėmė daugiau kaip pusę šalies provincijų centrų, taip pat Puli Alamo miestą, kuris yra tik už 50 kilometrų nuo Kabulo.

Italijos URM vadovas neatmeta, kad ambasados Kabule personalas bus evakuotas

Italijos užsienio reikalų ministras Luigis Di Maio neatmeta, kad, blogėjant situacijai Afganistane, šalies ambasados Kabule darbuotojai bus evakuoti.

„Mes ruošiamės visiems galimiems įvykiams, taip pat ir evakuacijai. Mes turime galvoti apie ambasados personalo saugumą. Jei atsiras tokia būtinybė, mes su Gynybos ministerijos pagalba kuo greičiau visus darbuotojus grąžinsime į Italiją“, – sakė jis šeštadienį paskelbtame interviu laikraščiui „Corriere della Sera“.

Anot L. Di Maio, evakuacijos atveju ambasados darbuotojai tęs savo darbą iš Romos. Diena anksčiau gynybos ministras Lorenzas Guerinis pareiškė, kad evakuojami Italijos ambasadai dirbę afganistaniečiai. Jų yra kiek daugiau kaip 200.

NATO misijoje dalyvavęs Italijos kontingentas, kurį sudarė apie 900 kariškių, jau išvestas iš Afganistano. Italijos URM vadovas atmetė naujos karinės misijos galimybę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Lietuva tiesiogiai“: ar kare rusai naudoja lietuviškus vagonus?