Rusijos žiniasklaida reikalauja nutraukti žurnalistų persekiojimą

Kelios Rusijos žiniasklaidos priemonės penktadienį paskelbė prezidentui Vladimirui Putinui ir kitiems šalies vadoms adresuotą atvirą laišką, kuriuo pareikalavo nutraukti „valstybinę kampaniją“ prieš nepriklausomą žurnalistiką.

Pasipiktinimas kilo Maskvai „užsienio agentais“ paskelbus kelis leidinius ir atskirus žurnalistus.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Pasipiktinimas kilo Maskvai „užsienio agentais“ paskelbus kelis leidinius ir atskirus žurnalistus.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 27, 2021, 2:04 PM

Pasipiktinimas kilo Maskvai „užsienio agentais“ paskelbus kelis leidinius ir atskirus žurnalistus. Ši žyma įpareigoja juos laikytis varginančių administracinių procedūrų ir atitinkamai žymėti visą skelbiamą medžiagą.

Nepriklausoma žurnalistika Rusijoje vis labiau spaudžiama, ypač pastaruoju metu, kai artėja rugsėjį vyksiantys parlamento rinkimai.

Laišką pasirašė šiemet prie „užsienio agentų“ priskirti naujienų portalas „Meduza“ ir televizija „Dožd“, taip pat leidinys „Forbes Russia“ ir dar kelios vietos žiniasklaidos priemonių.

„Mes, rusų ir rusakalbės žiniasklaidos žurnalistai bei redaktoriai, reikalaujame nedelsiant nutraukti valstybinę kampaniją prieš nepriklausomą spaudą“, – rašoma atvirame laiške.

Jame priduriama, kad „užsienio agentų“ etiketės „tiesiogiai pažeidžia“ konstituciją bei žiniasklaidos įstatymus ir žlugdo žodžio laisvę.

Laiške teigiama, kad dėl tokio statuso arba uždaromos žiniasklaidos priemonės, arba sudaromos „diskriminacinės sąlygos“, ribojančios žurnalistų darbą.

„Užsienio agentais“ paskelbtos organizacijos ar asmenys privalo atskleisti finansavimo šaltinius ir žymėti visas savo publikacijas, įskaitant pranešimus socialinėje žiniasklaidoje. Kitu atveju jiems gresia baudos.

Be to, šis statusas atgraso reklamuotojus, kurie yra pagrindinis daugelio nepriklausomų žiniasklaidos priemonių pajamų šaltinis.

Liepą žurnalistinių tyrimų leidinys „Projekt“, rašęs apie Rusijos elito turtus, buvo paskelbtas „nepageidaujama organizacija“ – taigi, jo veikla šalyje faktiškai buvo uždrausta, atsižvelgiant į baudų ar laisvės atėmimo bausmės grėsmę.

Rusija taip pat užblokavo dviejų žiniasklaidos priemonių ir vienos žmogaus teisių grupės, susijusios su užsienyje gyvenančiu Kremliaus kritiku Michailu Chodorkovskiu, tinklapius.

Pirmieji teisės aktai, kuriuose buvo vartojamas terminas „užsienio agentas“, nuo sovietmečio turintis neigiamą konotaciją, buvo priimti 2012 metais; iš pradžių jie reglamentavo tik nevyriausybinių organizacijų veiklą.

2017 metais šių įstatymų nuostatas pradėta taikyti ir žiniasklaidos organizacijoms, Jungtinėms Valstijoms „užsienio agentu“ paskelbus Kremliaus finansuojamą televiziją RT, anksčiau vadintą „Russia Today“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.