Paviešintame FTB rašte minimi galimi Saudo Arabijos ryšiai su Rugsėjo 11-osios atakų vykdytojais

JAV prezidento Joe Bideno administracija šeštadienį išslaptino Federalinio tyrimų biuro (FTB) raštą, suteikiantį naujo pagrindo įtarimams, kad Saudo Arabijos pareigūnai turėjo ryšių su Rugsėjo 11-osios atakas įvykdžiusiais lėktuvų pagrobėjais, nors dokumente nepateikiama konkrečių įrodymų, kurių tikėjosi Rijadą į teismą patraukę aukų artimieji.

JAV prezidento J. Bideno administracija išslaptino FTB raštą, suteikiantį naujo pagrindo įtarimams, kad Saudo Arabijos pareigūnai turėjo ryšių su Rugsėjo 11-osios teroristais.<br>imago images/Scanpix nuotr.
JAV prezidento J. Bideno administracija išslaptino FTB raštą, suteikiantį naujo pagrindo įtarimams, kad Saudo Arabijos pareigūnai turėjo ryšių su Rugsėjo 11-osios teroristais.<br>imago images/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 12, 2021, 12:58 PM, atnaujinta Sep 12, 2021, 1:00 PM

2016 metų balandžio 4 dienos rašte, kuris iki šiol buvo įslaptintas, apibūdinami ryšiai tarp Omaro Bayoumi – tuomečio studento, kaip įtariama, dirbusio Saudo Arabijos žvalgybai – ir dviejų teroristų tinklo „al Qaeda“ veikėjų, prisidėjusių prie sąmokslo pagrobti keturis keleivinius lėktuvus ir nukreipti juos į taikinius Niujorke ir Vašingtone.

Remiantis 2009 ir 2015 metų pokalbiais su šaltiniu, kurio tapatybė lieka įslaptinta, dokumente išsamiai aprašomi O. Bayoumi ir dviejų pagrobėjų – Nawafo al Hazmi ir Khalido al Midharo – kontaktai ir susitikimai, abiem sąmokslininkams 2000-aisiais atvykus į Pietų Kaliforniją.

Dokumente taip pat minimi jau kurį laiką įtariami šių dviejų asmenų ryšiai su Fahadu al Thumairy – Karaliaus Faado mečetės Los Andžele konservatyviu imamu – ir su vienu pareigūnu, dirbusiu Saudo Arabijos konsulate šiame JAV mieste.

Rašte teigiama, kad su šaltiniu susiję telefono numeriai rodo jo sąsajas su keliais žmonėmis, padėjusiais N. al Hamzi ir Kh. al Midharui jiems būnant Kalifornijoje. Tarp šių asmenų minimi O. Bayoumi, F. al Thumairy ir pats šaltinis.

Remiantis dokumentu, šaltinis FTB sakė, jog O. Bayoumi, formaliai laikytas studentu, Saudo Arabijos konsulate turėjo „labai aukštą statusą“.

„Bayoumi suteikė al Hamzi ir al Midharui tokios pagalbos kaip vertimas, kelionių organizavimas, apgyvendinimas ir finansavimas“, – pažymima rašte.

Ten pat nurodoma, jog FTB šaltinio žmona pasakojo, kad O. Bayoumi dažnai kalbėdavo apie „džihadą“.

Rašte O. Bayoumi ir F. al Thumairy dėl savo pokalbių telefonų ir kitokios komunikacijos dar labiau susiejami su Anwaru al Alaki – JAV gimusiu dvasininku, tapusiu svarbia „al Qaeda“ figūra ir 2011 metais nukautu per drono smūgį Jemene.

Paskelbtas dokumentas yra gerokai suredaguotas, jame nenurodomas aiškus tiesioginis ryšys tarp Saudo Arabijos vyriausybės ir pagrobėjų.

Raštas buvo paskelbtas JAV prezidentą Joe Bideną spaudžiant Rugsėjo 11-osios aukų artimiesiems, patraukusiems Rijadą į teismą dėl numanomo bendrininkavimo.

Trys iš eilės Jungtinių Valstijų administracijos atsisakė išslaptinti ir paviešinti su šia byla susijusius dokumentus, tikriausiai nenorėdamos pakenkti Vašingtono ir Rijado santykiams.

Vienas ieškovų lyderių Jimas Kreindleris pareiškė, jog naujai paviešintas raštas patvirtina pagrindinį ieškinio teiginį, kad Saudo Arabijos vyriausybė padėjo užpuolikams.

„Šiuo pirmuoju dokumentų paskelbimu baigiasi 20 metų Saudo Arabijos dėtos viltys, kad JAV vyriausybė nuslėps jos vaidmenį Rugsėjo 11-osios įvykiuose“, – pareiškime nurodė J. Kreindleris.

Šeimos dar tikisi, kad pagal J. Bideno įsaką per ateinantį pusmetį bus paskelbta daugiau slaptos medžiagos.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.