Rusai po beprecedenčio masto represijų pradeda balsuoti parlamento rinkimuose Rinkimų dieną A. Navalno programėlė dingo iš „Google“ ir „Apple“ parduotuvių

Tolimuosiuose Rytuose prasidėjo balsavimas tris dienas truksiančiuose Rusijos rinkimuose, kuriuose, pasitelkiant beprecedenčio masto represijas, buvo uždrausta dalyvauti daugumai Kremliaus kritikų.

V.Putinas.<br>TASS/Scanpix nuotr.
V.Putinas.<br>TASS/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 17, 2021, 8:02 AM, atnaujinta Sep 17, 2021, 2:25 PM

Parlamento ir vietos valdžios rinkimai didžiausioje pasaulio valstybėje, nusidriekusioje per 11 laiko zonų, prasideda penktadienį 8 valandą. Tad maskviečiams rengiantis miegoti, Tolimųjų Rytų Čukčių autonominės apygardos ir Kamčiatkos krašto gyventojai rengėsi balsuoti.

„Pradėkime! – per tiesioginę transliaciją paskelbė Centrinės rinkimų komisijos vadovė Ela Pamfilova. – Labai džiaugiamės!“

Prognozuojama, kad prezidentą Vladimirą Putiną remianti „Vieningoji Rusija“ išlaikys daugumą žemuosiuose parlamento rūmuose – Valstybės Dūmoje, tačiau kelios dienos iki balsavimo pradžios šios partijos populiarumo reitingai buvo žemi.

Per balsavimą bus renkami įstatymų leidėjai į 450 vietų Valstybės Dūmą, kur „Vieningoji Rusija“ šiuo metu turi 334 mandatus.

Rinkimų kampanijos laikotarpį aptemdė beprecedentis spaudimas nepriklausomai žiniasklaidai ir disidentų balsų tildymas, prasidėjęs nuo garsiausio V. Putino kritiko Aleksejaus Navalno arešto sausio mėnesį.

Daug Rusijos rinkėjų yra nusivylę mažėjančiomis pajamomis ir neketino balsuoti, bet V. Putinas ragino išrinkti „stiprų“ parlamentą.

„Dedu viltis į jūsų atsakingą, subalansuotą ir patriotišką pilietinę poziciją“, – pabrėžė V. Putinas vaizdo kreipimesi, ragindamas rinkėjus paremti deputatus, dirbsiančius „kiekvieno piliečio“ interesų labui.

68 metų lyderis šiuo metu izoliuojasi, Kremliui šią savaitę pranešus apie COVID-19 protrūkį valstybės vadovo artimiausioje aplinkoje. V. Putinas atšaukė visus asmeninius renginius po to, kai dešimtims jo artimiausios aplinkos žmonių buvo testais patvirtinta COVID-19.

Prašymas iš kalėjimo

Pareiškime iš kalėjimo A. Navalnas paprašė rusų nusikratyti apatijos ir balsavimu nušalinti Kremlių remiančius kandidatus.

„Argi jums neįdomu pabandyti?“ – per „Instagram“ klausė jis ir pridūrė, kad net kalėjime nepraranda optimizmo, todėl ragina ir visus rusus jo neprarasti.

„Tikrai nemanau, kad nieko negaliu pakeisti“, – sakė 45 metų opozicionierius, pernai per plauką likęs gyvas po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl savo apnuodijimo jis kaltina Kremlių.

Balsingiausias V. Putino kritikas šalyje A. Navalnas atlieka įkalinimo bausmę, jam skirtą dėl kaltinimų sukčiavimu senoje byloje, o jo organizacijos šiemet buvo uždraustos.

A. Navalno sąjungininkams neleista kelti savo kandidatūrų, todėl prieš rinkimus jo komanda agitavo laikytis vadinamosios „išmaniojo balsavimo“ strategijos ir palaikyti kandidatus, turinčius daugiausiai šansų nurungti „Vieningosios Rusijos“ atstovus.

Dauguma iš 225 kandidatų, už kuriuos trečiadienį paragino balsuoti A. Navalno sąjungininkai, priklauso Komunistų partijos sąrašui.

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ užblokavo dešimtis su A. Navalnu susijusių interneto svetainių, taip pat A. Navalno bendražygių „Išmaniojo balsavimo“ tinklalapį, be to, primygtinai pareikalavo, kad „Google“ ir „Apple“ pašalintų „Išmaniojo balsavimo“ programėlę iš savo parduotuvių.

Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad A. Navalno programėlės kūrėjai turi ryšių su Pentagonu. Praėjusią savaitę Užsienio reikalų ministerija iškvietė JAV ambasadorių šalyje Johną Sullivaną dėl JAV technologijų milžinių „kišimosi į rinkimus“.

Prieš rinkimus „Vieningosios Rusijos“ populiarumas buvo maždaug 30 proc., rodė valstybinio visuomenės nuomonės tyrimų instituto VTsIOM apklausos. Tai 10 punktų mažiau nei per praėjusius Valstybės Dūmos rinkimus 2016 metais.

Tačiau prognozuojama, kad „Vieningoji Rusija“ išsaugos dviejų trečdalių daugumą Dūmoje – pakankamą konstitucijai keisti. Pernai tuo pasinaudojant buvo įvykdytos reformos, sudariusios sąlygas V. Putinui savo valdymą pratęsti iki 2036 metų.

Balsavimas internetu ir asmeniškai vyks tris dienas. Kaip aiškino procesą organizuojantys pareigūnai, taip siekiama apriboti riziką, kad rinkėjai užsikrės koronavirusu.

Opozicija teigia, kad kelios balsavimo dienos suteikia pareigūnams daugiau galimybių klastoti rezultatus.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) rugpjūčio mėnesį paskelbė, kad dėl Maskvos nustatytų limitų nesiųs stebėtojų stebėti Rusijos rinkimų.

„Protestai mažai tikėtini“

Rinkimų kampanija buvo blanki, o pats balsavimas, pasak kritikų, praktiškai yra automatinis V. Putino sąjungininkų patvirtinimas.

Carnegie strateginių studijų centro Maskvoje politikos analitikas Andrejus Kolesnikovas sakė, kad Kremliui reikia sukalbamo parlamento prieš V. Putino dabartinės kadencijos pabaigą 2024 metais.

Įtarimai dėl klastojimo per 2011 metų parlamento rinkimus išprovokavo dideles demonstracijas, bet šįkart politikos stebėtojai protestų nesitiki.

„Po Dūmos rinkimų protestai mažai tikėtini, nes opozicija ir pilietinė visuomenė yra demoralizuotos, – rašė A. Kolesnikovas. – Režimo griežtos priemonės bus [dar] griežtesnės.“

Be „Vieningosios Rusijos“ rinkimuose dalyvauja dar 13 partijų.

225 iš 450 Valstybės Dūmos narių išrenkami pagal partijų sąrašus, o likusieji – vienmandatėse apygardose.

Teisę balsuoti šiuose rinkimuose turi daugiau kaip 108 mln. rinkėjų Rusijoje ir dar 2 mln. užsienyje.

Balsavime gali dalyvauti rusiškus pasus turintys asmenys Maskvos aneksuotame Ukrainos Krymo pusiasalyje ir dviejuose prorusiškų separatistų kontroliuojamuose regionuose Ukrainos rytuose.

Dešimtyse Rusijos regionų taip pat balsuojama vietos valdžios rinkimuose, įskaitant regionų parlamentų ir gubernatorių rinkimus.

Rinkimų dieną A. Navalno programėlė dingo iš „Google“ ir „Apple“ parduotuvių

Kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno „Išmaniojo balsavimo“ programėlė penktadienį dingo iš „Google“ ir „Apple“ parduotuvių, rusams pradėjus balsuoti tris dienas truksiančiuose parlamento rinkimuose po beprecedenčio masto represijų.

„Navalno programėlės pašalinimas iš parduotuvių yra gėdingas politinės cenzūros veiksmas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė A. Navalno bendražygis Ivanas Ždanovas.

Pagal opozicionieriaus komandos „išmaniojo balsavimo“ strategiją rusai raginami palaikyti kandidatus, turinčius daugiausiai šansų nurungti prokremliškos valdančiosios „Vieningosios Rusijos“ atstovus.

Šią savaitę Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ primygtinai pareikalavo, kad „Google“ ir „Apple“ pašalintų „Išmaniojo balsavimo“ programėlę iš savo parduotuvių.

Ketvirtadienį bendrovių „Google“ ir „Apple“ atstovai buvo iškviesti į Rusijos parlamento aukštųjų rūmų – Federacijos Tarybos – posėdį.

Parlamento Užsienio reikalų komiteto narys Andrejus Klimovas pakartojo kaltinimus technologijų milžinėms, esą jos „kišasi“ į Rusijos vidaus reikalus.

Lietuvoje dirbantis artimas A. Navalno bendražygis Leonidas Volkovas pareiškė, kad šios kompanijos „pasidavė Kremliaus šantažui“.

„Prieš mus visa Rusijos valstybė ir net didžiosios technologijų kompanijos“, – susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalu paskelbė A. Navalno komanda.

Pats A. Navalnas iš kalėjimo ragino šalininkus atsisiųsti programėlę. Rinkimų išvakarėse jo komanda paragino rusus paremti Komunistų partijos kandidatus.

Sausį A. Navalnas buvo sulaikytas ir vasarį pasiųstas už grotų. Vėliau jo politiniai biurai ir Kovos su korupcija fondas buvo paskelbti „ekstremistiniais“ ir uždrausti. Visi svarbiausi jo bendražygiai išvyko iš šalies.

„Roskomnadzor“ uždraudė dešimtis su A. Navalnu susijusių interneto svetainių, įskaitant pagrindinę jo svetainę navalny.com.

Kremlius: pašalindamos A. Navalno programėlę „Google“ ir „Apple“ vykdė Rusijos įstatymus

Kremlius penktadienį sakė, kad bendrovės „Google“ ir „Apple“, pašalindamos Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno programėlę, patariančią, kaip balsuoti per rinkimus, kad susilpnėtų Rusijos valdančiosios partijos pozicijos, pakluso Rusijos įstatymo „raidei ir dvasiai“.

„Ši programėlė mūsų šalies teritorijoje uždrausta“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Jis pripažino, kad „Google“ ir „Apple“ pašalino programėlę iš savo parduotuvių pagal Rusijos įstatymų „raidę ir dvasią“.

Į klausimą, ar galima sveikinti šių technologijų milžinių veiksmus vykdant rusų pareigūnų reikalavimus, D. Peskovas atsakė: „Be abejo, žinoma. Teisėtų reikalavimų įvykdymas.“

Rugsėjo 16 dieną Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ primygtinai pareikalavo, kad „Google“ ir „Apple“ pašalintų „Išmaniojo balsavimo“ programėlę iš savo parduotuvių.

Ketvirtadienį bendrovių „Google“ ir „Apple“ atstovai buvo iškviesti į Rusijos parlamento aukštųjų rūmų – Federacijos Tarybos – posėdį.

Parlamento Užsienio reikalų komiteto narys Andrejus Klimovas pakartojo kaltinimus technologijų milžinėms, esą jos „kišasi“ į Rusijos vidaus reikalus.

Kalinamo A. Navalno „Išmaniojo balsavimo“ programėlė iš „Google“ ir „Apple“ parduotuvių dingo penktadienį, rusams pradėjus balsuoti tris dienas truksiančiuose parlamento rinkimuose, kuriuose, pasitelkiant beprecedenčio masto represijas, buvo uždrausta dalyvauti daugumai Kremliaus kritikų.

A. Navalno bendražygis Ivanas Ždanovas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad programėlės pašalinimas yra „gėdingas politinės cenzūros veiksmas“.

Pagal opozicionieriaus komandos „išmaniojo balsavimo“ strategiją rusai raginami palaikyti kandidatus, turinčius daugiausiai šansų nurungti prokremliškos valdančiosios „Vieningosios Rusijos“ atstovus.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.