Iranas abejoja JAV noru atkurti daugiašalį susitarimą

Teheranas pirmadienį reiškė abejones Vašingtono noru susitarti dėl 2015 metų vadinamojo branduolinio susitarimo atkūrimo, per praėjusį mėnesį įstrigusias derybas nepavykus išspręsti svarbiausių klausimų.

 Prezidentas Ebrahimas Raisi instruktuojamas "Branduolinės technologijos dienos" renginyje.<br> AFP/Scanpix asociatyvi nuotr.
 Prezidentas Ebrahimas Raisi instruktuojamas "Branduolinės technologijos dienos" renginyje.<br> AFP/Scanpix asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 11, 2022, 2:55 PM

Iranas jau metus derasi tiesiogiai su Prancūzija, Vokietija, Didžiąja Britanija, Rusija ir Kinija, ir netiesiogiai su Jungtinėmis Valstijomis dėl Bendro visapusiško veiksmų plano (angl. Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) atkūrimo.

Pagal JCPOA Iranas įsipareigojo smarkiai apriboti savo branduolinę programą mainais į kai kurių jam taikomų ekonominių sankcijų atšaukimą.

Tačiau ši sutartis pakibo ant plauko, kai 2018-aisiais iš jos vienašališkai pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Vašingtonas vykdydamas „maksimalaus spaudimo“ kampaniją grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.

Reaguodamas Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal JCPOA.

Derybomis Austrijos sostinėje Vienoje siekiama sugrąžinti JAV į susitarimą – tai apimtų sankcijų atšaukimą – ir įtikinti Teheraną visiškai laikytis įsipareigojimų pagal JCPOA.

„Tikrai nežinome, ar susitarimas bus, ar ne, nes Jungtinės Valstijos nepademonstravo būtinos valios susitarimui pasiekti“, – sakė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Saeedas Khatibzadeh.

„Kas lieka, yra Vašingtono sprendimai, – sakė jis. – Visi maksimalaus spaudimo komponentai turi būti pašalinti. Deja, Jungtinės Valstijos bando išlaikyti kai kuriuos maksimalaus spaudimo elementus.“

Anksčiau šį mėnesį JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as sakė, kad kaip tik Teheranas trukdo pasiekti susitarimą, bet Vašingtonas vis tiek mano, kad yra „galimybė išspręsti likusius nesutarimus“.

Derybos sustojo kovo 11 dieną, Rusijai pareikalavus garantijų, kad dėl invazijos į Ukrainą jai Vakarų įvestos sankcijos nepakenks jos prekybos santykiams su Iranu.

Vėliau Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pranešė, jog Maskva gavo JAV garantijas dėl savo galimybių prekiauti su Teheranu.

Derybose jau buvo priartėta prie susitarimo, skirtingos šalys kalbėjo apie jų „paskutinę fazę“, bet likę klausimai taip ir nebuvo išspręsti.

„Tarp mūsų ir Jungtinių Valstijų lieka daugiau nei vienas nesutarimas“, – sakė S. Khatibzadeh.

Viena pagrindinių kliūčių susitarimui atnaujinti yra Teherano reikalavimas Vašingtonui išbraukti Irano islamo revoliucinės gvardijos korpusą (IRGC) iš JAV „užsienio teroristinių organizacijų“ sąrašo.

Praėjusį mėnesį JAV specialusis pasiuntinys Robertas Malley pakartojo, kad JAV ir toliau taikys sankcijas IRGC, net jei bus atgaivintas susitarimas dėl šalies branduolinės programos apribojimo.

„Mums svarbu, kad Irano liaudis turėtų naudos iš sankcijų panaikinimo“, – sakė S. Khatibzadeh.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.