Pamiršusi krizę Jungtinė Karalystė švęs platininį karalienės valdymo jubiliejų: pasirodys legendiniai naikintuvai ir E. Sheeranas

Kuriam laikui atidėdami į šalį susirūpinimą infliacijos krize ir abejones dėl monarchijos ateities, britai rengiasi šią savaitę švęsti rekordinį 70-ąjį karalienės Elizabeth II valdymo jubiliejų.

Kuriam laikui atidėdami į šalį susirūpinimą infliacijos krize ir abejones dėl monarchijos ateities, britai rengiasi šią savaitę švęsti rekordinį 70-ąjį karalienės Elizabeth II valdymo jubiliejų.<br>Imago images/Scanpix nuotr.
Kuriam laikui atidėdami į šalį susirūpinimą infliacijos krize ir abejones dėl monarchijos ateities, britai rengiasi šią savaitę švęsti rekordinį 70-ąjį karalienės Elizabeth II valdymo jubiliejų.<br>Imago images/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2022-06-01 13:04

Platininis jubiliejus suteikia keturių dienų atokvėpį nuo rūpesčių dėl kelis dešimtmečius neregėto kainų augimo ir kasdien pasirodančių pranešimų, kad žmonėms sunku įpirkti maistą, apmokėti sąskaitas ir aprengti vaikus.

Barai, restoranai ir parduotuvės tikisi, kad per ketvirtadienio ir penktadienio valstybines šventes, o paskui – savaitgalį, prekyba eisis gyviau nei sunkiu pastaruoju periodu, apimančiu ir COVID-19 pandemiją.

„Visas keturias dienas turi šviesti saulė, tad tikimės pamatyti alinių kiemelius pilnus žmonių, keliančius taures už Jos Didenybę karalienę ir demonstruojančius paramą dviem puikioms britų institucijoms“, – paskelbė britų aludarių ir alinių asociacija.

Britanijoje dabar yra tūkstančiais alinių mažiau, nei jų buvo 1952 metais, kai karalienė įžengė į sostą nelinksmais pokariniais normavimo laikais.

Tuo metu kalbant apie pačią monarchiją, nėra aišku, kokiu mastu ji bus remiama iš scenos pasitraukus silpstančios sveikatos, 96 metų amžiaus karalienei.

Laukia permainos

Sosto įpėdiniui princui Charlesui perimant vis daugiau savo motinos pareigų oficialiomis progomis, tvyro nuojauta, kad pirmasis per JK istoriją – ir galbūt paskutinis – Platininis valdymo jubiliejus žymi tam tikro etapo pabaigą.

Laikraščio „The Sun“ šios savaitės apklausa parodė, kad karalienės darbui pritaria 91,7 proc. britų. Tačiau Charlesas turi tik 67,5 proc. paramą – mažesnę nei jo sūnus princas Williamas, kuriuo patenkinti 87,4 proc. britų

Istorikas Anthony Seldonas per diskusiją Londono ekonomikos mokykloje (LSE) sakė, kad nereiktų nuvertinti monarchijos ištisus šimtmečius demonstruojamo sugebėjimo prisitaikyti ir išlikti. Vis dėlto jis pridūrė, kad gali laukti sunkus periodas.

Ne taip kaip princas Charlesas, karalienė retai viešumoje reiškia savo poziciją, o pats jos ilgaamžiškumas reiškia, kad ji buvo kone kiekvieno dabar gyvenančio brito neatsiejama gyvenimo dalis.

Elizabeth II modernizavo monarchiją, nors savo valdymo laikotarpiu išgyveno ir virtinę šeimos traumų, įskaitant labai viešą Charleso išsiskyrimą su princese Diana bei asmeninį sielvartą pernai mirus 99 metų sutuoktiniui princui Philipui.

Legendiniai naikintuvai

Prieš ketvirtadienį prasidėsiančius jubiliejinius renginius karalienė, kaip pranešama, patyrė neramų skrydį į Londoną po trumpų atostogų savo Balmoralo dvare Škotijoje.

Dėl žaibavimo jos privatus lėktuvas antradienį turėjo nutraukti tūpimą, bet iš antro karto sėkmingai nutūpė, rašė „The Sun“.

Tuo metu Pėsčiųjų take (Male), vedančiame į Bakingamo rūmus, karališkosios šeimos gerbėjai net iš tolimiausių vietų nepaisydami smarkaus lietaus jau kelios dienos stovyklauja laukdami oficialių renginių.

„Gavome gražios britiškos krušos, vėjo ir lietaus, bet buvo verta“, – sakė 51 metų kanadietė Angie Hart, užsiėmusi vietą drauge su vyru ir dviem dukterimis.

„Britai išmano pompastiką“, – sakė ji.

Iškilmės prasidės tradiciniu Vėliavos pagerbimo (Trooping the Colour) kariniu paradu, ištisus šimtmečius rengiamu britų monarchų gimtadieniams oficialiai paminėti.

Tarp dangumi praskrisiančių lėktuvų bus legendinių naikintuvų „Spitfire“, padėjusių 1940-aisiais laimėti Mūšį už Britaniją ir atremti nacių Vokietiją.

Lėktuvų paradą karalienė ir kiti svarbūs karališkosios šeimos nariai turi stebėti iš Bakingamo rūmų balkono.

Dalyvaus tik „dirbantys karališkieji asmenys“, tad aišku, kad nebus už Atlanto išsikrausčiusio karalienės vaikaičio princo Harry ir jo amerikietės žmonos Meghan, taip pat – nešlovę užsitraukusio Elizabeth II antrojo sūnaus princo Andrew.

Paradas

Patriotinės keturių šventinių dienų nostalgijos kulminacija bus Edo Sheerano giedamas himnas „God Save the Queen“ priešais Bakingamo rūmus ateinantį sekmadienį.

Didžiulio viešo parado, kuris sekmadienį įvyks Londono centre, dalyviai bus atpažįstami visiems, susipažinusiems su britų populiariąja kultūra nuo 1952 metų.

Tuo metu Bolivudo šokėjai ir Karibų karnavalas atspindės nuo tada Britanijoje įvykusius pokyčius – daugiausia baltųjų krikščionių visuomenės virsmą daugiakultūre įvairių tikėjimų visuomene.

Britanijos Imperija užleido vietą Tautų Sandraugai, kur 14 iš 54 šalių vis dar laiko Elizabeth II valstybės galva. Tarp tokių šalių yra Australija ir Kanada.

Tačiau neseniai įvykę karališkųjų asmenų vizitai Karibuose labai aiškiai parodė augančią įtampą dėl britų monarchijos statuso tolimesnėje ateityje.

„Ši karalienė buvo reikšminga vienijanti jėga Sandraugoje, – sakė LSE tarptautinių santykių profesorius emeritas Michaelas Coxas. – Kaip Charlesui seksis vaidinti šį vaidmenį, nežinau.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.