Nobelio taikos premijos laureatė teiks apeliaciją dėl nuteisimo už kibernetinį šmeižtą

Nobelio taikos premijos laureatė iš Filipinų Maria Ressa šalies Aukščiausiajam Teismui apskųs apkaltinamąjį nuosprendį dėl kibernetinio šmeižto, antradienį pranešė jos advokatas, žurnalistei veteranei kovojant už tai, kad nebūtų įkalinta.

Maria Ressa.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Maria Ressa.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 11, 2022, 12:12 PM, atnaujinta Oct 11, 2022, 12:57 PM

Apeliacinis teismas anksčiau atmetė prašymą peržiūrėti 2020 metų apkaltinamąjį nuosprendį, o jos advokatas Tedas Te sakė, kad tai „nuvylė“.

59 metų M. Ressai ir jos buvusiam kolegai Rey Santosui jaunesniajam gresia ilgos laisvės atėmimo bausmės už apkaltinamąjį nuosprendį, prieš kurį jos naujienų svetainė „Rappler“ pažadėjo kovoti.

Pirmadienį paskelbtame naujausiame sprendime dėl apeliacinio skundo atmetimo „neatsižvelgta į pagrindinius konstitucinės ir baudžiamosios teisės principus bei pateiktus įrodymus“, sakoma T. Te pareiškime.

„Maria ir Rey iškels šiuos klausimus Aukščiausiajam Teismui, ir prašysime, kad Aukščiausiasis Teismas peržiūrėtų sprendimą ir jį panaikintų“, – teigiama pareiškime.

M. Ressa jau seniai atvirai kritikuoja buvusį prezidentą Rodrigo Duterte ir kruviną karą su narkotikais, kurį jis pradėjo 2016 metais. Ši kova, kaip teigia žiniasklaidos teisių gynėjai, sukėlė žiaurią baudžiamųjų kaltinimų, tyrimų ir internetinių išpuolių prieš ją ir „Rappler“ virtinę.

Ji ir Rusijos žurnalistas Dmitrijus Muratovas 2021 metais buvo apdovanoti Nobelio taikos premija už pastangas „apsaugoti saviraiškos laisvę“.

„Reikalauti valdžios atsakomybės“

M. Ressa teigia, kad vėliausias teismo nuosprendis yra „priminimas, kaip svarbu, kad nepriklausoma žurnalistika reikalautų valdžios atsakomybės“.

„Nepaisant šių nuolatinių išpuolių iš visų pusių, mes ir toliau sutelksime dėmesį į tai, ką mokame geriausiai – į žurnalistiką“, – išplatintame pranešime sakė M. Ressa.

Apeliacinis teismas komentuodamas savo sprendimą nurodė, kad siūlymas dėl pakartotinio svarstymo yra „nepagrįstas“, nes visi iškelti klausimai „jau buvo išsamiai išspręsti ir aptarti“.

M. Ressai, kuri taip pat yra JAV pilietė, šiuo metu iškeltos septynios bylos, įskaitant kibernetinio šmeižto bylą, kurioje ji yra paleista už užstatą ir kurioje jai gresia beveik septyneri metai kalėjimo.

Kibernetinio šmeižto įstatymas pristatytas 2012-aisiais. Tais pačiais metais buvo įkurta naujienų svetainė „Rappler“.

„Rappler“ teko kovoti dėl išlikimo, kai R. Duterte vyriausybė apkaltino svetainę pažeidus konstitucinį draudimą dėl užsieniečių nuosavybės siekiant finansavimo ir vengus mokėti mokesčius.

Likus kelioms dienoms iki R. Duterte kadencijos pabaigos, Filipinų vertybinių popierių ir biržų komisija įsakė „Rappler“ užsidaryti dėl „konstitucinių ir įstatymų nustatytų ribojimų draudžiančių užsieniečiams turėti masinio informavimo priemones“.

„Rappler“ ginčija šį sprendimą.

Naujienų svetainės ateitis ir jos kova su politizuota šalies teisine sistema valdant prezidentui Ferdinandui Marcosui jaunesniajam išlieka neaiški.

F. Marcosas, kuris birželio 30 dieną pradėjo eiti prezidento pareigas, davė tik keletą užuominų apie „Rappler“ svetainę ir žiniasklaidą apskritai.

Naujausioje savo kalboje F. Marcosas teigė manantis, kad „svarbu ginti visuotinę žodžio laisvę ir spaudos laisvę, taip pat teikti ir gauti tikslią informaciją“.

Tačiau aktyvistai baiminasi, kad dabartinis šalies prezidentas gali pabloginti žmogaus teisių ir žodžio laisvės padėtį Filipinuose.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.