„Pasiektas naujas absurdo lygis“: Rusija mėnesį pirmininkaus JT Saugumo Tarybai

Šeštadienį Rusija pradeda mėnesį truksiantį pirmininkavimą Jungtinų Tautų (JT) Saugumo Tarybai nors Ukraina ir ragino blokuoti tokį žingsnį, informuoja BBC.

​Šeštadienį Rusija pradeda mėnesį truksiantį pirmininkavimą Jungtinų Tautų (JT) Saugumo Tarybai nors Ukraina ir ragino blokuoti tokį žingsnį.<br>Sipa/Scanpix nuotr.
​Šeštadienį Rusija pradeda mėnesį truksiantį pirmininkavimą Jungtinų Tautų (JT) Saugumo Tarybai nors Ukraina ir ragino blokuoti tokį žingsnį.<br>Sipa/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2023-04-01 12:51, atnaujinta 2023-04-01 12:52

Kiekviena iš 15 JT Saugumo Tarybos narių mėnesį pirmininkauja šiai organizacijai pagal rotacijos principą.

Kai Rusija prieš tai pirmininkavo Tarybai 2022 m. vasarį, ji pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą.

Dabar JT Saugumo Tarybai vadovaus valstybė, kurios prezidentui išduotas tarptautinis arešto orderis dėl kaltinimų karo nusikaltimais. Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT), kuris nėra JT institucija, Vladimiro Putino arešto orderį išdavė kovo mėnesį.

Nors Ukraina ir reiškė protestą, tačiau JAV negalėjo blokuoti Rusijos pirmininkavimo Saugumo Tarybai nes ši yra nuolatinė jos narė. Kitos nuolatinės narės yra JAV, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Kinija.

„Nuo balandžio 1 d. pasiektas naujas absurdo lygis“, – sakė Ukrainos nuolatinis atstovas Sergejus Kyslyčia. „Saugumo taryba, tokia, kokia ji yra sukurta, yra imobilizuota ir nepajėgi spręsti klausimų, už kuriuos ji yra atsakinga pirmiausia, t. y. konfliktų prevencijos, o paskui konfliktų sprendimo“.

Ambasadorius teigė, kad balandžio mėn. Ukraina nedalyvaus Saugumo tarybos veikloje, išskyrus atvejus, kai bus sprendžiamas „ypatingos svarbos nacionalinio saugumo klausimas“. Ukraina šiuo metu nėra tarybos narė, nors dažnai kviečiama pasisakyti su karu susijusiais klausimais.

Nors pirmininkaujančios valstybės vaidmuo yra daugiau procedūrinis, tačiau Rusijos ambasadorius Jungtinėms Tautoms Vasilijus Nebenzia Rusijos žiniasklaidai atskleidė planus surengti kelias diskusijas, įskaitant dėl ginklų kontrolės. Anot ambasadoriaus, jis rengiasi aptarti „naują pasaulio tvarką“, kuri pakeistų dabartinę „vienpolę“ santvarką.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pareiškė, kad Rusijos vadovavimas JT Saugumo Tarybai yra visų laikų blogiausias Melagių dienos pokštas ir dar kartą įrodo, kad su tarptautinės saugumo tvarkos veikimu kažkas negerai.

JT būstinėje Niujorke dirbantys diplomatai pabrėžia, kad balandžio mėnesio, kaip ir bet kurio kito mėnesio, didžiąją Tarybos darbotvarkės dalį užima įprasti pranešimai ir ataskaitos apie JT taikos palaikymo misijas visame pasaulyje.

„Svarbu apsaugoti likusį tarybos darbą, susijusį su kitais dokumentais“, – sakė vienas Europos diplomatas. „Nenorime trikdyti darbo, kurį taryba atlieka kitur, nes tai leistų Rusijos invazijai daryti dar didesnę įtaką taikos ir saugumo klausimams visame pasaulyje.“

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.